Urszula Zajączkowska jest pisarką, która łączy zainteresowanie światem roślin z literaturą. Studiuje ich wzrost, anatomię i ruch, a jej książka „Patyki i badyle” została nominowana do Paszportów Polityki. Autorka zaprosiła nas do swojego dzikiego ogrodu. Co się w nim znajduje?
Miłość do przyrody
Urszula kocha przyrodę, wszystkie rośliny i zwierzęta. W swoim magicznym ogrodzie dba o najmniejszego owada i każdy listek. W gąszczu trawy kryje poidełko dla pająków i owadów, a przy płocie przechowuje w beczce zupę z deszczówki, glistników i pokrzywy. Jak twierdzi, mikstura ta jest naturalnym nawozem i pożywką dla wszystkiego, co żyje w jej ogrodzie.
Tym leczę i tym odżywiam swoje rośliny w ogrodzie
– powiedziała.
Czasami jestem w stanie powiedzieć coś do nich po przyjacielsku (...). Później nastawiam kamery i ten czas miesięcznych obserwacji kondensuje do minutowego filmu i wtedy mam wrażenie, że widzę coś, co jest podobne do człowieka
– powiedziała.
Urszula we wzroście roślin dostrzega ruch przypominający taniec. Ten niezwykły moment życia kwiatów uważa za niepowtarzalny i magiczny. Co więcej, ruch ten zsynchronizowany jest z pozycją Księżyca na niebie.
Rośliny i ich zachowanie
Gatunki roślin Urszula postanowiła podzielić na dwie grupy: pazerne i bierne. Do tej pierwszej należy m.in. brzoza, która jest gatunkiem światłożądnym. Co oznacza, że światło i słońce jest jej niezbędne do życia. W środowisku funkcjonują również rośliny, które rosną wolno i jak przyznaje znawczyni flory, ślimaczą się. Jest to na przykład sosna oścista.
Pokrzywę Urszula porównuje do kota. To bylina, która wymaga wolności i respektu. Nastroszona jest włoskami parzącymi, które gdy przekroczymy granice, zamieniają się w sztylety.
Czy drzewa mogą mieć czkawkę?
Dwie minuty od domu Uli jest las. Niestety obecnie nie przypomina on zielonego i pełnego pachnących drzew terenu. Leżące na ścieżkach, suche i szeleszczące liście sprawiają wrażenie, jakby wciąż panowała jesień, a przyroda powoli szykowała się nie na rozbudzenie, a sen zimowy. Skąd takie widoki?
Przez brak wilgotności nie żyją bakterie i dlatego las wiosenny brzmi zupełnie inaczej, niż powinien w kwietniu. On szeleści takim dźwiękiem październikowym
– wytłumaczyła Ula.
Oprócz braku wilgotności obecnie drzewa cierpią także na czkawkę. Na czym polega to zjawisko? Woda paruje i ucieka z liści, natomiast w wyniku braku jej w glebie, w pniach i korzeniach drzewa pojawiają się bańki powietrza.
U roślin, które przeżywają suszę w czasie wzrostu, witalność do końca jesieni będzie ograniczona
- powiedziała Urszula Zajączkowska.
Zobacz także:
- Sposoby na piękny trawnik. Kosztują niewiele, a działają cuda
- Pikowanie pomidorów - łatwy sposób nawet dla początkujących
- "Co z tego wyrośnie?": skuteczne sposoby na porządkowanie rabat kwiatowych
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player
Autor: Nastazja Bloch