Z miłości do rodziców rzucił stanowisko wicedyrektora muzeum i poszedł do szkoły pielęgniarskiej. Oto Marcel Andino Velez

Marcel Andino Velez przez kilka lat zajmował stanowisko wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. I choć kochał swoją pracę, pewnego dnia postanowił ją rzucić, by zaopiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami. O swojej decyzji i nowych wyzwaniach opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Marcel Andino Velez jest w wykształcenia etnografem i antropologiem kultury. Parał się dziennikarstwem, publicystą, był menedżerem kultury, a od 2007 roku pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. I choć ta ostatnia praca była jego miejscem na ziemi, postanowił ją porzucić i pójść do szkoły pielęgniarskiej. Dlaczego? Aby zająć się przewlekle chorymi rodzicami.

Choroby rodziców

Mama Marcela od 40 lat zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową charakteryzującą się nawracającymi epizodami depresji i manii, pomiędzy którymi zwykle występują okresy remisji, czyli całkowitego braku objawów lub utrzymywania się nielicznych objawów o niewielkim nasileniu. Przez dłuższy czas jej sytuacja zdrowotna była w miarę opanowana, kiedy jednak zaczęła dostrzegać u męża pierwsze objawy Alzheimera, wróciły manie, a potem ciężkie depresje. Wtedy sprawy w swoje ręce wziął Marcel.

>>> Zobacz także:

Szkoła pielęgniarska i firma

Zajmował się mamą i ojcem przed pracą, po pracy i w godzinach pracy. Umawiał wizyty z lekarzami, zawoził rodziców na badania, karmił ich, ubierał i mył. Z czasem obowiązków związanych z opieką przybywało aż pewnego dnia zrozumiał, że nie może robić dwóch rzeczy dobrze: zarządzać zdrowiem rodziców i pracować w muzeum. Zdecydował więc, że rzuci stanowisko wicedyrektora i pójdzie do szkoły pielęgniarskiej. Zrobił tak, ale na tym nie poprzestał.

Założył również firmę, która oferuje zupełnie nową usługę - rodzinną koordynację opieki geriatrycznej, w ramach której przeprowadzana jest między innymi ocena potrzeb zdrowotnych i opiekuńczych seniora, tworzony plan opieki, a także planowany kalendarz wizyt lekarskich, badań, terapii i rehabilitacji. Obecnie Marcel współpracuje z dwoma osobami, które mają duże doświadczenie w organizowaniu opieki nad chorującymi rodzicami. Do współpracy zaprasza także specjalistów: lekarzy geriatrów, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarzy, psychologów – wszystkich, którzy rozumieją potrzeby osób starszych i ich rodzin.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?