Najstarszy wirus komputerowy powstał już w 1971 roku. Od tamtego czasu wirusy komputerowe liczone są już w setkach tysięcy. Co to wirus komputerowy, jak działa wirus komputerowy i jak powinniśmy działać my, aby się przed nim zabezpieczyć?
Wirus komputerowy to szkodliwe oprogramowanie, które może wyrządzić olbrzymie szkody na naszym komputerze. Ze względu na sposób działania wirusy komputerowe możemy podzielić na kilka rodzajów: wirusy komputerowe – trojany (konie trojańskie), wirusy komputerowy spyware, malware i wiele innych. Jaki jest najgorszy wirus komputerowy?
Co to wirus komputerowy? Definicja i historia
W XXI wieku stanowią powszechne zagrożenie, ale znane są światu już od początku lat 70. Mowa oczywiście o wirusach komputerowych . Definicja wirusa komputerowego mówi, że jest to rodzaj szkodliwego programu komputerowego, który posiada umiejętność powielania się i rozprowadzania na różnych urządzeniach. Zwłaszcza ta ostatnia zdolność szkodliwego oprogramowania bezpośrednio przyczyniła się do przyjęcia popularnej nazwy – wirus komputerowy .
Pierwszy wirus komputerowy , o wdzięcznej nazwie Creeper , powstał w 1971 roku i był… informatycznym dowcipem . Twórca tego prawdopodobnie najstarszego wirusa komputerowego na świecie, Bob Thomas, pragnął tylko przekazać komunikat-niespodziankę do innych komputerów bez wiedzy ich właścicieli. Nie wiedziano jeszcze wtedy, co to znaczy wirus komputerowy – sam termin „wirus komputerowy” pochodzi z roku 1981 i został użyty przez profesora Leonarda Adlemana. Historia wirusów komputerowych była niezwykle prężna. Z czasem zaczęły powstawać nowe wirusy komputerowe. Najgroźniejsze wirusy komputerowe, rootkity i konie trojańskie, w nowych odmianach straszą nas do dziś . Aby jeszcze bardziej zrozumieć, czym jest wirus komputerowy, prześledźmy różne jego rodzaje.
Wirus komputerowy – rodzaje
Zasadniczo to, jak działa wirus komputerowy, zależy od jego rodzaju . Na przestrzeni lat, od prostego mechanizmu wyświetlającego żartobliwy komunikat na cudzym komputerze wiele się zmieniło. Wśród wirusów komputerowych rodzaje mamy następujące:
· Robak komputerowy – jeden z prostszych typów wirusa komputerowego. Robaki mogą być jednak uciążliwe. Przykładem takiego wirusa jest robak pomnażający kursor myszy tak, że właściciel ma poważny problem z użytkowaniem.
· Spyware – to wszelkiego wirusy komputerowe, które są oprogramowaniem szpiegującym. Łatwo można się w tym przypadku domyślić, co powoduje wirus komputerowy: może on starać się wykradać nasze dane osobowe np. poprzez zapamiętywanie układu klawiatury i wciskanych przycisków (tzw. keyloggery ).
· Malware – ogólna kategoria niebezpiecznych wirusów komputerowych służących do celów stricte przestępczych, np. fałszowania strony logowania się.
· Konie trojańskie ( trojany ) – rodzaj najgorszych wirusów komputerowych . To oprogramowanie, które ukrywa się pod innym plikiem lub przybiera właściwości pliku, którym nie jest, aby następnie wykonać daną czynność na komputerze, która pomoże hakerowi we włamaniu. To trudny do znalezienia wirus komputerowy – trojan może bowiem podszywać się pod każdy plik .
· Rootkit – można powiedzieć, że to wręcz „inteligentne” i najniebezpieczniejsze wirusy komputerowe . Kompilują się w inne programy, maskując swą obecność, która często jest niewykrywalna. Jak działa i co może uszkodzić wirus komputerowy typu rootkit? Jak nazwa wskazuje, wirusy komputerowe typu rootkit często „zagnieżdżają się” w samym jądrze systemu , w którym mogą dokonać wielu szkód oprogramowania i sprzętu.
Najgroźniejszy wirus komputerowy świata
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaki jest najgorszy wirus komputerowy . Zdecydowanie jednak na podium we wszystkich statystykach umieszczany jest wirus Sql Slammer . Dla wielu był to najgroźniejszy wirus komputerowy na świecie . Trudno się dziwić – w 2003 roku zainfekował amerykański bank centralny, linie lotnicze Continental Airlines (obecnie nie istnieją), a także zmusił Koreę Południową do odłączenia na krótki czas internetu w państwie .
Innym przykładem jednego z najniebezpieczniejszych wirusów komputerowych jest Storm Worm . Wirus ten był przesyłany za pośrednictwem maili z interesującymi nagłówkami. Po naciśnięciu odnośnika komputer ofiary zamieniał się w komputer-zombie , czyli był sterowany przez hakerów, a jego moc obliczeniowa pomagała przy dalszych atakach. Tylko przez kilka dni naliczono ponad 200 milionów rozesłanych maili z tym wirusem komputerowym . Przykładów najgroźniejszych wirusów komputerowych można mnożyć, ale jedno jest pewne – w związku z dalszym rozwojem technologii niejedno jeszcze może nas zaskoczyć!
Co może uszkodzić wirus komputerowy?
Wirus komputerowy może przysporzyć nie lada problemów, począwszy od utrudnień w korzystaniu z komputera , poprzez dezaktualizowanie sterowników , wyświetlanie natarczywych reklam (jeśli na nie klikniemy, to pobierzemy nowe wirusy), aż po przejęcie komputera , wykorzystanie go do ataków hakerskich lub zniszczenie poszczególnych podzespołów .
Prewencja jest najważniejsza, dlatego gdy tylko zauważymy, że możemy mieć wirusa komputerowego, objawem czego może być wolniejsza praca, nietypowe działanie sprzętu, od razu przeprowadźmy skanowanie za pomocą programu antywirusowego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN