Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi osoby te miały związek. Okazuje się, że można je znaleźć na internetowych aukcjach, od kości papieża z XI wieku po płótno otarte o ciała św. Teresy. Ceny sięgają nawet 15 tys zł! Okazuje się, że relikwie kupują zwłaszcza księża do swoich parafii. Dlaczego relikwie są tak dla nich ważne? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ks. Piotra Sadkiewicza i socjolog dr Agnieszkę Bukowską.
Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mają problem z zaparkowaniem samochodu, ponieważ przeznaczone dla nich miejsca są zajmowane przez osoby nieuprawnione. Dlaczego ludzie bez uprawnień blokują miejsca z kopertami? To brak empatii czy wygodnictwo? Jak reagują, kiedy zwraca się im uwagę? Czy grożą im za to jakieś kary? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem Olegiem Nowakiem i działaczką Fundacji Kulawa Warszawa Katarzyną Bierzanowską. Nasi goście wytłumaczyli również, dlaczego miejsce parkingowe z kopertą jest szersze od innych.
W jednym z ostatnich odcinków Milionerów wystąpił lekarz Wojciech Czubak. Kiedy padło pytanie za pół miliona złotych, postanowił zaryzykować. Niestety jego odpowiedź nie była prawidłowa i Pan Wojciech wyszedł ze studia "tylko" z 40 tys. zł. Czy dzisiaj żałuje swojej decyzji? Żona skrytykowała go za to, że zaryzykował? Czy na co dzień lubi podejmować ryzyko? Pana Wojciecha i jego dzieci - Kacpra i Martę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Pani Karolina była ofiarą przemocy ze strony męża - polityka Rafała Piaseckiego. Rok temu upubliczniła zapis jednej z awantur, do których dochodziło w jej domu. Nagranie było drastyczne. Po 11 latach małżeństwa postanowiła zostawić swojego oprawcę. Spakowała kilka rzeczy i z córeczkami wyprowadziły się z domu. Jak wygląda jej obecna sytuacja? Ktoś jej pomaga? Czy dzieci kontaktują się z ojcem? Panią Karolinę Piasecką gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
W nowym sezonie Dzień Dobry TVN, co poniedziałek będziemy dodawać Wam endorfin! Antenę na kilka minut będzie przejmował Qczaj! Jaki trening przygotował nam dziś trener? Zobaczcie!
Zimowa wyprawa na K2 trwa. W tym tygodniu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli na wysokość 7400 m n.p.m. Po dwóch nocach spędzonych w obozie zeszli do bazy, by zregenerować siły. W sobotę w mediach pojawił się komunikat, który wywołał ogromną sensację. Denis Urubko bez poinformowania kierownictwa wyprawy, samodzielnie wyruszył z bazy, by zdobyć szczyt K2. Redaktorka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zapytała kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, co się wydarzyło w obozie, skąd ta decyzja Urubko.
Janusz Orłowski w wieku 92 lat wykonał lot na paralotni na wysokości 326 m n.p.m. W ten sposób ustanowił rekord Guinnessa. Jak rozpoczęła się jego przygoda z paralotnią? Kiedy odbył pierwszy lot? Jak wyglądały przygotowania do lotu, który miał ustanowić rekord Guinnessa? Jak rodzina reaguje na podniebne wyczyny Pana Janusza? O swojej pasji do latania Pan Janusz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN. Panu Januszowi towarzyszył jego kolega, prezes klubu paralotniarzy Piotr Sawka.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Szymona Hołownię, który zorganizował rekolekcje wielkopostne w Internecie. Dlaczego publicysta nazywa je "bieda rekolekcje"? O czym opowiada w swoich internetowych wystąpieniach? Czy da się przeżyć 40 dni skupienia w Internecie?
W latach 30. XX wieku wielki głód zabił na Ukrainie aż 4 miliony ludzi. Jest to wynik zainicjowanej przez Stalina polityki kolektywizacji. Jest to drugi zaraz po Holocauście największy w historii akt ludobójstwa. Dlaczego Stalin bał się ukraińskich chłopów? Czy temat głodu na Ukrainie jest znany Europie Zachodniej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Anne Applebaum, która opowiedziała o swojej najnowszej książce „Czerwony głód”. Jak pisarce udało się zebrać dokumentację do książki?
Jerzy Stępień w latach 2006 - 2008 pełnił funkcję Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że poważny prawnik jest miłośnikiem jazzu, co więcej potrafi doskonale grać na saksofonie. Co u Jerzego Stępnia było pierwsze, miłość do muzyki czy pasja prawnicza? O swojej muzycznej pasji Pan Jerzy opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
Irena Karlova jest Ukrainką z polskimi korzeniami. Z powodu wojny uciekła wraz z synami do Polski. Tu odnalazła swojego wujka - Bogdana Kosika. Jak do tego doszło? Czy Pan Bogdan wiedział, że ma rodzinę na Ukrainie? Irenę, jej wujka i syna Żenię gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Karolina Riemen-Żerebecka jest narciarką specjalizującą się w skicrossie, czyli bezpośrednich wyścigach narciarzy. Jest to bardzo szybka konkurencja, w której narciarze jeżdżą od 80 do 120 km na godzinę. Jest to dyscyplina ekstremalna i niebezpieczna o czym, przekonała się Karolina Riemen-Żerebecka. W zeszłym roku jako jedyna Polka Karolina wywalczyła eliminacje na Igrzyska Olimpijskie w skicrossie. Niestety w marcu podczas mistrzostw świata doznała poważnej kontuzji. Co się dokładnie wydarzyło? Jak przebiegała rehabilitacja? Kiedy wszystko było już na dobrej drodze, Karolina uległa kolejnej kontuzji. Wypadek wykluczył jej udział w Igrzyskach. Narciarka musiała poddać się poważnej operacji. Jak się obecnie czuje? Czy chce wrócić do zawodowego sportu? O swoich planach na najbliższą przyszłość Karolina opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN. Karolinie towarzyszył mąż Tomasz Żerebecki.
Prognozuje się, że w 2025 roku po polskich ulicach będzie jeździło milion elektrycznych samochodów. Czy jest to bezpieczne dla środowiska. Czy serwisowanie auta elektrycznego jest droższe od samochodu spalinowego? O tym, czy elektryczne samochody mają w Polsce sens, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adamem Grzeszakiem, dziennikarzem specjalizującym się w tematyce motoryzacyjnej.
Moda na meble z epoki PRL-u powróciła. Odrestaurowane starocie są obecnie warte krocie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Waliska i Damiana Szczęsnego, którzy sprzedają meble z minionej epoki. Jak wyszukują stare przedmioty? Czy zdarza im się "nurkować" w śmietnikach?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała Kina, który ułożył puzzle składające się z ponad 33,5 tys. elementów. Ile czasu zajęło mu ułożenie całości? Rafał pasją do puzzli zaraził swoje dzieci - syna Gabriela i córkę Wiktorię. Czy układając puzzle kierują się jakimś kluczem? Od czego trzeba zacząć? Czy Pan Rafał zraził pasją do puzzli także swoją żonę? Co w układaniu puzzli jest najtrudniejsze?
W tym roku mija 6 lat od katastrofy kolejowej Szczekocinami. W marcu 2012 r. w wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów zginęło 16 osób, a ponad 150 zostało rannych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Anetę Dziedzinę, ranną w wypadku oraz Janusza Bednarczyka, który w katastrofie stracił syna. Jak wspominają tamten feralny dzień? Jak podnieść się po tak traumatycznych przeżyciach? Czy Pani Aneta i Pan Janusz jeżdżą obecnie pociągami?
W ostatnim czasie dużo się mówi o pieniądzach rozdawanych w administracji publicznej. Z budżetu państwa na premie przeznaczono ponad 2 mln zł. Polski system przyznawania premii jest dość niezrozumiały. Kto i według jakich zasad je przyznaje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego, który wyjaśnił nam, dlaczego premie to najgorszy system motywacyjny. Dlaczego nagrody pieniężne ograniczają naszą kreatywność?
Maria Natalia Tymańska to DJ-ka i mama dwójki dzieci. Maria postanowiła opisać swoje parentingowe doświadczenia, ale w autoironiczny sposób. Jednak, jak zaznacza, nie jest to kolejny poradnik. W książce przeczytamy o lękach młodej mamy, o zabobonach, czy np o karmieniu piersią. Dla kogo Maria pisała tę książkę? I dlaczego postanowiła zostać pisarką?
Żeby morsować nie trzeba jechać nad Bałtyk. Hartować organizm w zimnej wodzie można też w Pruszkowie. Udowodnił to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Szybko wyskoczył z wody? Który fragment jego ciała był najbardziej newralgiczny? :)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje prawdziwość zwolnień lekarskich, przeglądając treści na portalach społecznościowych. Czy zaglądanie na czyjś profil i wykorzystywanie zdobytych tam wiadomości nie jest naruszaniem prywatności? Czy kontrole te dotyczą również polityków? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza.
Do Indii i Polski czuje to samo. Te dwa kraje są jego domem. W Indiach się urodził i wychował, a do Polski przyjechał na studia, tu został i założył rodzinę. Jego pasją jest gotowanie i prowadzenie restauracji. Kartikey Johri od dawna współpracuje z Ambasadą Indii, a od niedawna jest konsulem honorowym Indii we Wrocławiu. Co Kartikey'u Johri mówi jego żona i przyjaciele?
Do tej pory Głogów słynął z różowego mostu i jednego z największych rond w Europie. Teraz jednak mówi się o nim dzięki brawurowej akcji aspiranta Krystiana Biegajło - najbardziej wybieganego policjanta w Polsce. Co zrobił? Złapał złodzieja, który chwytał za klamki, sprawdzając czy mieszkania są otwarte. Jak długo trwał pościg za przestępcą? Na czym polega kradzież "na klamkę"? Pan Krystian powiedział o tym reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi. Dowiedzieliśmy się również, od ilu lat policjant biega maratony i w ilu startował.
Mieszkanie, które odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska, znajduje się w Głogowie. Nie jest duże, ale jest przytulne. Na 43 metrach mieszkają w nim trzy osoby: Kasia, Radek i ich córka Julia. Za aranżację wnętrza odpowiedzialna jego właścicielka, która w ciągu tygodnia potrafi nawet kilkakrotnie zmieniać coś w mieszkaniu. Znalazło się tu nawet miejsce na kominek. Zobaczcie, jak urządzili salon połączony z kuchnią, pokój Julki i łazienkę.
Przychodzi taki moment, kiedy dziecko rozpoczyna życie seksualne. Zanim to jednak zrobi, warto porozmawiać z nim o intymności. Jak i kiedy to zrobić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seksuolog i psycholog Patrycję Wonatowską.
Dominique Wolton to znany socjolog, intelektualista i dyrektor we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. Regularnie spotykał się z papieżem Franciszkiem, aby rozmawiać o świecie i kościele. Prasa francuska okrzyknęła go spowiednikiem papieża, bo jeszcze nikomu ojciec święty nie zdradził tyle o sobie, co właśnie jemu. Jak się czuje z takim określeniem? Jak udało mu się zdobyć zaufanie papieża? Jakie wrażenie zrobił na nim ojciec święty? Jak papież reaguje na krytykę? Z Woltonem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Małgosia chciała przygotować niespodziankę dla swojej przyjaciółki Kamili. Pomógł jej w tym nasz kulinarny ekspert i mistrz Mikołaj Rey. W tym celu umówili się na lodowisku. Jak Mikołaj poradził sobie na łyżwach? Zobaczcie, co wspólnie przygotowali, a raczej ugotowali, dla Kamili i jak zareagowała na tę kulinarną niespodziankę.
Co szósta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ekonomicznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Pomocy Kobiet i adwokat Elizę Kunę, aby zapytać, jak można zdefiniować tę formę przemocy, jaka kara za nią grozi i jak udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną.
Olesya Zhukovska to wolontariuszka, która w czasie Euromajdanu została postrzelona przez snajpera w szyję. Kula przeszła na wylot. Dziewczyna przeżyła, ale wielu jej kolegów nie miało tyle szczęścia. Podczas protestów ponad 100 osób zostało zabitych, a kilka tysięcy - rannych. Według nieoficjalnych danych ofiar było znacznie więcej. Jak zmieniło się życie wolontariuszki? Co się dzieje na Ukrainie 4 lata po zakończeniu Majdanu? Zapytaliśmy o to reporterkę Dzień Dobry TVN Biankę Zalewską.
W słoikach można nie tylko przechowywać produkty spożywcze. Szklane pojemniki po przetworach mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekspertkę od dekoracji Elżbietę Lepiankę, która pokazała, jak w kreatywny sposób można wykorzystać słoiki.
Od lat mówi się o wyjątkowych relacjach między bliźniętami. Czy porozumienie dusz dotyczy także bliźniaków Pawła i Tomasza Wojdów? Nasi goście to wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski i Europy w sumo. W 2012 roku musieli zmierzyć się w finale Mistrzostw Europy. Czy ta walka była dla nich trudna?