Posiedzenie RPP. Jest kolejna podwyżka stóp procentowych

wykresy bankowe, inflacja
Kolejna podwyżka stóp procentowych
Źródło: monsitj/Getty Images
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej dotyczące podniesienia głównej, referencyjnej stopy procentowej odbyło się w czwartek 7 lipca. Jej członkowie zdecydowali o kolejnej podwyżce. Jak to wpłynie na raty kredytów?

RPP. Kolejna podwyżka stóp procentowych

Cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął się w październiku 2021 roku i podnoszone są co miesiąc. W trakcie ostatniego posiedzenia RPP w czerwcu, wszystkie stopy procentowe podniesione zostały o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna, czyli główna stopa NBP, wzrosła wtedy z 5,25 do 6,00 procent.

Na posiedzeniu RPP 7 lipca stopy zostały podniesione o 50 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie więc z 6,00 do 6,50 procent. Była to już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Jak podają analitycy Ebury (za TVN24), niebawem może nadejść moment, w którym RPP zakończy podnoszenie stóp. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego z ubiegłego tygodnia informował, że NBP po raz ostatni podniesie koszt pieniądza w Polsce 7 lipca. Jeśli tak się stanie, poprawi to sytuację wielu kredytobiorców.

Podwyżki stóp procentowych i rosnąca inflacja

Ekonomiści twierdzą, że po lipcowej podwyżce już po wakacjach powinno nastąpić dalsze zacieśnianie. Możliwe, że na nieco mniejszą skalę, jeśli sytuacja gospodarcza dodatkowo się nie pogorszy. Analitycy podkreślają również, że główną przyczyną regularnego podnoszenia stóp procentowych jest stale rosnąca w Polsce inflacja. Główny Urząd Statystyczny w poprzednim tygodniu opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu 2022. Tzw. szybki szacunek pokazuje, że wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 15,6 procent.

Następne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września i będzie decyzyjne. Posiedzenie wcześniejsze, zaplanowane na 23 sierpnia, będzie niedecyzyjne.

Wyższe stopy to wyższe raty kredytów

Wielu kredytobiorców obawia się, że każda kolejna podwyżka stóp procentowych zwiększy raty ich kredytów. Warto mieć jednak na uwadze, że w praktyce raty kredytów hipotecznych nie zmieniają się co miesiąc, lecz co kilka. Tutaj bardzo istotny jest tzw. WIBOR. Jeżeli podstawą wyliczania oprocentowania jest WIBOR 3M, to bank zazwyczaj aktualizuje oprocentowanie kredytu raz na 3 miesiące. Jeśli jest to WIBOR 6M, analogicznie, co 6 miesięcy.

Wzrost rat kredytów zależy przede wszystkim od tego, jak długi okres pozostał jeszcze do jego spłaty oraz jaka jest kwota. W najgorszej sytuacji są kredytobiorcy, którzy kredyty zaciągnęli niedawno i na długi okres.

Zobacz więcej na tvn24.pl/biznes

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości