Newsy

Rośnie WIBOR. O ile wzrosną przez to raty kredytów hipotecznych?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com
procent, lupa, symbole wzrostu

Większość kredytów mieszkaniowych w Polsce opiera swoje oprocentowanie na stawkach WIBOR. Te są podnoszone z uwzględnieniem kolejnych oczekiwanych podwyżek stóp procentowych. Jak mogą zmienić się raty kredytów hipotecznych?

Raty hipotek coraz wyższe

W 2021 r. inflacja CPI wyniosła w Polsce 5,1 proc. w skali roku, przyspieszając w ostatnich miesiącach do 7,8 proc. w listopadzie i 8,6 proc. w grudniu. W 2022 roku spodziewane są kolejne wzrosty, co widać już teraz w cenach wielu towarów i usług. Nie inaczej jest w przypadku kosztów kredytów.

Na skutki podwyżek najbardziej narażeni są kredytobiorcy z ostatnich dwóch lat.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Jedną z konsekwencji inflacji jest podnoszenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych, które zmieniają koszty zaciągniętych kredytów. Cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął się w październiku 2021 r. - stopa referencyjna została już podniesiona z 0,1 proc. do 2,25 proc. Ekonomiści prognozują, że wzrosną nawet do 4 - 4,5 proc.

Co to jest WIBOR?

WIBOR to międzybankowy koszt pieniądza, który jest kształtowany przez wysokość stawki referencyjnej. Z kolei sam WIBOR decyduje o wysokości oprocentowania kredytów, zwłaszcza hipotecznych. Dotyczy to 98 proc. z 2 mln umów hipotek złotowych w Polsce. Tylko 2 proc. z nich posiada oprocentowanie stałe, niezależne od wysokości WIBOR.

Stawki WIBOR w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Wersja trzymiesięczna (WIBOR 3M) podskoczyła już z 0,2 proc. do 2,8 proc.. Podniesiona została również wersja sześciomiesięczna (WIBOR 6M).

Od tego, jaki WIBOR ma nasz kredyt, zależy jak często będzie aktualizowany jego poziom – co 3 lub co 6 miesięcy. Największa różnica czeka osoby, które ostatnią aktualizację miały we wrześniu, gdy stopy były znacznie niższe. Kolejna aktualizacja nastąpi w marcu tego roku.

O ile wzrosnąć mogą raty kredytów hipotecznych?

Posłużmy się przykładem (za Business Insider) modelowego kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł na okres 30 lat, z marżą 2,2 proc. Po podwyżkach, rata z kwoty 1170 zł wzrosła do 1600 zł, czyli o 37 proc. W porównaniu z trzymiesięcznym WIBOR-em sprzed pandemii daje to podwyżkę raty o ok. 13 proc. - z 1415 zł. Jeśli WIBOR 3M zostanie podniesiony do 3,5 proc. – co może się niedługo wydarzyć – rata takiego kredytu urośnie do prawie 1750 zł (wzrost o 50 proc. względem rekordowo niskich stóp podczas pandemii). Jeszcze większe wzrosty rat czekają kredyty na wyższe kwoty.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Matthias Kulka/Getty Images

Pozostałe wiadomości