Polscy naukowcy na czele z prof. dr hab. Marcinem Majką uzyskali preparat skuteczny w blokowaniu promieniowania UV, który jest w 100 proc. naturalny i bezpieczny dla zdrowia.
Co spożywać, gdy mamy wysoki poziom kortyzolu, niedoczynność tarczycy czy wysoki testosteron? O tym opowiedziała dietetyczka Milena Nosek.
Na to pytanie odpowiedziała nam dr Sylwia Szcześniewska, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego CMP.
W wyniku ostrego zapalenia wątroby zmarło co najmniej jedno dziecko - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia. Natomiast 17 małych pacjentów wymagało przeszczepu narządu. Jaka jest przyczyna wzrostu zachorowań?
O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN slackliner, Grzegorz Hoffmann.
Parkour polega na pokonywaniu w prosty i szybki sposób przeszkód stojących na drodze. To widowiskowa forma aktywności fizycznej. Traceurzy wykonują salta, ewolucje na drążkach. - To sport, który polega na świadomości własnego ciała - przekonywał Krystian Czapliński w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN.
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez mocnego espresso, ale są też i tacy, którzy kawy pić nie mogą. Jakie są zdrowe zamienniki?
W medycynie chińskiej wygląd języka jest doskonałym źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia człowieka. Znaczenie ma struktura powierzchni języka, kolor, a także ilość nalotu.
Ważą się losy najmłodszych pacjentów, którzy cierpią na choroby neurodegeneracyjne. Zadziałać może tylko leczenie eksperymentalne, które rodzice zmuszeni są opłacać sami. Za badania kliniczne musiałoby zapłacić Ministerstwo Zdrowia, ale od dawna nie ma na to pieniędzy.
Geny decydują nie tylko o kolorze włosów czy ewentualnych problemach zdrowotnych. Zapisane w nich informacje mówią bardzo dużo o naszym pochodzeniu. Dzięki odpowiednim testom możemy odkryć np. skąd pochodzili nasi przodkowie i z kim możemy być spokrewnieni. Gdzie i jak wykonuje się takie badania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Szlęzak, genealogiem.
Między 22. a 24. kwietnia w Ożarowie Mazowieckim odbywały się XVLI Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness 2022. Jedną z mniej znanych konkurencji, w której startują zawodnicy jest tzw. występ-taniec par mieszanych. Na czym ona polega? Co jury bierze pod uwagę przy wystawianiu oceny? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali Tomasz Laszko, kulturysta i trener oraz Justyna Stefanik, zawodniczka fitness.
Oznaczenia karetek występują w postaci liter, obrazków, odblasków, sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych i pozwalają na odróżnienie pogotowia od innych pojazdów uprzywilejowanych. Jakie oznaczenia posiada karetka i co każdy z nich oznacza?
Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.
Liczba przeciwników szczepień rośnie od wielu lat. Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 jeszcze ich przybyło. Jacek Hugo – Bader, reporter, pisarz postanowił przyjrzeć się ludziom, którzy wspierają tzw. ruchy antyszczepionkowe. Tak powstała niezwykła książka "Strażnicy prawdy". O pracy nad nią autor opowiadał w Dzień Dobry TVVN.
W mediach społecznościowych rozpoczyna się właśnie kampania "DQ Plus" Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Do końca roku 14 drag queens będzie mówić o zagrożeniu HIV i profilaktyce zakażenia tym wirusem m.in. na Facebooku, Instagramie i TikToku. O szczegółach akcji w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Electroda, Zicola i doradca ds. HIV/AIDS z Fundacji Edukacji Społecznej, dr Rafał Król.
W pogoni za idealnym wyglądem część z nas gotowa jest zrobić bardzo dużo. Od pewnego czasu w mediach społecznościowych pojawiają się filmiki prezentujące urządzenie, dzięki któremu można "zlikwidować" podwójny podróbek. Choć osoby, które z niego skorzystały zapewniają, że jest bardzo skuteczne, to badacze mają wątpliwości.
Leanne Bell
Katia Roman-Trzaska, edukatorka kulinarna przeprowadziła warsztaty, na których pokazała rodzinie Włosiewicz, jak zdrowo i smacznie gotować posiłki dla dzieciaków. Wykonany obiad zajął zaledwie 20 minut, a jego przygotowanie sprawiło całej rodzinie wielką frajdę.
Poznaj jeden z objawów depresji - anhedonię i jak sobie z nią radzić.
Soja to roślina, po którą jeszcze do niedawna sięgali głownie wegetarianie i weganie. Teraz zdobywa coraz większą popularność. Zastanawiasz się, czy produkty sojowe są odpowiednie dla ciebie? Poznaj zastosowanie i wartości odżywcze soi!
Spacery to doskonała forma aktywności fizycznej, dostępna dla niemal każdego.
Wielu rodziców - zwłaszcza w okresach przejściowych - zakłada swoim pociechom dodatkową warstwę ubrań. Czy faktycznie dzieci ich potrzebują? Jak ubierać malucha, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr n. med.
Pan Paweł Kitlas ma poważne problemy ze zdrowiem. Jego noga puchnie, do tego tworzą się na niej bolesne guzy. Żaden z lekarzy, u którego do tej pory szukał pomocy, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę mu dolega i jak można temu zaradzić. - Jeśli nie znajdę pomocy, to obetnę sobie nogę – mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl. Nadzieją dla mężczyzny może być leczenie za granicą.
Naukowcy z University of Cambridge podjęli się analizy zmian w DNA, które zachodzą u pacjentów onkologicznych. Te największe, jak do tej pory badania pozwolą wykryć nowe, potencjalnie rakotwórcze mutacje. Dzięki analizie możliwe będzie opracowanie jeszcze skuteczniejszych metod leczenia nowotworów.
Które zagrożenia mogą budzić największy niepokój wśród zakochanych?
Leki ziołowe na menopauzę sprawdzają się w walce z przykrymi dla kobiety dolegliwościami w tym okresie. Nadpotliwość, uderzenia gorąca czy częste zmiany nastroju są uciążliwe. Na szczęście jest na to rozwiązanie i do tego stworzone przez matkę naturę!
To defekt występujący u jednego na 5-6 milionów chłopców.
Lekarze alarmują o wzroście liczby zachorowań.
Czy popularne wyzwanie rzeczywiście pozwala schudnąć bez wyrzeczeń?
Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".