W Polsce aborcja jest dopuszczalna tylko w trzech przypadkach - jeśli istnieje zagrożenie życia i zdrowia kobiety ciężarnej, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Na skutek tego kobiety, które nie chcą mieć dzieci obchodzą obowiązujące prawo i decydują się na nielegalne zabiegi przerywania ciąży. W jaki sposób to robią? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prawniczką i aktywistką Karoliną Więckiewicz.
W prawie pracy mamy 4 dni urlopu na żądanie i właśnie one mogą zdziałać cuda w tym roku. W jakich miesiącach z nich skorzystać, aby mieć dużo wolnego od pracy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.
W tym roku już po raz siódmy zostaną wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Wciąż można zgłaszać swoich kandydatów. Jak to zrobić? Do kiedy? Jakie kryteria powinny spełniać osoby zgłaszane? W jakich kategoriach będą rywalizować? Co zwycięzcy otrzymają wraz ze statuetką? O "biznesowych Oscarach" rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN - przewodniczącym Kapituły Nagrody PRB Wojciechem Kostrzewą.
Kolejną bohaterką cyklu "Odpicowane mieszkanie" jest Kasia, która jest domowym aranżatorem wnętrz. Właścicielka mieszkania kocha starocie i to w takim stylu urządziła swoje cztery kąty. Gdzie Kasia szuka starych i używanych mebli? I co o jej aranżacyjnych pomysłach sądzą jej synowie oraz mąż? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Ostatnio w tramwaju w Krakowie znaleziono duży telewizor. Okazuje się, że do biur rzeczy znalezionych bez przerwy trafiają szable i miecze, mundury policyjne, wojskowe, a nawet togi. Dlaczego tak wiele rzeczy zostaje znalezionych w tramwajach? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Już od poniedziałku w czterech województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Czy w polskich zimowych kurortach spadnie śnieg? Gdzie warto wybrać się na narty? Z klimatologiem Mieczysławem Sobikiem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Marian Bątkiewicz zwierzętami pasjonuje się od dzieciństwa. Z miłości do nich zatrudnił się w poznańskim ogrodzie zoologicznym i pracował tam przez 44 lata. Pana Mariana zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, by zapytać, czy według niego zwierzęta przebywające w zoo mają lepiej od tych żyjących na wolności? Czy wierzy w to, że zwierzęta przemawiają do nas i, czy jego podopieczni zrobili mu kiedyś krzywdę? Co Pan Marian będzie robić na emeryturze i jakie są jego ulubione zwierzęta?
Przygoda Piotra Zawidzkiego z tańcem breakdance zaczęła się 16 lat temu. Wszystkiego uczył się sam, podpatrując jedynie teledyski. Jego największym osiągnięciem jest wygrana w bardzo prestiżowym turnieju tańca breakdance, który odbył się w 2017 r. W jakich warunkach ćwiczył na początku swojej tanecznej kariery? O czym marzy? Lubi swoją pracę w kantorze?
Według badań przeprowadzonych przez jeden z banków, Polacy uważają, że odłożone na koncie trzy wypłaty nie są wystarczającym zabezpieczeniem na tzw. czarną godzinę. Jakie zatem oszczędności sprawią, że będziemy spać spokojnie? Czy Polacy potrafią oszczędzać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Mateusza Walczaka.
Jakiś czas temu opublikowano artykuł, w którym napisano, że po śmierci możemy być przez moment świadomi tego, co się z nami dzieje. Czy to może być prawda? Swoje zdanie na ten temat przedstawili w Dzień Dobry TVN neurobiolog dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN i bioetyk prof. Paweł Łuków. Naszych gości zapytaliśmy również, czy możemy określić jeden jedyny moment śmierci.
Jakiś czas temu pewien 18-latek rzucił pracę w sklepie spożywczym nie informując o tym nikogo. Jednocześnie, chłopak zabierał ze sobą całą wypłatę, która według niego mu się należała. Z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim rozmawiamy w Dzień Dobry TVN o tym, w jaki sposób Polacy rzucają pracę. Robią to w sposób przemyślany czy w afekcie? Jak odejść z pracy, by nie palić za sobą mostów?
Doktor Daniel Gruss z Uniwersytetu Technicznego w Grazu zajmuje się atakami, które potrafią wykradać informacje z części, z jakich zbudowany jest komputer. W zwalczaniu ich nie pomagają programy antywirusowe - nawet te uznawane za najskuteczniejsze. Ostatnio - wraz ze swoim zespołem - odkrył luki pozwalające hakerom włamać się do rejonów pamięci jądra systemu operacyjnego i wykraść wpisane do przeglądarek numery kart kredytowych i inne wrażliwe dane. O swoim odkryciu powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Czy wiadomo już, jakie urządzenia są podatne na ten atak? Czy ta luka to błąd inżynierów? A może spisek? Jak należy chronić swój komputer? Czy po tym odkryciu z Danielem skontaktował się ktoś ze służb specjalnych? Czy powstały już aktualizacje, które "zakleją" tę lukę?
Była piosenkarką bluesową, która z powodzeniem występowała na polskiej scenie muzycznej przez kilka lat. Jej największym przebojem jest piosenka "Poczekalnia PKP". Nagle, pod koniec lat osiemdziesiątych przestała śpiewać, wyjechała z Polski do Niemiec i zajęła się akupunkturą japońską. Oto historia Elżbiety Mielczarek.
Do tej pory oszuści, chcący wyłudzić pieniądze od starszych ludzi, korzystali z metody na wnuczka i metody na policjanta. Okazało się, że jest już kolejna metoda - na śpiocha. Na czym polega? Jak uchronić się przed tego typu oszustwem? O tym w Dzień Dobry TVN mówił nadkom. Robert Szumiata z Komedy Rejonowej Policji Warszawa Mokotów.
O granicach wolności w związku rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Anną Szlęzak, autorką poradników dla kobiet, blogerką i młodą mamą Aleksandrą Radomską oraz aktorem Dawidem Czupryńskim. Czy jest coś, czego nie robią razem? Po co przymuszać naszego partnera do robienia z nami czegoś, czego robić nie chce? Ile wolności powinniśmy mieć w związku?
- Makrela, zwłaszcza jej zapach, średnio kojarzy mi się z seksem i łóżkowymi igraszkami - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Prokop. W jaki sposób to, co jemy wpływa na nasze życie seksualne? Co powinien jeść mężczyzna, by pobudzić swoje męskie libido? Dlaczego warto spożywać cynk i jakie produkty go zawierają? Jak zadbać o układ krążenia? Radzi w Dzień Dobry TVN nie tylko tylko dietetyczka Aneta Łańcuchowska, ale także Marcin Prokop. Sami zobaczcie, tylko przygotujcie chusteczki, bo będzie śmiesznie! :-)
W dzisiejszym odcinku cyklu "Jasiek zna się!" Jan Kuroń radzi, jak być świadomym konsumentem i nie przepłacać.
Jakub do niedawna był na ulicy. - Trzeba było czegoś zaznać, żeby do tego nie chcieć wrócić - mówi. Edycie odebrali dzieci, bo piła. - Zawaliłam wszystko, to co miałam najlepsze - mówi Edyta. Nadzieję dała im praca w pizzerii. Pracują w niej wyłącznie osoby po przejściach. Ta praca nadaje sens ich życiu. Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy pizzerię, w której pracują.
W jednej z gazetek parafialnych w Lublinie pojawiła się informacja, że Penitencjaria Apostolska, czyli najwyższy sąd kościelny Kościoła Rzymskokatolickiego opublikował nową listę grzechów ciężkich. Na tej liście grzechów znalazł się: mobbing, wyścig szczurów, hejtowanie w Internecie, antykoncepcja hormonalna, używanie wkładek domacicznych, handel narkotykami, seks pozamałżeński z osobami tej samej płci, oszustwa przez Internet i zanieczyszczanie środowiska. Nowe czasy, nowe grzechy? Dziennikarz Dzień Dobry TVN postanowił to jednak sprawdzić. Sprawdził także, jak grzeszą Polacy.
Szerpowie to lud tybetański zamieszkujący Himalaje. Bez ich pomocy nie doszłoby do skutku wiele górskich wypraw komercyjnych. Czym się zajmują w trakcie wspinaczki? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: alpinistka Miłka Raulin i himalaista Piotr Pustelnik. Zapytaliśmy ich również o zasady moralne panujące w górach.
To właśnie ten moment, kiedy księża zaczynają chodzić po kolędzie. Jak zachowywać się podczas wizyty duchownego? Czy dawanie "koperty" jest obowiązkowe? Duża jest różnica między kolędowaniem na wsi i w mieście? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z księdzem Marcinem Szatankiem.
Współczesnymi dziećmi zawładnęły gry komputerowe i smartfony. A czy potrafiłyby się bawić zabawkami retro, np. takim bączkiem? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Dowiedział się również, czym - według dzieci - chińscy piłkarze nożni rozgrywali mecze. I podobno nie była to piłka :)
Michał Kaczor kolekcjonuje instrumenty wspomniane w Biblii. W ich poszukiwaniu przemierza starożytne szlaki. O swojej pasji i kolekcji powiedział w Dzień Dobry TVN.
Polskie miasta są zakorkowane. Jak to można zmienić? Czy pomoże zamknięcie i zwężenie ulic? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN architekta dra Tomasza Zaborowskiego.
W ubiegłym roku internet żył "fake newsami" i półprawdami. Czy w 2018 r. będzie tak samo? Co nas czeka w modzie? Co będzie najważniejsze dla młodych ludzi? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN obserwatora trendów Konrada Jerina.
Trzech Króli to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Niby wszystko jest takie oczywiste, a jednak nie do końca. Bo czy rzeczywiście było ich tylko trzech? Może królowie wcale nie byli królami? A jeśli byli, to czego? Skąd wiedzieli, że Chrystus się urodził? Przecież nie było wtedy internetu. Odpowiedzi na te pytania szukał reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Znalazł je? Przy okazji miał okazję przekonać się, jak wyglądają buty z kosmosu na paliwo rakietowe.
Kiedy miał 7 lat był świadkiem samobójstwa swojego ojca. Jako nastolatek sam chciał się targnąć na własne życie. Śmierć mamy pogłębiła jego stan. Wpadł również w złe towarzystwo. Dzisiaj życie Damiana Sobolewskiego wygląda zupełnie inaczej. Jest szczęśliwy i realizuje się w życiu. Jak doszło do tej przemiany? Czym Damian się zajmuje? Oto jego historia.
Dariusz Malejonek w branży muzycznej działa już prawie 30 lat. W tym czasie grał z wieloma zespołami. Muzyk nie ukrywa, że przez te wszystkie lata bardzo wiele przeszedł, miał problemy z używkami i kilka razy otarł się o śmierć. Co jego życiu nadało nowy sens? Dariusz Malejonek opowiedział o tym w studiu Dzień Dobry TVN.
Są mężczyźni, którzy niechętnie naprawiają usterki w domu, nawet te najdrobniejsze. Zostawiają to swoim partnerkom. Czy to wynik emancypacji? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel i aktora Jacka Rozenka. Jak zmienić takie zachowanie panów?
Polacy chętniej sięgają po kredyty hipoteczne. W 2017 roku banki udzieliły ich na łączną sumę 40 mld zł. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekonomistę Marcina Iwucia, aby zapytać, skąd wziął się popyt na kredyty hipoteczne, jak wybrać właściwy dla siebie i czy przy jego wyborze warto korzystać z pośredników.