W radomskim więzieniu przebywają najniebezpieczniejsi więźniowie. Obecnie karę odbywa tu 1000 osadzonych. Ci wymagający specjalnego nadzoru, potocznie zwani są "enkami". Ich codzienność różni się od codzienności pozostałych więźniów. Jak wygląda ich przykładowy dzień? Kto decyduje o tym, by osadzić więźniów w pawilonie dla najniebezpieczniejszych przestępców?
Do finału brytyjskiego konkursu Top Model doszła Magdalena Filipowska. Za czyją namową Polka zgłosiła się na casting? Jak konkurs zmienił jej życie? Magdalena jest już po trzydziestce i nosi rozmiar 38. Czy wiek i rozmiar nie stoją na przeszkodzie w karierze? Z Magdaleną spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
W tym kraju można spróbować kawy z jajkiem, smażonego węża i zupy Pho w tysiącu odsłonach. Z tego kraju pochodzi Tran Quang Vinh, który od 27 lat mieszka w Polsce. Spotkał się z nim nasz kulinarny podróżnik i smakosz Mikołaj Rey. Teraz, razem z Mikołajem, zabierzemy Was w podróż do Wietnamu. Poznacie Trana i jego rodzinę, a także... wietnamską kuchnię.
Działaczka społeczna i autorka książek dla dzieci Elżbieta Ficowska urodziła się w warszawskim gettcie. Życie zawdzięcza Irenie Sendlerowej i jej współpracownikom - kiedy miała sześć miesięcy wywieźli ją w bezpieczne miejsce. Metryką Pani Elżbiety jest srebrna łyżeczka, na której wygrawerowane było jej imię i data urodzenia. W jaki sposób wywieziono ją z getta? Co się stało z jej biologicznymi rodzicami? Jak potoczyło się jej życie po wojnie? Czy ma zamiar spisać swoją historię? Pani Elżbieta była gościem Dzień Dobry TVN.
Prezydent USA Donald Trump często oskarża media o tworzenie tzw. fake newsów. Czy rzeczywiście produkują je tylko dziennikarze? Czym fake news różni się od kłamstwa? Na jakie ostatnie decyzje polityczne miały wpływ? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z medioznawcą Wiesławem Godzicem i dziennikarzem Piotrem Kraśko.
Patryk Dudek ma dopiero 25 lat, a już nazywany jest nadzieją polskiego żużla. W kategorii drużynowej to trzykrotny mistrz świata. Indywidualne wicemistrzostwo świata zdobył w 2017 r. W 2013 roku przyznano mu tytuł największego objawienia w sezonie w sportach motocyklowych na świecie. Jakie są koszty uprawiania tego sportu? Czy wzrost i waga mają znaczenie w żużlu? Żużlowca zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
Łukasz Janik, Mirosław Czarnota i Łukasz Janota to trzech nurków z Żywca, którzy przenieśli skoki narciarskie pod... wodę. W rolę skoczka narciarskiego wcielił się ten pierwszy. O przygotowaniach do tego wyczynu i samym skoku nurkowie powiedzieli w Dzień Dobry TVN. Który z nich wpadł na ten niezwykły pomysł? Czy utrzymywanie nart pod wodą było proste? Kto im jeszcze pomagał przy realizacji projektu?
Zespół popowo-rockowy HLA 4TRANSPLANT promuje ideę transplantologii poprzez muzykę i sztukę. Jego liderem i założycielem jest kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński. W zespole gra na perkusji. Lekarza oraz jego brata transplantologa prof. Piotra Kalicińskiego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Skąd pomysł na połączenie muzyki z transplantologią? Jaka jest obecnie sytuacja transplantologii w Polsce? Poprawiła się? Co należy zrobić, żeby po naszej śmierci organy były pobrane do przeszczepu?
W 1940 roku Witold Pilecki postanowił przedostać się do obozu Auschwitz. Dlaczego? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy jego wnuczkę Dorotę Optułowicz McQuaid oraz historyka Dariusza Baliszewskiego, aby zapytać o szczegóły pobytu rtm. Pileckiego w Oświęcimiu i jego proces, w wyniku którego został skazany na śmierć. Jakimi wartościami kierował się rtm. Pilecki?
Rodzice dzieci LGBT - w liście do minister edukacji Anny Zalewskiej - zaapelowali o opracowanie rzetelnego programu dotyczącego orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Z listem do ministerstwa poszły: Ewa Miastkowska i Małgorzata Świerszcz. Obie panie są mamami homoseksualistów. Zaprosiliśmy je do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, co sprawiło, że wystąpiły z takim apelem, czy ich synowie mieli przykrości z powodu swojej orientacji seksualnej i jak inni rodzice dzieci LGBT mogą się z nimi skontaktować.
W styczniu 2017 roku Helena Kmieć wyjechała do Boliwii, aby pomagać siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci. W nocy z 23 na 24 stycznia doszło do napadu. Wolontariuszka zginęła ugodzona nożem. Jaka była Helena? Czy jej rodzina wybaczyła mordercy? Z najbliższymi Heleny rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Coraz częściej robimy zakupy w Internecie i coraz częściej technologia nas w tym wspiera, by to było wygodne, szybkie i bezpieczne. Dlaczego Polacy lubią robić zakupy przez Internet?
W starej, poniemieckiej kamienicy w Gliwicach, na 108 metrach kwadratowych, mieszkają: matka i córka. Obie mają wielką potrzebę tworzenia, co widać w ich mieszkaniu. W ich salonie znajduje się wiele rodzinnych pamiątek, zdjęć oraz staroci. Czy wszystkie pomysły mamy na aranżację wnętrza akceptowane są przez córkę? Co o sypialni mamy mówi jej córka? Która z nich mówi o sobie, że jest "multireligijna"? Która z nich ma w pokoju lalki, a która dewocjonalia? Zobaczcie kolejny odcinek "Odpicowanego mieszkania" Katarzyny Jaroszyńskiej i wnętrza w ludowym stylu.
Związek dwojga ludzi powinien opierać się na zaufaniu i miłości. Jednak jak się okazuje, co drugi Polak przegląda pocztę elektroniczną i SMSy partnera. Granica między troską, a słabością jest bardzo cienka. Jak jej nie przekroczyć? czy związek, w którym panuje nadmierna kontrola jest skazany na rozpad? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy seksuolog Izabelę Jąderek.
Kiedy kilkadziesiąt lat temu rozpoczęto system oszczędzania na książeczki mieszkaniowe, obiecano, że każdy, kto będzie odkładał składkę, wkrótce otrzyma klucze do mieszkania. Niestety nie wszyscy składkowicze mieli tyle szczęścia. Obecnie książeczki są prawie nic nie warte, a ponad milion Polaków nie otrzymało premii gwarancyjnej obiecanej przez państwo posiadaczom książeczek mieszkaniowych. Czy jest szansa na odzyskanie oszczędności życia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Blajera z TVN24.
Nie od dziś zastanawiamy się, co wpływa na orientację seksualną i co ją kształtuje. Najnowsze badania kanadyjskie dowodzą dość rewolucyjnej tezy. Dziennikarz Marcin Sawicki rozmawiał z dr Malviną Skorską, psycholożką i członkinią kanadyjskiego zespołu, który przeprowadził badania na temat orientacji seksualnej. Dlaczego te badania są przełomowe? Na co wpływają i co powodują specjalne przeciwciała ciężarnych matek? Czy to prawda, że geje średnio mają więcej starszych braci niż heteroseksualni mężczyźni? Zobaczcie rozmowę Marcina Sawickiego z ekspertką od orientacji seksualnej.
Dziennikarze magazynu kulturalnego stworzyli escape room, którego hasło przewodnie głosi: "od biednego do milionera w godzinę". Do eksperymentu wychodzenia z biedy zaproszono polityków. Jakub Stefaniak z PSL, Izabela Leszczyna z PO i Jakub Kulesza z Kukiz'15 musieli wcielić się w rolę dziewczyny, która pochodzi z małej miejscowości i bardzo chce wyjechać do Warszawy na studia. By jej marzenie się spełniło, musi pokonać wiele przeciwności. Czy politykom udało się rozwiązać zadania i dotrzeć do mety? I czy rzeczywistość bohaterki ich przytłoczyła?
To kraj pięciokrotnie większy od Polski. Jest ojczyzną szafranu, pięknych dywanów i miejscem, w którym można mieć aż cztery żony. Mikołaj Rey, razem z Salarem Farsi, opowie Wam o Iranie. Jak długo Salar mieszka w Warszawie? Czym się zajmuje? Jak mu się żyje w Polsce? Czy smakuje mu polskie jedzenie? Zobaczcie, co Salar ugotował specjalnie dla Mikołaja.
Szacuje się, że coraz więcej Polaków mieszkających na stałe za granicą, w ostatnich latach decyduje się na powrót do kraju. Ludzie wracający z emigracji często przeżywają szok kulturowy, ponieważ na nowo muszą sobie zorganizować życie. Przyczyny powrotu nie są powiązane z sytuacją ekonomiczną. Jakie są najczęstsze powody reemigracji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy socjolog prof. Izabela Grabowska oraz Kamila Królikowskiego, który wrócił do Polski po 10 latach emigracji.
W nocy z soboty na niedzielę w Świdniku młody, pijany kierowca śmiertelnie potrącił rodzinę z dzieckiem. Sprawca z miejsca zdarzenia zbiegł, jednak został już zatrzymany. Okazuje się, że na polskich drogach dochodzi średnio do dwóch śmiertelnych wypadków dziennie. Rodzina kierowcy ze Świdnika próbowała zatuszować dowody wypadku. Dlaczego jest tak wysokie przyzwolenie na pijanych kierowców? Czy programy prewencyjno-edukacyjne nic nie dają? Czy wysoka grzywna rzędu 20 tys. zł mogłyby to zmienić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Mariusza Sokołowskiego.
Łukasz Bożycki jest jedynym Polakiem nagrodzonym w prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej Asferico. Na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej, ale w każdej wolnej chwili wyrusza w teren, aby fotografować przyrodę - szczególnie ptaki. Na jedną ze swoich wypraw wziął prowadzącą Dzień Dobry TVN Dorotę Wellman. Wybrali się nad Narew. Jakie ptaki tam podglądali? Czym podnosili swoje morale? Dorota mogła się przekonać, jak trzeba się poświęcić, aby zrobić zdjęcie chociaż jednemu ptaszkowi.
Są kobiety, które z powodów osobistych lub ekonomicznych decydują się na oddanie swoich dzieci do adopcji. Czy należy je za to potępiać? Co może sprawić, że zmienią swoją decyzję i nie opuszczą dziecka? Zapytaliśmy o to prezesa fundacji "Po adopcji" Magdalenę Modlibowską.
W Broniszewicach siostry zakonne prowadzą dom, w którym schronienie znajduje 56 niepełnosprawnych chłopców. Stuletnia budowla potrzebowała natychmiastowej renowacji. Przez lata na remont brakowało środków. Pieniądze na budowę nowego domu zakonnicom udało się uzbierać dzięki zabawnemu filmikowi, który siostry nagrały z okazji Dnia Pingwina. O szczegółach akcji Dominikanki: Siostra Tymoteusza i Siostra Eliza opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.
To tata zaszczepił w nim miłość do gór, skialpinizmu i adrenaliny. Alexander Piegza jest najmłodszym skialpinistą w Polsce. Na nartach zaczął jeździć w wieku trzech lat. Z Kopy Kondrackiej zjechał samodzielnie w wieku 6 lat. Jak to się zaczęło? Co sprawia Alexandrowi największą trudność? Czym jest skituring? Czy to sport dla każdego?
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Pod jakimi warunkami? Czy pracownik może odmówić powrotu do pracy? Kto ponosi koszty i jakie w związku z odwołaniem z urlopu? Czy podczas odpoczynku pracownik może mieć wyłączony telefon służbowy? Czy przed urlopem należy informować pracodawcę, gdzie się jedzie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Jacka Kosińskiego.
Właściciel jednego ze sklepów w Bolesławcu handlował hitlerowskimi pamiątkami. Czy sprzedaż takich towarów jest w Polsce legalna? A posiadanie do celów prywatnych? Sprawdziliśmy to.
Połączyła ich wspólna pasja do kosmosu. Zaczynali od skromnych projektów na uczelni. Teraz mogą pochwalić się współpracą z Europejską Agencją Kosmiczną. Polacy są autorami projektu Dream. Ich eksperyment miał za zadanie sprawdzić, jak wiercić w skałach, które latają w kosmosie. Koncepcję swojego eksperymentu wymyślili podczas wspólnego posiłku. Nad czym teraz pracują?
Na warszawskiej Ochocie było kilka chorych drzew, które zagrażały ludziom. Zamiast je wyciąć, mieszkańcy zaprosili do współpracy artystę. Andrzej Zawadzki wyrzeźbił ze spróchniałych drzew Misia Uszatka. Jaką techniką pracuje artysta? I jak to się stało, że współpracował z Agnieszką Holland?
Obecnie polska arystokracja jest grupą bardzo nieliczną. Z czego to wynika? Po rekonstrukcji rządu w 1989 roku arystokraci nie uczestniczą też w tworzeniu polityki. Dlaczego? W jakie działania się angażują? Jak rysuje się przyszłość polskiej arystokracji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy hrabię Marcina Zamoyskiego oraz księcia Stanisława Czartoryskiego. Czy czują się obciążeni nazwiskiem?
Na zimowych Igrzyskach Olimpijskich Polskę w łyżwiarstwie figurowym będzie reprezentował Maksym Spodyriew. Skoro będzie nas reprezentował ukraiński zawodnik możemy mówić o kryzysie? Dlaczego łyżwiarstwo jest tak trudną dyscypliną sportu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trenerki łyżwiarstwa Agnieszkę Dąbrowską-Perzynę oraz Urszulę Matyśkiewicz-Jaworską.