Wakacje kredytowe - ważne informacje. Sprawdź, jak złożyć wniosek w Twoim banku

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Para sprawdzająca rachunki

Wielu kredytobiorców czeka na wejście w życie wakacji kredytowych, w związku z rosnącymi ratami. Od sierpnia będzie taka możliwość. W piątek 29 lipca rusza nabór wniosków. Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe? Które miesiące one obejmują?

Możliwość wprowadzenia wakacji kredytowych została przewidziana na rok 2022 i 2023. Przepisy dotyczące tych zmian weszły w życie 29 lipca.

Od kiedy można wziąć wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe można wziąć od 29 lipca, a wniosek trzeba złożyć przed datą zapadalności raty. W tym kwartale jest możliwość zawieszenia raty sierpniowej oraz wrześniowej. Z kolei w ostatnim kwartale 2022 roku można zawiesić 2 raty między 1 października a 31 grudnia. W 2023 będzie możliwość zawieszenia po jednej racie w każdym kwartale. Specjaliści przewidują, że 85% kredytobiorców złoży wniosek o odroczenie rat.

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Kredytobiorcy, którzy mają wyznaczony termin spłaty na pierwszy dzień danego miesiąca i będą chcieli skorzystać z wakacji od sierpnia muszą złożyć wniosek przed 1 sierpnia. Jeżeli się spóźnią, to będą mogli skorzystać z programu jedynie przez 7 miesięcy do końca 2023 roku.

- Wakacje kredytowe są dla osób, które po pierwsze wzięły kredyt hipoteczny, a nie na przykład kredyt gotówkowy. Wzięły ten kredyt w złotym, a nie na przykład we franku. Oraz jest to kredyt na własne potrzeby mieszkaniowe – wyjaśniał w magazynie "Polska i Świat" w TVN24 ekonomista Rafał Mundry.

Wakacje kredytowe - ważne daty dla kredytobiorców

Z wakacji kredytowych można skorzystać przez maksymalnie 8 miesięcy w 2022 i 2023 roku. W celu zawieszenia swoich rat, konieczne jest złożenie wniosku przed upływem 1 sierpnia 2022. Osoby składające wniosek później będą mogły skorzystać ze skróconych wakacji o odpowiednią ilość miesięcy, w zależności od dnia złożenia dokumentów.

Kiedy będą przysługiwały wakacje kredytowe:

  • od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,
  • od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,
  • od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Jak złożyć wniosek w poszczególnych bankach:

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (kredytobiorca mieszka w mieszkaniu/domu, na który został on zaciągnięty), który został zaciągnięty w złotówkach. Dotyczą one tylko jednego kredytu mieszkaniowego niezależnie od tego, czy ma on zmienne czy stałe oprocentowanie. Sama ustawa nie narzuca kryteriów dochodowych, nie ma też wymagań odnośnie stopnia obciążenia ratą kredytu.

Wakacje kredytowe mogą zostać przyznane osobom, które zawarły umowę kredytową przed 1 lipca 2022 roku, a także w sytuacji, kiedy okres kredytowania kończy się co najmniej po 6 miesiącach od 1 lipca 2022 roku.

Opłaty przy wakacjach kredytowych

Wakacje dotyczą części kapitałowej oraz odsetkowej raty. Termin spłat odroczonych rat zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Pobrane jednak zostaną opłaty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową kredytowa. Wysokość tych opłat zostanie podana przez bank w potwierdzeniu doręczenia wniosku. 

Więcej na ten temat przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Aliaksandr Barysenka / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości