"Choroba jeleni zombie". Jakie to schorzenie?
Badacze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej prawdopodobne jest, że tajemnicze schorzenie, która zabija jelenie, łosie czy renifery to rodzaj tzw. choroby prionowej (choroby wściekłych krów, choroby Creutzfeldta-Jakoba).
Schorzenie wywołuje białko prionowe, które po wniknięciu do organizmu prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego. Dotknięta nią zwierzęta tracą na wadze, odczuwają ciągłe pragnienie, często oddają mocz. Mają kłopoty z utrzymaniem równowagi i koncentracją. Pojawiają się problemy z połykanie oraz ślinotok. Wraz z postępem schorzenia rozwija się zapalenie płuc i - w konsekwencji - prowadzi do śmierci zwierzęcia. Warto dodać, że widok jelenia czy łosia, który się ślini, nie może utrzymać równowagi sprawił, że schorzenie zaczęto nazywać "chorobą jeleni zombie".
Zdaniem badaczy zwierzę może "złapać" chorobę poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną zwierzęcia, które jest nosicielem niebezpiecznych prionów.
Czy choroba jest niebezpieczna dla ludzi?
Przypadki zachorowania na tę tajemniczą chorobę odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Skandynawii oraz Korei Południowej. Im więcej zwierząt zaczyna chorować, tym częściej zaczyna się pojawiać pytanie, czy schorzenie jest groźne również dla ludzi.
- Jak dotąd nie doszło do przeniesienia wirusa z jeleni lub łosi na ludzi. Jednak biorąc pod uwagę naturę prionów, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i inne agencje wspierają wszelkie wysiłki mające na celu utrzymanie jakiejkolwiek choroby prionowej poza łańcuchem pokarmowym - powiedziała w rozmowie z bbc.com Jennifer Mullinax, profesor nadzwyczajny ekologii i zarządzania dziką przyrodą na Uniwersytecie Maryland.
Niektóre badania pokazują, że do przeniesienia schorzenia na człowieka może dojść w sytuacji, gdy zje on mięso pochodzące od chorego zwierzęcia lub będzie miał kontakt z zakażoną glebą oraz wodą.
Choroba Creutzfeldta-Jakoba. Co o niej wiadomo?
Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy choroba Creutzfeldta-Jakoba (vCJD) atakuje zwierzęta. Pierwszy raz wykryto ją w roku 1986 w Wielkiej Brytanii. Natomiast w latach 90. XX wieku w Europie Zachodniej wybuchła epidemia tej choroby.
- Sytuacja z vCJD – spowodowana zoonotycznym przeniesieniem prionu ze spożycia zakażonej wołowiny - jest być może najlepszym przykładem tego, jak może wyglądać potencjalny kryzys przenoszenia prionów na ludzi - tłumaczył w rozmowie z bbc.com Michael Osterholm, dyrektor Centrum Chorób Zakaźnych Badania i polityka (CIDRAP) na Uniwersytecie w Minnesocie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niebezpieczna choroba zwierząt na Mazowszu. Przekazano specjalne wytyczne
- Rejestracja hodowli psów krok po kroku – najważniejsze informacje
- Młode lwy nie dawały za wygraną. Nagle ojciec dał im nauczkę
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: bbc.com
Źródło zdjęcia głównego: Mark Smith/Getty Images