Finanse i Praca

Inflacja w Unii Europejskiej. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
pieniądze

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w grudniu 2021 roku inflacja w Polsce w ujęciu rocznym przekroczyła 8 procent wobec 7,4 procent w listopadzie. Oznacza to, że ceny wzrosły o ok. 0,9 procent. Tylko w dwóch krajach należących do Unii Europejskiej inflacja była wyższa niż w Polsce. 

Inflacja w Poslce

Liczony przez GUS wskaźnik inflacji w grudniu wyniósł 8,6 proc. w ujęciu rocznym. Był to najwyższy wynik od 21 lat. Według danych Eurostatu wzrost cen był wyższy jednie w Estonii (12 proc.) i na Litwie (10,7 proc.). Najniższe wskaźniki inflacji odnotowano natomiast na Malcie (2,6 proc.), w Portugalii (2,8 proc.) i Finlandii (3,2 proc.).

W strefie euro inflacja w grudniu wynosiła 5 proc. w porównaniu do 4,9 proc. w listopadzie. Natomiast w całej Unii Europejskiej wzrost cen w minionym miesiącu osiągnął poziom 5,3 proc. wobec 5,2 proc. w listopadzie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Wskaźnik inflacji. Jak jest obliczany?

Podawany przez Eurostat wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: lusia599/Getty Images

Pozostałe wiadomości