Koszt porady prawnej. Zasady wyceny usług kancelarii prawnych

porada prawna
Fot. Pattanaphong Khuankaew / EyeEm / Getty Images

W życiu niemal każdego człowieka zdarzają się sytuacje, kiedy niezbędna staje się porada doświadczonego prawnika. Pojawia się pytanie: ile kosztuje porada prawna u radcy prawnego lub adwokata? Uważa się, że skorzystanie z takiej usługi jest dość drogie, co często zniechęca do udania się do specjalisty. Jednak nie wszystkie porady wiążą się ze sporym wydatkiem. Faktem jest też, że każda kancelaria ma swoją własną politykę cenową, trudno jest więc znaleźć uniwersalny cennik.

Zagadnienia prawnicze nie dla wszystkich są jasne i oczywiste, dlatego w sytuacjach, które budzą wątpliwości, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Każda kancelaria posiada własny cennik usług, dlatego w kilku różnych placówkach stawki mogą być odmienne. Od czego jeszcze zależy cena porady prawnej? Przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy, a także dziedziny prawa, której ona dotyczy. Istnieje też możliwość zasięgnięcia bezpłatnej porady prawnej, o ile spełnia się pewne warunki.

Więcej:

Kiedy potrzebna jest porada prawna i czy istnieje cennik porad prawnych?

Gdy pojawia się kwestia prawna, która budzi wątpliwości, konieczne staje się zwrócenie po pomoc do specjalisty, którym może być radca prawny czy adwokat. Radca prawny może wystąpić przed sądem lub urzędem jako pełnomocnik albo obrońca, może też zostać zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę. Adwokata można zatrudnić w firmie w oparciu o umowę cywilnoprawną, występuje on również jako obrońca w sprawach karnych lub karnych skarbowych. Obaj mogą jednak udzielać porad prawnych i wydawać opinie prawne. Kiedy warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób mających na co dzień do czynienia z prawem i ile kosztuje porada prawna ? To najczęściej pojawiające się pytania. Firmy na pewno powinny podjąć takie działania, gdy zamierzają podpisać umowę lub stworzyć jej projekt, zaś osoby fizyczne będą potrzebowały pomocy w kwestiach związanych z rozwodem, w razie zaistnienia kłopotów z urzędem skarbowym czy inną instytucją publiczną. Można także skonsultować umowę, która często napisana jest językiem prawniczym i może nie być do końca właściwie interpretowana. Warto więc znać odpowiedź na pytania, czy rzeczywiście fachowa pomoc jest tak droga, ile kosztuje porada prawna w sprawie spadku lub rozwodu .

Koszt porady prawnej

Jaka jest cena porady prawnej? Zapewne zastanawiał się nad tym niemal każdy, kto choć raz potrzebował skorzystać z pomocy specjalisty z zakresu prawa. Istnieje kilka czynników, które wpływają na koszt porady prawnej u adwokata. Przede wszystkim pod uwagę brany jest stopień trudności i skomplikowania sprawy, co oznacza, że im bardziej jest ona zawiła, tym prawdopodobnie wyższa będzie cena. Stawki za porady prawne są różne w większych i mniejszych miejscowościach. Zazwyczaj, choć nie musi to być żelazną regułą, cena porady prawnej u adwokata w większej miejscowości będzie wyższa niż u adwokata prowadzącego działalność w mniejszym mieście . Co ciekawe, to, ile trzeba zapłacić za pomoc prawną, zależy również od tego, jakiej dziedziny prawa ona dotyczy. Ponieważ najwięcej osób zajmuje się kwestiami związanymi z prawem cywilnym, właśnie w tych sprawach zdarzają się największe różnice w cenach. Uśredniając, można określić, że udzielenie porady prawnej to najczęściej koszt 100–300 zł, a np. pomoc przy sporządzeniu pisma urzędowego czy przygotowaniu umowy to około 200–500 zł. Różnice w cenach zdarzają się nawet w obrębie jednej kancelarii, ponieważ inne stawki wyznaczone są za poradę doświadczonego adwokata, a inne za pomoc aplikanta lub osoby, która dopiero rozpoczyna swoją karierę.

Zobacz film: Ich historia zmieniła prawo w USA. Źródło: Dzień Dobry TVN

Stawki za porady prawne online

Z porady prawnej można skorzystać przez Internet. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga osobistego stawiennictwa w kancelarii. To opcja dla osób, które nie mają czasu lub kancelarii w miejscu zamieszkania. Zasięgnięcie porady online wiąże się z pewną procedurą. W pierwszej kolejności należy znaleźć kancelarię, która takie usługi świadczy, następnie wysłać do niej zapytanie. W odpowiedzi przychodzi wycena usługi, za którą należy zapłacić. Po opłaceniu porady prawnej kancelaria wysyła odpowiedź na pytanie. Otrzymanie wyceny nie obliguje do skorzystania z pomocy. Każdy może sam zdecydować, czy ma możliwość opłacenia usługi i czy ma zamiar skorzystać z takiej formy poradnictwa. Jaka jest cena porady prawnej online ? Koszt porady prawnej u radcy prawnego zasięgniętej przez Internet zazwyczaj jest zbliżony do cen porad udzielanych w kancelariach stacjonarnie, czasem jednak może być nieznacznie wyższy.

W niektórych przypadkach można skorzystać z bezpłatnej porady prawnej . Zakres takiej pomocy oraz sposób dokumentowania uprawnień do jej otrzymania reguluje ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości