- Tu są ludzie z Monaru i z zakładów karnych. Tu każdy może pokazać, że on też potrafi. Wszystkie trudności, które są po drodze, one integrują ludzi - tak o Crossie Straceńców mówi Jerzy Górski, organizator biegu i mistrz świata w podwójnym Ironmanie, człowiek, który kiedyś był uzależniony od narkotyków. Ze sportowcem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował wprowadzenie głosowania rodzinnego, czyli by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci. Jak na tę sprawę zapatrują się goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz Andrzej Morozowski i jego syn Jan oraz dziennikarka Dominika Wielowieyska i jej córka Magda? Czy Andrzej i Dominika mają takie same poglądy jak ich dzieci?
Bohaterką kolejnego odcinka programu Efekt Domina jest Urmi Basu - założycielka fundacji opiekującej się dziećmi prostytutek i dziećmi z kasty nietykalnych. Urmi zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego postanowiła zająć się taką działalnością, jak w Indiach funkcjonuje system kastowy i jak wpływa na działanie jej fundacji.
Gość Dzień Dobry TVN Nestor Grojewski to polski kucharz, który od lat z sukcesem prowadzi restaurację w Rzymie. Gotował m.in. dla: Martina Scorsese, Cameron Diaz i Leonardo Di Caprio. Jak wspomina kontakt z gwiazdami światowego kina? Co jest znakiem rozpoznawczym jego restauracji? Zamierza otworzyć restaurację w Polsce?
Wielu z nas pamięta powódź tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku nawiedziła południową część naszego kraju oraz dorzecze Odry i Wisły. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Teresę Ćwik-Maszczyńską, która w tamtych dniach pilotowała śmigłowiec sanitarny, aby zapytać, co najbardziej zapamiętała z tego okresu. Obok niej na kanapie usiadł Grzegorz Czekański z fundacji im. Tymoteusza Karpowicza - pomysłodawca projektu "Dolny Śląsk. Pamiętam powódź". Ile miał lat, kiedy doszło do powodzi? Co wtedy robił? Powiedział nam również o szczegółach swojego projektu.
Klaudia Kulawik dała się poznać całej Polsce kilka lat temu. Doszła wtedy do finału programu Mam Talent, w którym zajęła drugie miejsce. Teraz mieszka w Londynie. Co tam robi? Nadal śpiewa? Jest w kimś zakochana? Jest dumna z tego, co osiągnęła do tej pory? Ma swoje ulubione miejsca w Londynie? Z Klaudią spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Maciej i Jakub Kot pochodzą z rodziny ze sportowymi tradycjami. Ich dziadek i babcia trenowali gimnastykę, a rodzice jeździli na nartach. Dlaczego bracia zdecydowali się na skoki narciarskie? Który z nich uchodził za zdolniejszego? Dlaczego Jakub zrezygnował ze skoków? Czym się teraz zajmuje? Który z braci jest bardziej wyważony, a który ekspresyjny?
Doktorantka z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego Marta Skowron-Volponi znalazła w lasach tropikalnych Malezji gatunek motyla imitującego pszczołę. Badaczkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedziała nam o swoim odkryciu. Ile jeszcze nowych gatunków odkryła polska badaczka? Ile miała lat, kiedy pierwszy raz zachwyciła się motylami?
W 2017 roku 2 miliony ton nawozów trafiło na polskie pola i do polskich sadów. Jak wpływają one na rośliny? Powinniśmy się bać nawozów? Sprawdził to Michał Piróg. Natomiast w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Janinę Gajc-Wolską z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW. Zapytaliśmy ją, które warzywa mają najmniej niepożądanych składników, a które najwięcej.
David Copperfield został pozwany przez jednego z widzów, który twierdzi, że podczas widowiska magika doznał uszczerbku na zdrowiu. Sąd w Las Vegas zażądał, by słynny iluzjonista wyjaśnił szczegóły sztuczki, w której wziął udział poszkodowany mężczyzna. Prawnikom Copperfielda nie udało się utajnić procesu. O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN: iluzjonistę Piotra Denisiuka. Czy według niego upublicznienie sekretów Copperfielda to początek jego końca? Nasz gość pokazał w studiu dwie sztuczki magiczne. Czy Piotr Kraśko i Marcin Meller odkryli, jak je wykonał? :)
W naszym kraju zatrudnianych jest wielu Ukraińców. Niestety wielu z nich nie jest dobrze traktowana przez polskich pracodawców oraz polskie i ukraińskie agencje pośrednictwa pracy. Z jakimi jeszcze problemami muszą się mierzyć w naszym kraju ukraińscy pracownicy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłą dziennikarkę Ulianę Worobec i socjolog Miroslavę Keryk.
W czwartek obchodziliśmy 75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji gościliśmy w Dzień Dobry TVN przyjaciółkę Marka Edelmana Paulę Sawicką i Barbarę Górę, która mieszkała w getcie. Jak wyglądała codzienność na jego terenie? Kto wyprowadził z getta rodzinę Pani Barbary? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego żonkil stał się symbolem powstania w getcie warszawskim.
Ofer Cohen skanuje stare filmy i zapisuje je na współczesnych nośnikach. Które z nich wzbudziły jego największe zainteresowanie? W którym roku powstał jego zakład? Zobaczcie!
Kolejną uczestniczką cyklu "W stroju Adama" jest Monika Właszczur, lektora języka angielskiego chciałaby nosić więcej sukienek, ale ma problem z doborem kroju, koloru czy długości. Pomóc jej postanowił Adam Chowański. Nasz stylista przygotował dla Pani Moniki trzy stylizacje: do teatru, na spotkanie ze znajomymi oraz do pracy. Która stylizacja zrobiła na naszej bohaterce największe wrażenie?
Mimo ogromnego postępu medycyny, są choroby, wobec których lekarze są póki co bezradni. Fakt ten wykorzystują znachorzy i namawiają chorych - często skutecznie - do korzystania ze swoich usług. Niestety wiele osób, które decydują się na pomoc uzdrowicieli kończy tragicznie. Dlaczego mimo to nadal wierzymy w moc uzdrawiania? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjolog dr Agnieszkę Bukowską z Collegium Civitas.
Osiemnastoletni Michał Tulicki interesuje się kowalstwem i metaloplastyką. Kucia nauczył się sam. Jakie narzędzia wyrabia? Pracuje na szablonach? Ile czasu spędza w kuźni? Zobaczcie!
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym wycieczkom rowerowym. Jeżeli maluch nie jest jeszcze na tyle samodzielny, by sam pedałował, dobrym rozwiązaniem są foteliki i przyczepki, które rodzic montuje na swoim rowerze. Które rozwiązania są najbezpieczniejsze? Jaki wybrać fotelik, z przodu czy z tyłu roweru? Ile kosztuje dobrej jakości fotelik i przyczepa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy właściciela sklepu rowerowego Macieja Myszko.
Dzieci z Domu Dziecka nr 7 w Łodzi marzą, aby na rolkach przemierzyć ulice Barcelony. Skąd wziął się ten pomysł? Co dzieci chciałyby zobaczyć w stolicy Katalonii? Ile potrzebują pieniędzy na tę podróż? W Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych rolkarzy i ich wychowawców: Artura Bryńskiego i Wiolettę Kawczyńską.
Przy rozliczaniu PIT warto pamiętać o tym, że 1 proc. podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezes Fundacji TVN "Nie Jesteś Sam" Katarzynę Kolendę-Zaleską, prezes Fundacji "AKOGO?" Ewę Błaszczyk i członka zarządu Fundacji "WOŚP" Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, aby zapytać, na co ich organizacje przeznaczyły w zeszłym roku pieniądze z 1 proc.
Prezydent Słupska Robert Biedroń postanowił przybliżyć dzieciom podstawowe pojęcia związane z państwem i demokracją obywatelską. Dlaczego się za to zabrał? Polityka gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Żeby być jednym z najlepszych himalaistów na świecie, tak jak Denis Urubko, trzeba być w formie cały rok - mówi dziennikarz Robert Stockinger, który wybrał się do Ząbkowic Śląskich na trening biegowy z Denisem. Czy po zimie Denis Urubko odpoczywa od wspinaczki? Kiedy ma czas dla swoich ośmiorga dzieci? Czy, będąc w górach, myśli o swoich dzieciach?
Łukasz Kaznowski choruje na rdzeniowy zanik mięśni od siódmego miesiąca życia. Choroba powoduje, że jest wyjątkowy słaby fizycznie. Sam może tylko prowadzić wózek elektryczny jedną ręką, pisać na klawiaturze komputera i zjeść posiłek. W pozostałych czynnościach potrzebuje pomocy. Jednak to nie przeszkadza mu cieszyć się życiem i - jak mówi - bawić się na całego. Łukasz jest też autorem książki "Luzak na kółkach". Zobaczcie reportaż Ludwika Lisa i poznajcie Łukasza.
Marta i Krzysztof wraz z dwoma synami mieszkają w 100-metrowym domku pod Poznaniem. Właściciele nieruchomości są miłośnikami sklejki, dlatego w ich domu króluje sklejka. Ze sklejki są zrobione nie tylko meble, ale także ściana i zabudowa kominka. Wnętrze zachwyciło dziennikarkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Jaroszyńską, która ich odwiedziła. Zobaczcie kolejne "Odpicowane mieszkanie".
W naszej kulturze śmierć jest tematem tabu. Nie umiemy o niej rozmawiać, przez co nie potrafimy się przygotować na odejście bliskich. Racjonaliście ciężko jest uwierzyć w duchy i w życie po śmierci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemka Kossakowskiego, który w swoim programie spotkał się z człowiekiem, który twierdzi, że komunikuje się z zaświatem. Podczas tego spotkania Kossakowski doświadczył czegoś, czego nie jest w stanie udowodnić. Dlaczego ludzie szukają kontaktu z osobami zmarłymi? Jak wyglądają obecnie seanse spirytystyczne?
Nauka objaśnia nam, jak funkcjonuje świat, ale tylko sztuka może nas z nim pogodzić - mówi dziennikarz Łukasz Radwan, który odwiedził szpital psychiatryczny w Tworkach po to, by dowiedzieć się na czym polega art terapia. Ilu Polaków choruje na choroby psychiczne? Co szpital psychiatryczny oferuje swoim pacjentom? Kiedy psychiatria zainteresowała się leczeniem poprzez sztukę?
Polska to w Europie czwarty kraj od końca, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Dane są bardzo niepokojące...Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia. Młodym kierowcom towarzyszy często brawura i zbytnia pewność siebie, nie potrafią natomiast postrzegać ryzyka. Kierowcy zawodowi są poddawani badaniom psychologicznym. Dlaczego kandydaci na prawo jazdy kategorii B nie przechodzą takich testów? Czy zmieni się coś w systemie szkolenia kierowców? Z dr Dorotą Bąk-Gajdą, psychologiem transportu i Dariuszem Markiem Szczygielskim z ośrodka szkolenia kierowców rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
W Polsce ponad 100 tys dzieci wychowuje się poza swoimi biologicznymi rodzinami. Dużo lepszym rozwiązaniem niż dom dziecka, jest rodzina zastępcza. Kto może zostać rodziną zastępczą w naszym kraju? Jakie trzeba spełnić warunki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwestera Soćko, dyrektora ośrodka wsparcia rodziny zastępczej.
Ruszył sezon motocyklowy. Kim są ludzie na warczących maszynach? Dlaczego, ich zdaniem, kierowcy samochodów za nim nie przepadają? Co im daje jazda na motocyklu? Co myślą o ludziach, którzy psują im opinię, jeżdżąc niebezpiecznie na jednośladach? O co apelują do kierowców samochodów? Z motocyklistami spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Kiedy zaczynała w 1987 roku chodzić na siłownię w Bolesławcu, była pierwszą i jedyną kobietą. Poznajcie Jolantę Anasiewicz, instruktorkę fitness, trenerkę personalną i kobietę, która - jak mówi - pokochała podnoszenie ciężarów. Jak reagowali na nią mężczyźni? Jakie sukcesy odniosła w tym sporcie? Co sądzi o dzisiejszych "fit celebrytkach"? - Uważam, że aktywność fizyczna, to najlepsza terapia, jaką możemy sobie zafundować" - mówiła w Dzień Dobry TVN.
W podkrakowskiej wsi Krzywaczka powstaje osiedle domów jednorodzinnych dla katolików. Na jego terenie deweloper oferuje między innymi kapliczkę i park różańcowy. Czy takie osiedle to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN trenera biznesu Miłosza Brzezińskiego.