Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim poprosił pary, które brały ślub w 2016 roku, o przedstawienie kosztów organizacji wesela. W jakim celu to zrobił? Chciał skontrolować nowożeńców? A może podmioty organizujące ich wesela? O wyjaśnienie poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Elżbietę Duszyc. Zapytaliśmy również, czy rodzice organizujący dziecku przyjęcie komunijne muszą zbierać rachunki.
W zeszłym tygodniu Rada Warszawy uchwaliła nowe zasady dotyczące wyprowadzania psów. Do tej pory było tak, że psy mogły biegać luzem w miejscach rzadko uczęszczanych przez ludzi lub na specjalnych wybiegach dla czworonogów. Teraz, jeżeli pies będzie oznaczony w sposób umożliwiający identyfikację opiekuna, będzie mógł biegać luzem. Nowelizacja regulaminu wzbudza wiele kontrowersji. Nie podoba się zwłaszcza rodzicom małych dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy behawiorystkę Anetę Awtoniuk, z którą rozmawialiśmy o tym, czy pies na spacerze bez smyczy to dobry pomysł, czy nie. Czy opiekunowie zawsze potrafią realnie ocenić umiejętności swoich zwierząt?
Zapytaliśmy przechodniów Warszawy, na co wydaliby milion złotych. Odpowiedzi było tyle, ilu respondentów. Jakie pytanie jest według ankietowanych warte miliona złotych? Z chemii, medycyny, a może z ogrodnictwa?
Okazuje się, że coraz częściej korzystamy z usług detektywistycznych. Detektywi śledzą nianie, pracowników firm lub ich pracodawców. Rodzice chętnie monitorują też poczynania swoich dzieci po godzinach szkolnych. Jednak najczęściej detektywi śledzą niewiernych partnerów swoich klientów. Jak wygląda praca detektywa? Czy kontrolowanie jest zawsze dobrym pomysłem?
Karkonosze od lat przyciągają turystów. Ich zimową stolicą jest Karpacz, na którego terenie przebiega blisko 100 kilometrów szlaków turystycznych, w tym te prowadzące na jedną z piękniejszych gór Polski - Śnieżkę. Jaki panuje tam klimat? Jakie atrakcje czekają w Karpaczu na fanów białego szaleństwa?
Po zajęciu Sindżaru w 2014 roku bojownicy z Państwa Islamskiego dokonali eksterminacji jezydów. Mężczyźni byli mordowani na różne sposoby, a kobiety oraz dzieci palone i zakopywane żywcem. Ci, którzy przeżyli byli zmuszani - pod groźbą śmierci - do przejścia na islam, a kobiety zostawały niewolnicami seksualnymi. Dlaczego ta społeczność jest zmuszana do porzucenia swojej wiary? O dramatycznym losie jezydów i mężczyźnie, który ratuje ich z niewoli mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz Witold Szabłowski.
W tym roku Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" obchodzi swoje 70-lecie. Na jego występy ciągną tłumy - zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. W czym tkwi fenomen zespołu? Ile koncertów grają w ciągu roku? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: dyrektor Mazowsza Jacek Boniecki, tancerz Maxime Luna Kirschbach i chórzystka Karolina Mitkiewicz.
Nazwisko Ireny Sendlerowej w dyskusji o relacjach polsko-żydowskich w świetle nowej ustawy o IPN odmieniane było przez wszystkie przypadki. Czy to podoba się jej córce Janinie Zgrzembskiej? Czy według Ireny Sendlerowej wszyscy Polacy zachowywali się szlachetnie w stosunku do Żydów? Czy lubiła, kiedy nazywano ją bohaterką? Czy w czasie wojny była krytykowana za pomoc, którą udzielała Żydom? Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2018 r. rokiem Ireny Sendlerowej. Czy z tej okazji są organizowane jakieś uroczystości? Janinę Zgrzembską gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Na Placu Piłsudskiego w Warszawie - tuż obok Grobu Nieznanego Żołnierza - stanął gigantyczny namiot. W jego środku trwa budowa pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Czy jego lokalizacja podoba się warszawiakom? A jaki mają stosunek do innych pomników w stolicy - tych co stoją, i tych, co już nie ma? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Konkurs scenariuszowy Script Pro jest najważniejszym konkursem dla scenarzystów na początku kariery. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby wziąć udział w konkursie, a do tego zachwycić jury? Do kiedy można się zgłaszać? Na czym polega trudność pisania scenariuszy? Zapytaliśmy o to koordynatorkę konkursu Magdalenę Koszalińską i jurora Macieja Sobieszczańskiego.
Pasją 11-letniego Kacpra Kozioła jest przeprowadzanie wywiadów. Zamieszcza je na stworzonym przez siebie kanale w jednym na Youtube. Gdy niedawno poprosił o rozmowę Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, ten zgodził się na nią. Kacpra zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby przeprowadził wywiad z Kingą Rusin i Piotrem Kraśko. O co ich zapytał? Zobaczcie, na jakim pytaniu wyłożył się Piotr ;)
Eric Maddox to emerytowany śledczy wojskowy. To dzięki niemu udało się schwytać Saddama Husajna. Jak wyglądał proces zbierania danych na temat kryjówki irackiego dyktatora? Kto i dlaczego ostatecznie doprowadził Amerykanów do miejsca, w którym przebywał Husajn? Dlaczego schwytanie Husajna zajęło 4 miesiące, a Bin Ladena aż 9 lat? Z Maddoxem spotkał się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko.
Nie trzeba jechać aż na Alaskę, aby przekonać się, jak wygląda przejażdżka psim zaprzęgiem. Wystarczy wycieczka w Tatry. Tam właśnie wybrał się podróżnik Łukasz Długowski. Jak sobie poradził w roli maszera? On ciągnął psy, czy może jednak one jego? ;)
Ignacy Jan Paderewski był polskim pianistą, kompozytorem i działaczem niepodległościowym. O jego względy zabiegały największe głowy państw, a nawet papież. Jego tajemnice postanowił odkryć dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Jakie informacje udało mu się zdobyć?
Zgodnie z panującymi zasadami, za ślub kościelny obowiązuje dobrowolna ofiara na rzecz Kościoła, czyli co łaska. W teorii powinno oznaczać to wolność w przyznawaniu ofiary, jednak w praktyce możemy napotkać "widełki" bądź obowiązujący, ale niepisany cennik. Kto w Kościele katolickim ustala ceny sakramentów? Co zrobić, gdy ksiądz zażąda zbyt wysokiej opłaty? Gdzie szukać pomocy? Gościem Dzień Dobry TVN był ks. Przemysław Krawiec, pallotyn.
W podstawówce nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie znajduje się izba pamięci o Powstaniu warszawskim. Opiekuje się nią były uczeń szkoły 88-letni Janusz Walędzik, który w czasie Powstania warszawskiego walczył w okolicach placówki. Dzieci go uwielbiają, opiekują się nim i z chęcią słuchają jego opowieści z czasów okupacji. Za co je cenią? Wyjątkowej relacji Pana Janusza z uczniami szkoły przyjrzał się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Mógł się również przekonać w jak złych warunkach mieszka powstaniec warszawski.
Anna Burdzy wygrała konkurs Miss Universe Great Britain 2017. Ania urodziła się i wychowała w Anglii. Czy czuje się Polką? Jak często odwiedza nasz kraj? O obowiązkach, jakie spoczywają na Miss Universe oraz o swoich planach na przyszłość Anna Burdzy opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
Jaki człowiekiem był malarz Jan Matejko? Czy to prawda, że był pracoholikiem? Dlaczego Matejko miał złamany nos? Kto na jego obrazach "grał" postaci królowych? I jak Jan Matejko kreował modę w XIX wieku? Dziennikarz Łukasz Radwan wybrał się do domu Jana Matejki w Krakowie, by spotkać się tam z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem i kuratorem kolekcji Jana Matejki.
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Krakowa. Prezenter Dzień Dobry TVN wybrał się na basen, gdzie odbywają się zajęcia dla małych dzieci. Co daje dzieciom pływanie?
Kolejną bohaterką cyklu "Odpicowane mieszkanie" jest Emilia Łuniewska. Jej dom ma 160 metrów kwadratowych i jest urządzony w stylu skandie hoho. We wnętrzu dominuje biel, wzory etniczne oraz orientalne. Skąd to zamiłowanie do stylu boho? I gdzie bohaterka cyklu wyszukuje oryginalnych dodatków?
W tej szkole nie ma dzwonków, ławek i podręczników. Jedna z podwarszawskich szkół wygrała prestiżowy, międzynarodowy konkurs, który wyłania najlepsze innowacyjne szkoły na świecie. Jury z ponad 5 tysięcy zgłoszeń doceniło idę oddawania władzy uczniom. W tej szkole nauczyciele są dla uczniów partnerami, którzy motywują do działania. By przyjrzeć się temu z bliska, wybraliśmy się tam z naszą kamerą.
