Hobby

Ogrodnik podpowiada, jak założyć domowy warzywnik. To nic trudnego

Hobby

Jeśli chcemy cieszyć się smakiem warzyw i ziół z własnego ogródka, wcale nie musimy być działkowcami. Do założenia małej plantacji wystarczy balkon albo nawet parapet. Łukasz Skop prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” opowiedział nam, jak założyć domowy warzywnik.

Jak sadzić warzywa w donicach?

Masz ochotę założyć swój własny ogródek? To nic trudnego. Do hodowania warzyw na balkonie potrzebujemy nasion, pojemników oraz trzech składników: keramzytu, ziemi i wermikulitu.

  • Keramzyt

Uzyskuje się go z naturalnej gliny, jest lekki i porowaty. Zazwyczaj wysypujemy go na dno doniczki, aby umożliwiał odprowadzenie nadmiaru wody od rośliny i aby jej korzenie nie gniły.

Jest naturalny i można go używać wielokrotnie

- powiedział Łukasz Skop.

  • Ziemia

Do sadzenia większości roślin doskonale nadaje się ziemia o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, o pH równym 5,5 do 6,5. Ziemia składa się z resztek organicznych, np. kompostu, próchnicy i torfu w różnych proporcjach.

Zachęcam do tego, aby wybierać ziemię o obniżonej zawartości torfu lub zupełnie go pozbawionych. Dlatego że torf jest co prawda składnikiem naturalnym, ale nieodnawialnym. Zamiast torfu wybierzmy ziemię z dodatkiem włókna kokosowego, które w równym stopniu wchłonie wilgoć

- poradził ogrodnik.

  • Wermikulit

Jest to naturalny minerał, który potrafi zwiększyć swoją objętość nawet do 30 razy. Bardzo dobrze chłonie wilgoć, a później oddaje ją do korzeni.

Zwykle wystarczy wymieszać garść wermikulitu z litrem ziemi, aby znacząco poprawić jej chłonność

- zdradził prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?”.

Jakie warzywa i zioła hodować na balkonie?

W maju, do balkonowych donic, możemy wysiewać cukinię. Łukasz Skop rekomenduje umieścić w donicy pięć nasion, aby mieć pewność, że któreś z nich wzejdzie.

Po wykiełkowaniu zostawię tylko jedno, to najsilniejsze

- mówił Łukasz dodając, że smakiem tego warzywa możemy się cieszyć już w lipcu. Cukinię należy podlewać dość często , bo potrzebuje porządnej dawki wody.

Maj to również pora na sadzonki pomidorów, które pieczołowicie hodowaliśmy całą wiosnę.

Zachęcam do tego, aby wybierać pomidory karłowe o koktajlowych owocach. W ciągu całego sezonu produkują one mnóstwo smacznych pomidorków, z których można korzystać na bieżąco.

- polecał nasz ekspert.

Pomidory takie nie wymagają tradycyjnego podparcia w postaci palików, których potrzebują te uprawiane na działkach. Bardzo ładnie się krzewią, dają dużo owoców, a czasem uzyskują zwisający pokrój – jak niektóre kwiaty balkonowe. Pomidory podlewamy raz na trzy dni.

Zioła na balkonie

Największą donicę przeznaczmy na ziołową kompozycję. Ogrodnik wybrał rozmaryn, tymianek, oregano i szałwię. Dlaczego?

Taka kompozycja doskonale sprawdzi się na każdym nasłonecznionym balkonie. Z tych czterech ziół tylko rozmaryn jest wrażliwy na przymrozki, więc w tej kompozycji nie może zostać na cały rok. Można go zastąpić np. lawendą, która będzie znacznie bardziej odporna na zimno

- wyjaśnił Łukasz Skop.

Z ziół możemy korzystać na bieżąco, bo im częściej będziemy urywać wierzchołki pędów i młode listki, tym częściej rośliny będą wypuszczać kolejne i będą się krzewiły. Jeśli niektóre zakwitną, np. tymianek lub oregano, będą przyciągały na balkon owady zapylające oraz motyle. Mieszankę ziół śródziemnomorskich podlewamy raz w tygodniu.

Zobacz też:

Ogródek warzywny na balkonie. Jakie donice nadają się do uprawy roślin?

Od pasieki do pracowni pszczelarskiej, czyli jak się robi miód

Borówka amerykańska - super food także dla naszej skóry

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości