Technologia

Uczniowie z Knurowa skonstruowali satelitę. Najmłodszy ma 12 lat

Technologia

Aktualizacja:

Grupa nastolatków z Knurowa zbudowała minisatelitę, która jest wielkości puszki do napojów, ale działa jak profesjonalne urządzenie. Najmłodszy członek ekipy ma 12 lat, a najstarsi mają po 15. Chłopcy zakwalifikowali się do finału polskiej edycji międzynarodowego konkursu CanSat 2019-2020.

Duży sukces

Uczniowie z Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie - Tomasz Kawalec, Łukasz Skrzyszewski, Patryk Kwaśniok, Marek Kwosek i Mateusz Zmuda i Szymon Rafałowski zakwalifikowali się do finału polskiej edycji międzynarodowego konkursu CanSat 2019-2020. Zawody polegają na samodzielnym skonstruowaniu minisatelitów przez uczniów i uczennice oraz prowadzeniu za ich pomocą badań naukowych i eksperymentów. Konkurs organizowany jest przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO, którego celem jest zachęcanie młodzieży do wybierania zawodów związanych z inżynierią, technologią, matematyką i innymi naukami ścisłymi.

Jak działa satelita?

Urządzenie skonstruowane przez chłopców jest wielkości puszki po napoju i nazwane zostało AGO Knurów-1 (ang. Autonomous Gliding Object – Autonomiczny Obiekt Ślizgowy). Na wiosnę satelita ma zostać wyniesiony za pomocą rakiety na wysokość powyżej 3 km.

Z naszego stanowiska kontroli lotu damy sygnał do wyrzucenia. Wtedy on wypadnie z wyrzutni i rozpocznie swój lot

- powiedział jeden z młodych naukowców, a opiekun grupy Donatan Dubiel dodał:

Potem ma wylądować w określonym miejscu, które my mu wyznaczymy, a nie tam gdzie zniesie go wiatr

Podczas lotu urządzenie będzie wykonywało pomiary i lokalizowało się w przestrzeni 3D, jednocześnie utrzymując stałą łączność telemetryczną ze stanowiskiem kierowania lotem.

Trzymamy kciuki za młodych naukowców z Knurowa.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości