Newsy

Koniec z WIBOR-em? Premier zapowiada nową stawkę i wakacje kredytowe

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Otwarty portfel

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował nowe narzędzia pomocowe dla kredytobiorców. Mają być to: zmiana WIBOR-u na inną stawkę oraz tzw. wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku dla osób, które mają trudności w spłacaniu rat. Co jeszcze się zmieni?

Nowa stawka zamiast WIBOR-u

- Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną stawką niż WIBOR, która jest znacząco korzystniejsza dla kredytobiorców - mówił premier, Mateusz Morawiecki na 14. Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Obowiązek zostanie narzucony, ponieważ, jak mówił premier, długo apelowano o wypracowanie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego mechanizmu kalkulowania kosztów kredytu. Ze względu na to, że do tej pory banki nie skonstruowały takiego rozwiązania, rząd chce wprowadzić nową stawkę.

- Od 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ma być ona znacznie bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców. W momencie jej wprowadzenia banki, jako kredytodawcy, będą musiały obniżyć swoją marżę. 

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Drugim rozwiązaniem są tzw. wakacje kredytowe dla pożyczkobiorców. Mają być one dostępne dla osób, które znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji. Jako taką wymieniono utratę pracy i przejście na bezrobocie lub ratę kredytu przekraczającą 50% dochodu. Jak zapowiedział premier, sektor bankowy będzie zmuszony do stworzenia bardziej realnego i znacząco większego funduszu wsparcia dla osób zaciągających kredyty. Pomoc w postaci funduszu ma wynosić co najmniej dwa miliardy złotych.

- Proponujemy tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 r. dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji. Będą one skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 r. zostanie niejako przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Obniżenie kosztów obsługi kredytu ma być dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy zadłużyli się w polskim złotym. Zrealizować je będzie można przez wniosek w bankowości elektronicznej.

Według premiera rządu banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych uzyskując duże zyski. Mateusz Morawiecki nazwał je niesprawiedliwym zyskiem.

- Dziś, mam nadzieję, że we wszystkich bankach komercyjnych prowadzone są pilne analizy dotyczące podniesienia stóp procentowych na depozyty dla ludzi i dla firm. To powinno się dzisiaj dziać na naszych oczach - powiedział szef rządu na 14. Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Vasil Dimitrov/Getty Images

Pozostałe wiadomości