W ostatnich latach ubieranie się w lumpeksach nie jest już powodem do wstydu. To w second-handach można znaleźć prawdziwe perełki. Czy w second-handach można się ubrać modnie? Kasia Michowska udowadnia, że można. W studiu Dzień Dobry TVN stylistka podpowiedziała, jakimi zasadami kierować się w czasie zakupów.
Pani Teresa, która do nas napisała, czuje się zagubiona, ponieważ mąż, z którym jest sześć lat po ślubie i, z którym ma dwójkę dzieci, nie zwraca na nią już uwagi i nie widzi jej potrzeb. Co na to terapeutka Bianca-Beata Kotoro, gość Dzień Dobry TVN? Czy wszystkie pary po kilku lata wspólnego życia mają taki problem? Co ma zrobić pani Teresa? Jak odzyskać uwagę partnera?
Naukowcy z Wysp Brytyjskich dokonali sensacyjnego odkrycia. Okazuje się, że najstarszy mieszkaniec Wysp Brytyjskich miał ciemną skórę, niebieskie oczy, brązowe, kręcone włosy. Na podstawie jakich badań brytyjscy naukowcy doszli do takich wniosków? Jak to się stało, że na przestrzeni 10 tys. lat wizerunek człowieka z Wysp tak bardzo uległ zmianie? Gościem Dzień Dobry TVN był antropolog Łukasz Maurycy Stanaszek.
Randki, zwłaszcza te pierwsze, bywają stresujące. Razem z dziennikarzem Marcinem Sawickim i psycholożką Jagną Ambroziak postanowiliśmy wziąć pod lupę randkę i podpowiedzieć Wam, co zrobić, by randka była udana. Swoją randkę pozwolili nam podejrzeć z bliska Sylwia i Bartek. Dlaczego walentynki nie są dobrym dniem na pierwszą randkę? Dlaczego warto partnera obdarować nawet drobnym prezentem? O czym najczęściej nie myślimy podczas pierwszej randki? Jakie wrażenie zrobił na Sylwii Bartek? I wreszcie, kto na randce powinien więcej mówić?
Valerjan Romanovski w styczniu przyszłego roku szykuje się na wyprawę na Jakucję. W tym czasie temperatura osiąga na Syberii nawet -50* C. Ekipa Valerjana chce pokonać rowerem trasę 1000 km. Po co to robią? Czego się obawiają? Jak się przygotowują do wyprawy? O przyszłorocznej wyprawie w Studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z kolarzem Valerjan Romanovski oraz dr Łukaszem Totą.
Główni bohaterowie "Podatku od miłości" - Klara i Marian, choć z początku nie pałali do siebie sympatią, zakochali się w sobie bez pamięci. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił sprawdzić, ile jest prawdy w komedii romantycznej. Podobno stwierdzenie "kto się czubi, ten się lubi" ma swoje psychologiczne uzasadnienie. Jak zaznaczyła Bianca-Beata Kotoro, miłość w związku, w którym partnerzy wcześniej za sobą nie przepadli, jest dwa, a nawet trzy razy mocniejsza. Z czego to wynika?
Według najnowszych danych średnia pensja w naszym kraju szybko dogania uposażenie mieszkańców państw zachodnich. Już teraz zarabiamy więcej niż mieszkańcy południowej Europy. okazuje się, że coraz rzadziej opłaca nam się emigracja zarobkowa. Czy na pewno? Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz TVN24 i BiS Mateusz Walczak.
Bal studniówkowy może być świetną okazją do tego, aby się zaręczyć. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Darię Banek i Patryka Gorawskiego oraz Kamila Luleczko i Kingę Kotowską - nastolatków, którzy 100 dni przed maturą powiedzieli sobie TAK. Jak wyglądał moment zaręczyn? Dlaczego w tak młodym wieku zdecydowali się na ten krok? Okazało się, że rodzice naszych gości o zaręczynach dowiedzieli się z mediów społecznościowych. Jak zareagowali?
Po powrocie z pielgrzymki z Lourdes, sparaliżowana zakonnica doznała niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia. Bernadette Moriau zaczęła się samodzielnie poruszać. Jest to siedemdziesiąty oficjalnie uznany przez Kościół cud w Lourdes. Cudowne uzdrowienie staruszki miało miejsce 10 lat temu. Dlaczego dopiero teraz Kościół uznał to za cud? Mija 160 lat od pierwszych objawień w Lourdes. Dlaczego akurat w tym miejscu jest ich tak dużo? Gościem Dzień Dobry TVN był ksiądz Grzegorz Kurp, rzecznik prasowy warszawskich Pallotynów.