Finanse i Praca

Konto firmowe i prywatne. Na co uważać, żeby nie podpaść fiskusowi?

Finanse i Praca

Autor:
Patrycja
Sibilska
Męska dłoń trzymająca kartę bankową i telefon

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga kontroli wydatków i udokumentowania kosztów. Wiele osób w związku z tym zakłada konta firmowe, aby uniknąć nieuporządkowania. Niestety, czasem zdarzają się pomyłki. Kiedy mogą być przyczyną problemów?

Konto firmowe

Już na etapie zakładania działalności gospodarczej, warto zastanowić się nad tym, czy dodatkowe konto firmowe będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Prawo nie narzuca takiego obowiązku, jednak wiele osób decyduje się na to rozwiązanie.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Powodów jest kilka. Po pierwsze - rozgraniczenie wydatków firmowych i prywatnych jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy w chwili księgowania wszystkich transakcji. Po drugie - nie ma wtedy konieczności zgłaszania konta prywatnego do Urzędu Skarbowego.

Przelewy firmowe, a prywatne konto - jednoosobowa działalność

W przypadku działalności jednoosobowej pokrycie wydatków prywatnych z konta firmowego nie skutkuje żadnymi kłopotami, jednak już odwrotne działanie owszem.

Należy unikać sytuacji, w której wydatki firmowe opłacamy z konta prywatnego. Przyczyna jest prosta, aczkolwiek skomplikowane są jej konsekwencje. Każde konto obciążone jest kosztami prowadzenia rachunku. Co za tym idzie, każda transakcja taki koszt generuje i aby móc w wydatki firmowe wrzucić koszty firmowe, należy je udokumentować. Jeśli nasze konto prywatne nie jest podpięte do działalności, możemy mieć problemy z fiskusem. Aby ich uniknąć, musimy zgłosić rachunek prywatny do CEIDG lub korzystać wyłącznie z osobnego konta firmowego.

Prywatne wydatki z konta firmowego - spółki

W przypadku spółek pieniądze na koncie firmowym należą do spółki i nie ma znaczenia, czy jesteśmy jedynym jej właścicielem. Nie możemy korzystać z firmowego konta do celów prywatnych. Sytuacją niedozwoloną jest, aby spółka opłacała prywatne wydatki zarządu. W takich sytuacjach konieczne byłoby dodatkowe opodatkowanie i oskładkowanie lub dokonanie zwrotu na rachunek spółki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: humonia/Getty Images

Pozostałe wiadomości