List z Polskiego Funduszu Rozwoju w sprawie PKK - co zrobić, jeśli się go otrzymało?

List w kobiecych dłoniach
List z Polskiego Funduszu Rozwoju - co zrobić, jeśli się go otrzymało?
Źródło: Pheelings Media/Getty Images
Osoby legalnie zatrudniające nianie bądź pomoce domowe mogą dostać list od Polskiego Funduszu Rozwoju. Związane jest to z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). Kto może spodziewać się listu i jak powinien się zachować po jego otrzymaniu? 

Kto może otrzymać list z Polskiego Funduszu Rozwoju?

Jeżeli otrzymany został taki list, nie ma powodu do obaw, jednak warto na niego odpowiedzieć. Adresatem jest osoba, która zatrudnia w legalny sposób, w oparciu o Umowę o Pracę, inną osobę. Zawiadomienia zostały rozesłane przede wszystkim do tych z nas, którzy przyjęli do pracy nianie bądź pomoce domowe.

Powstańcy warszawscy dla Ukrainy

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Espreso
Leszek Żukowski "Antek
Leszek Żukowski "Antek
Jerzy Mindziukiewicz
Jerzy Mindziukiewicz
Janusz Maksymowicz
Janusz Maksymowicz

Zgodnie z prawem pracodawcy mają obowiązek automatycznego zapisu do Pracowniczych Planów Kapitałowych wszystkich pracowników, którzy są między 18. a 55. rokiem życia i którzy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom rentowym i emerytalnym. Jeżeli ktoś nie dopełnił tego obowiązku, to Polski Fundusz Rozwoju wyśle pismo wzywające do zawarcia odpowiedniej umowy. Większość osób, które zatrudniały nianie i pomoce domowe otrzymały właśnie takie zawiadomienie, o konieczności złożenia wyjaśnień, dlaczego nie została zawarta umowa PKK z osobami zatrudnionymi.

Co zrobić, jeśli dostanie się list z PPK?

Przede wszystkim warto znać swoje prawa - nie każdy pracodawca ma obowiązek zawierać umowę PKK z osobą zatrudnianą. Dotyczy to osób fizycznych, które zatrudnią np. pomoc domową lub nianię. Zgodnie z przepisami Ustawy o PKK, art. 13 ust. 1 pkt 2.: "przepisów ustawy nie stosuje się do podmiotu zatrudniającego będącego osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby". 

W związku z tym, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej związanej z zatrudnianą osobą, jak podaje portal prawo.pl, jesteśmy zwolnieni z konieczności zawierania umowy z nianią lub pomocą domową. Dr Antoni Kolek na łamach wspomnianego serwisu zauważa: "przepisów ustawy nie stosuje się do podmiotu zatrudniającego będącego osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby".

Jednak co zrobić, kiedy dostało się już taki list? Osoby, które go otrzymały mają obowiązek złożenia wyjaśnień w ciągu 30 dni od dostania zawiadomienia. Według PFR osoba wezwana ma obowiązek wyjaśnić, dlaczego nie zawarła umowy o PKK. W takiej sytuacji należy wskazać, że jest się osobą fizyczną zatrudniającą osoby wyłącznie w celach prywatnych. Dokument taki można złożyć poprzez profil informacyjny ZUS PUE. Formularz można wypełnić również na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pheelings Media/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana