Wolny czas poświęcają na fotografowanie dzikiej przyrody. „Często wstaję skoro świt”

Robienie zdjęć dzikim zwierzętom - to pasja Magdaleny Bazyluk i Pawła Krefta. O swoim nietypowym hobby opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Ile czasu wymaga zrobienie idealnej fotografii? Co może stanąć na przeszkodzie?

Zdjęcia robione w kamuflażu

Magdalena Bazyluk z zawodu jest spedytorką. Wolny czas przed pracą i już po niej spędza na fotografowaniu dzikiej przyrody.

Często jest tak, że wstaję po prostu skoro świt, albo nawet przed świtem. Czekam na te zwierzęta, próbuję zrobić jakieś zdjęcie. Wyjdzie albo nie wyjdzie. Później ubieram się ładnie i idę do pracy

- zdradziła w Dzień Dobry TVN.
Aby móc uchwycić zwierzę na zdjęciu, zawsze zakłada siatkę maskującą, która pozwala jak najlepiej wtopić się w otoczenie.
Magdalena najczęściej fotografuje ptaki i miała już nawet okazję wydać przedstawiający je kalendarz. Marzy jednak, by aparatem uchwycić kiedyś wilka, co nie należy do najłatwiejszych rzeczy.

Zdjęcie idealne

Jaka fotografia zwierząt ma szansę podbić serca odbiorców? Paweł Kreft, na co dzień zajmujący się muzyką, przyznał, że chodzi o takie zdjęcie, które do tej pory nie pojawiło się w świecie amatorów tej pasji, o uchwycenie zupełnie nowej sytuacji. Z czego on jest najbardziej dumny?

Jest to zdjęcie jelenia, któremu światło padło idealnie na serce. Dla mnie to jest takie spotkanie, którego pewnie już nigdy nie doświadczę

- przyznał Paweł.
Aby zrobić to zdjęcie, czekał 30 minut. Jak zaznaczył, niektórzy fotografowie potrzebują wielu dni na uchwycenie tej jednej, często bardzo krótkiej, chwili. Nie ma na to reguły – wszystko zależy od szczęścia.

Trudności w fotografowaniu zwierząt

Nie tylko czas i szczęście odgrywają ważną rolę w zrobieniu zdjęcia. Wiele zależy też od zwierząt, które nie zawsze dadzą się nabrać na kamuflaż fotografa.

Na pewno wilki są zwierzątkami, które mają świetny węch. Tak samo niedźwiedzie

- mówił Paweł Kreft.
Choć pomocne w zbliżeniu się do zwierzaka może okazać się ustalenie kierunku wiatru, to jednak nie zawsze jest to gwarancją pełnego sukcesu. Trudne może się też okazać uchwycenie ptaków, które doskonale widzą ludzi.
Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz
Pozostałe wiadomości