Newsy

500 plus dla niepełnosprawnych. Rusza rozpatrywanie wniosków. Kiedy pierwsze wypłaty? Kto dostanie pieniądze?

Osoba niepełnosprawna na wózku

Fot. GettyImages / StockPlanets

Newsy

500 plus dla niepełnosprawnych. Rusza rozpatrywanie wniosków. Kiedy pierwsze wypłaty? Kto dostanie pieniądze?

Osoba niepełnosprawna na wózku

Fot. GettyImages / StockPlanets

Od jutra rusza rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie ma wynosić 500 zł i będzie przysługiwało osobom, których dochód nie przekracza 1100 zł. Jak złożyć wniosek?

Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego), ale ze względu na niską wysokość, świadczenie to może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych, a w szczególności tych wynikających z naruszenia sprawności organizmu, na skutek którego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Wniosek o świadczenie >>>

>>> Zobacz także:

Początkowo świadczenie obejmie osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Szacujemy, że program będzie obejmował w pierwszym okresie ok. 300 tys. osób, ale w kolejnych, w związku z orzecznictwem, które będzie weryfikowało tę grupę osób (...), mogą się pojawić kolejne 100 tys., 200 tys., może nawet więcej tysięcy naszych rodaków

– poinformował Morawiecki.

Środki na realizację świadczenia mają pochodzić z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Dodatek, na wniosek osoby uprawnionej, będzie przyznawał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy lub inny organ emerytalno-rentowy. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostaną spełnione warunki wymagane do jego przyznania – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wskazała, że przy przyznawaniu świadczenia będzie obowiązywało kryterium 1100 zł.

Każda osoba, która ma dochód do 1100 zł włącznie dostaje całe 500 plus. Niezależnie od tego, czy ma 800 zł, 900 zł czy 1000 zł, to stosujemy kryterium 1100 zł, do którego dociera całe 500 zł

- podkreśliła.

Dodatek ma być zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie także wliczany do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wspierających rodzinę (dotyczy to np. prawa do świadczeń pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego).


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
53
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0