Przodkowie Dustina Hoffmana i Rachel Weisz urodzili się w naszym kraju. Jakie inne gwiazdy Hollywood mają polskie korzenie? Zapytaliśmy o to historyczki archiwistki Kingę Borowiec i Karolinę Szlęzak, które pomagają odnajdywać polskich przodków. Na czym polega ich praca?
Historię Pani Oksany poznała cała Polska. Gdy poczuła się źle w pracy, pracodawca zapakował ją w samochód i odwiózł ... do sąsiedniego miasta, gdzie zostawił ją na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej kobiety. Z kamerą Dzień Dobry TVN postanowiliśmy sprawdzić jak dziś czuje się Pani Oksana, a w studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji ukraińskich pracowników w Polsce rozmawialiśmy z Miroslavą Keryk z Fundacji „Nasz wybór” - specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce.
Obchodzimy właśnie 50. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w marcu 1968 roku. W wyniku przeprowadzonej przez władze PRL kampanii antyżydowskiej, Polskę opuściło ok 15 - 20 tys. osób pochodzenia żydowskiego. O tym, jak potoczyły się losy ówczesnych przymusowych emigrantów, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Sabiną Baral, która przyjechała do Warszawy na premierę przedstawienia „Zapiski z wygnania” na podstawie jej książki o tym samym tytule. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się też na spotkanie z "marcowymi emigrantami" - Władysławem Zającem i Anną Frajlich.
To już dziś, 11.03.2018 to pierwsza niedziela z zakazem handlu. Żeby sprawdzić, czy Polacy są gotowi na dzień wolny od handlu, Filip Chajzer już w zeszłym tygodniu wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN do galerii handlowej. Zobaczcie czego się dowiedział.
O ekspedycji na K2, z Denisem Urubko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska. Jaka atmosfera panowała podczas wyprawy? Dlaczego zdecydował się na samotny atak? "Spakowałem się i wyjechałem. Zdecydowałem, ze nie chce znajdować się w tym środowisku i pojechałem do domu, ale nie dlatego, że zima się skończyła".
"Mnie bardzo boli ilość kłamstw na temat wilków. Prawda jest taka, że w Europie nie było ani jednego udokumentowanego przypadku ataku wilka na człowieka". W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy byłego myśliwego, który dziś ratuje wilki - Marcina Kostrzyńskiego, który opowiedział nam o swojej wielkiej pasji. Jak zapatruje się na zmiany w prawie łowieckim?
Jaki wpływ na środowisko ma sól drogowa? Ile nas kosztuje? Dlaczego stosujemy właśnie ją, czy są jakieś alternatywne metody walki ze śliskimi drogami? Michał Piróg postanowił się przyjrzeć bliżej temu tematowi.
Most kataleptyczny to pozycja, w której osoba zahipnotyzowana utrzymuje ciało w powietrzu, jest ono podparte jedynie piętami i karkiem. Jak to możliwe, że ciało osoby będącej pod wpływem hipnozy jest tak sztywne? Ja długo można zostać w tej pozycji? Czy każdy może zostać mostem kataleptycznym? Wytłumaczył nam to w Dzień Dobry TVN hipnotyzer Artur Makieła. "Budowie" mostu kataleptycznego mogliśmy przyjrzeć się na żywo w naszym studiu.
Wielu młodych ludzi stojących w kolejce za starszą osobą, denerwuje się, kiedy ta ma trudności z wyjęciem pieniędzy i przeliczeniem ich. W sytuację seniorów postanowił wczuć się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Potrzebny mu był do tego specjalny kombinezon symulujący ograniczenia, z jakimi na co dzień borykają się osoby starsze. Zobaczcie, jak się zachowywał po jego założeniu.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Motykę i Michała Paszczyka, twórców kabaretu Paranienormalni. Z końcem 2017 roku grupę opuścił Igor Kwiatkowski. Z tego powodu Robert i Michał szukają brakującego ogniwa. Jakie trzeba spełnić warunki, by zostać członkiem ich kabaretu? Gdzie się zgłaszać?
Rok temu Papież Franciszek uprościł procedurę związaną ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Skrócił się czas czekania na wyrok, sprawa ogranicza się teraz tylko do jednej instancji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata kościelnego Wojciecha Kucharskiego, który wytłumaczył nam, na czym polega procedura unieważnienia sakramentu małżeńskiego. Z jakich najczęściej powodów małżeństwa zostają orzekane jako nieważne? I dlaczego nie można mówić o rozwodzie kościelnym?
W Czarnej Górze Siennej twa tydzień metamorfoz z Ewą Chodakowską. Jedną z uczestniczek obozu jest Pani Iwona, mama ośmiorga dzieci. Pani Iwona zachwyca obecnie figurą. Jednak nie zawsze tak było. Jak udało jej się wrócić do formy po ośmiu ciążach? Kiedy znajduje czas na ćwiczenia? Jak Ewa Chodakowska motywuje swoje podopieczne? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Kolejnymi bohaterami cyklu "Odpicowane mieszkanie" są Anita i Bogdan. Małżeństwo mieszka w 167-metrowym domu. We wnętrzu panuje romantyczny, nieco angielski styl. Pani Anita zakupy wnętrzarskie robi codziennie, ponieważ ma słabość do drobiazgów i zegarów. Aranżacja domu często się zmienia, bo jak mówi jego właścicielka, dom żyje razem z nimi. Anitę i Bogdana odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Anna Skrajna jest żoną żołnierza, który pięć lat temu został ranny podczas misji w Afganistanie. Pod samochodem którym jechał wybuchła mina. Jakie odniósł obrażenia? O wypadku męża i o tym, z czym mierzą się żony żołnierzy idących na wojnę Pani Anna opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszej kanapie usiadła dziennikarka Bianka Zalewska.
W 2017 roku Anna Marut została najlepszym wodzirejem w Polsce. Kiedy pierwszy raz poprowadziła imprezę? Organizuje je tylko dla dorosłych? O co dba podczas zabawy? Zobaczcie!
Kilka dni temu Dorota Wellman obchodziła urodziny. Razem z Rafałem Sonikiem, przyjacielem Doroty, przygotowaliśmy dla prowadzącej Dzień Dobry TVN urodzinową niespodziankę. Rafał Sonik porwał naszą Dorotę i zawiózł ją na lotnisko. Tam czekała już pilotka awionetki Paulina Mazgała, która zabrała Dorotę Wellman w podniebną podróż. Co więcej, przekazała Dorocie stery! Zobaczcie, jak prowadząca Dzień Dobry TVN zareagowała na tę niespodziankę?
Według ekonomisty Marcina Iwucia kobiety są lepsze w zarządzaniu finansami niż mężczyźni. Dlaczego tak uważa? Wyjaśnił nam to w Dzień Dobry TVN. Pod koniec rozmowy Dorota Wellman podarowała Marcinowi Prokopowi plik pieniędzy. Na co je przeznaczył?
Do niedawna kibice drużyny GKS Tychy przychodzili na mecze jedynie dla hokeja. Od jakiegoś czasu uwagę fanów zimowego sportu przyciągają też cheerleaderki dopingujące hokeistów. Jaka jest ich rola podczas meczu? Na kim wzorują się cheerleaderki z Tychów? Z cheerleaderkami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Swetry z islandzkiej wełny dziergane przez Kasię Płachtę zaczynają robić furorę w Polsce. Zamówienia u niej trzeba składać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ile czasu zajmuje je zrobienie jednego swetra? Dlaczego wełna islandzka jest taka wyjątkowa?
Damian Dąbrowski jest nauczycielem geografii z 20-letnim stażem pracy. Od dzieciństwa pasjonuje się pogodą, a od czterech lat pisze o niej w mediach społecznościowym. Jak powiedziała koleżanka Pana Damiana, jego prognoza pogody sprawdza się w 100 proc. Jakie dane bierze pod uwagę przy prognozowaniu pogody? Ile czasu zajmuje mu ich analiza?
Wiele singielek z dziećmi uważa, że samodzielne rodzicielstwo zamyka drogę do miłości. Czy rzeczywiście tak jest? Z czym musi się liczyć mężczyzna, który zwiąże się z samotną kobietą z dzieckiem? Czy to prawda, że chętniej na taki związek decydują się młodsi mężczyźni? O zdanie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN socjolog dr Julitę Czernecką i aktorkę Agnieszkę Wielgosz, która opowiedziała nam o swoich doświadczeniach w tym temacie.
Dwa lata temu Forest stracił dwie łapy w kłusowniczych wnykach. Jego stan był bardzo zły i szanse na przeżycie miał znikome. A jednak jego wola walki zwyciężyła. Forest przeżył, a dwie brakujące łapki zastąpiły protezy. W operacjach ratujących życie pieska i jego rehabilitacji uczestniczył student weterynarii Jakub Kotowicz. Przyszły weterynarz zakochał się w swoim pacjencie i po miesiącach zajmowania się nim, wziął go do siebie na stałe. Czym Forest uwiódł swojego opiekuna? Jak Forest zareagował, kiedy pierwszy raz przymocowano mu protezy? Jak one działają? Jakuba Kotowicza i Foresta gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Jest plan, by od 2019 roku w szkołach działali psycholodzy i pedagodzy. Mieliby oni wspierać młodzież w okresie dojrzewania. Czy to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN pedagog szkolną Katarzynę Nowak-Zawadzką i psycholog Dorotę Maciejec. Z jakimi problemami zmagają się dzieci? Z czego one wynikają?
Mobbing to długotrwałe, uporczywe zastraszanie i poniżanie pracownika. Osoba mobbowana czuje się przede wszystkim zastraszona i bezużyteczna. Niestety zaledwie znikoma ilość spraw sądowych kończy się po myśli poniżanego pracownika. Komu zgłaszać mobbing w firmie? Dlaczego tak trudno jest zebrać ofierze dowody? Czy nagranie pracodawcy jest dopuszczalne w polskim prawie? Co można zyskać wygrywając proces z mobbującym pracodawcą? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr. Maję Herman i radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego.
Czy nawigacji GPS można bezgranicznie ufać? I co niej sądzi kierowca rajdowy Klaudia Podkalicka? Klaudia zabrała naszego dziennikarza Roberta Stockingera na przejażdżkę. Czy nawigacja GPS doprowadziła ich do celu?
We wsi Skajboty, niedaleko Olsztyna, znajduje się nietypowy przystanek autobusowy, z którego wcale nie chce się odjeżdżać. Do Skajbot wybrał się prezenter pogody Tomasz Zubilewicz. Zobaczcie, dlaczego warto odwiedzić nie tylko Skajboty, ale także całą Warmię.
K2 drugi, co do wysokości Szczyt Ziemi. Mierzy 8611 m n.p.m. Jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Pod koniec ubiegłego roku polska ekipa pod wodzą Krzysztofa Wielickiego wyjechała do Pakistanu. Początkowo szło wszystko z planem. Niestety późniejsze wydarzenia oraz załamanie pogody spowodowały, że kierownictwo poinformowało o zakończeniu zimowej wyprawy na K2. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Bogusława Magrela, którego zapytaliśmy, co jego zdaniem tak naprawdę spowodowało, że polska ekipa postanowiła się poddać. Czy w jego ocenie decyzja Denisa Urubko o próbie samodzielnego ataku na K2 była słuszna?
Zgodnie z prawem budowlanym - nie można zbudować mieszkania mniejszego niż 25 metrów kwadratowych. Ale deweloperzy znaleźli na to sposób. Sprzedają lokale użytkowe z funkcją mieszkalną. Te mieszkania mają zaledwie kilkanaście metrów. A oferty na nie znikają z rynku po kilku dniach. O mikromieszkaniach - nowym trendzie na polskim rynku nieruchomości - rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dziennikarzem TVN24 BiS Mateuszem Walczakiem.
Wielu rodziców skarży się, że ich dzieci nie chcą spać w przedszkolu, ale nie mają wyboru. Okazuje się, że w w większości publicznych przedszkolnych placówek leżakowanie jest obowiązkiem. Zapomina się o tym, że dzieci są różne i każde ma inne potrzeby. U małego dziecka sen dobowy jest podzielony na etapy. Przedszkolak potrzebuje mniej więcej 12 godzin snu. W jaki sposób zagospodarować dziecku czas, jeżeli nie chce spać w przedszkolu? Czy samo leżenie jest już formą wypoczynku i wyciszenia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Perkowską, psycholog dziecięcą oraz dr n. med. Małgorzatę Gołkowską, pediatrę i neonatologa.
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Mariolę Mirek, managera ds. komunikacji P&G oraz dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego. Akcja Ubrania od serca to wspólny projekt marki Vizir i Towarzystwa Nasz Dom. W ramach tej kampanii fundowane są vouchery na zakup ubrań dla dzieci z domów dziecka. Ważne w tej akcji jest, że to dzieci dokonują wyboru, co chcą kupić za otrzymane pieniądze. Zobaczcie o czym marzą dzieci z domów dziecka.