Technologia

Niepełnosprawność to nie powód do wykluczenia. Te sprzęty pomagają w codziennym funkcjonowaniu i spełnianiu marzeń 

Technologia

Technologia, która pomaga realizować pasje i marzenia

Niepełnosprawność nie jest blokadą, tylko trudnością, którą można przeskoczyć, by realizować swoje marzenia. Pomocną dłoń do potrzebujących coraz częściej wyciągają firmy, które to za pomocą nowego sprzętu i technologii ułatwiają życiem osobom niepełnosprawnym. Jak? Przedstawiamy innowacyjne funkcjonalności laptopów z systemem Windows 11. 

Niepełnosprawność to nie powód do wykluczenia

Osoby z niepełnosprawnościami często mierzą się z prozaicznymi przeszkodami, które dla zdrowego człowieka są niezauważalne. Choroba natomiast nie powinna być przeszkodą do korzystania z życia czy spełniania marzeń. Każdy z nas ma przecież prawo komfortowego i spokojnego egzystowania. Z tego powodu powstały inicjatywy, które mają wprowadzić kluczowe zmiany. W Polsce już teraz dostępne są rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Jakie? Dzięki zaawansowanym funkcjom w laptopach z systemem Windows 11 osoby z dysfunkcjami mogą czytać, słuchać, odczytywać i przetwarzać informację oraz obsługiwać urządzenia. Co więcej, kupując do 30 czerwca w x-komie wybrany laptopy z procesorami Intel, wspomagamy Fundację Avalon, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami. Sklep przekazuje na poczet organizacji 100 zł z każdego sprzedanego laptopa biorącego udział w akcji.

Idealny sprzęt z myślą o osobach niepełnosprawnych

Równe szanse – to hasło przyświeca marce Windows, która zadbała o to, aby zarówno osoby zdrowe, jak i te z niepełnosprawnościami mogły rozwijać swoje zainteresowania, pracować i spełniać marzenia. Jak to działa? Nowe laptopy z systemem Windows 11 i procesorami Intel® Core™ zostały wyposażone w zaawansowane funkcje, które ułatwiają czytanie, słuchanie, odczytywanie i przetwarzanie informacji czy obsługę urządzenia.

W komputerach tj. HP 15s, Acer Aspire 3, Microsoft Surface Pro 8 czy ASUS ZenBook 13 OLED znajdziemy kilka przydatnych zastosowań.

Pierwsze – produkty firmy Microsoft obejmują funkcje, dzięki którym interakcja z komputerem dla osób niewidomych lub niedowidzących, a także użytkowników o specjalnych potrzebach wzrokowych jest zdecydowanie łatwiejsza. Komputery te dają możliwość powiększenia całego ekranu lub jego wybranej części, dostosowania elementów interfejsu oraz tekstu do własnych potrzeb, np. poprzez zwiększenie kontrastu, dopasowanie elementów nawigacji na ekranie do potrzeb użytkowników. Co więcej, powstała także opcja włączenia funkcji narratora do głosowego opisu zawartości ekranu oraz możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak monitor brajlowski.

Drugie – dźwięk na najwyższym poziomie. Windows 11 i Microsoft 365 zapewnią specjalne narzędzia i funkcje dla użytkowników niedosłyszących lub niesłyszących .Komputery te posiadają opcję ustawienia powiadomień wizualnych i dźwiękowych, automatycznie generują napisy, konwertują tekst na mowę w czasie rzeczywistym i tłumaczą mowę na inny język. Ponadto poprawiają jakość dźwięku podczas spotkań online.

Trzecie – ułatwione przetwarzanie informacji. Użytkownicy o specjalnych potrzebach poznawczych, czyli osoby z zaburzeniami umiejętności czytania i pisania (np. z dysgrafią lub dysleksją) potrzebują nieco innego przetwarzania informacji. W tym pomocne są właśnie komputery Windows 11 i Microsoft 365, które zawierają szereg funkcji, mogących ułatwić interakcję z urządzeniem m.in. ułatwiają odczytywanie zawartości w aplikacjach. Usprawniają odczytywanie tekstu z migawek zawierających materiały drukowane, ułatwiają dostęp do informacji podczas nauki języków obcych, ograniczają elementy, które rozpraszają uwagę.

Czwarte – prosta obsługa. Wiele funkcji systemu Windows oraz wspierających go aplikacji, ułatwia interakcję z komputerem użytkownikom o ograniczonej sprawności ruchowej. Jak? W komputerze znajdziemy funkcje redukujące błędy podczas pisania oraz obsługi komputera. Co więcej, rozwiązania sprzętowe i programowe dają szanse na interakcję z urządzeniem za pomocą narzędzi do sterowania wzrokiem. Aplikacje ułatwiają też wprowadzenie tekstu za pomocą głosu oraz pozwalają na swobodne tworzenie projektów graficznych oraz prezentacji.

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości