Zobacz też: Programowanie obiektowe w Java, Pythonie, Scala lub C++. Na czym polega? >>>
Zawód programisty kusi wysokimi zarobkami, stabilnym zatrudnieniem, możliwością pracy dla międzynarodowych korporacji, również zdalnej. Jakie cechy trzeba mieć, by zostać programistą? Czy to zawód dla każdego?
Kto może zostać programistą?
Dobry programista powinien mieć kilka konkretnych cech charakteru – przede wszystkim odznaczać się wytrwałością i cierpliwością. Najwięcej czasu zajmuje bowiem pisanie i testowanie kodu. Często jest to żmudny proces, dlatego też wiele osób na jakimś etapie poddaje się. W kodzie może pojawić się np. błąd, który ciężko wykryć i skorygować. Nierzadko szukanie błędu, a następnie rozwiązania zajmuje długie godziny, a nawet dni. Dlatego też trzeba być cierpliwym i zdeterminowanym.
Systematyczność i samodyscyplina są również ważne. Nie można liczyć na to, że po nauczeniu się już perfekcyjnie jakiegoś języka programowania będzie można osiąść na laurach. Programiści uczą się przez cały czas. Branża ta jest bardzo dynamiczna i regularnie zmieniają się narzędzia i biblioteki, powstają nowe wersje języków programowania. W niektórych korporacjach w czas pracy wliczona jest również nauka nowych narzędzi. Dlatego też zaczynając swoją przygodę z programowaniem, trzeba nastawić się na ciągłą naukę. Dobry programista powinien regularnie podnosić swoje kwalifikacje i poziom wiedzy, by nie zostać w tyle.
Jedną z ważniejszych cech dobrego programisty jest też umiejętność rozwiązywania problemów. Podczas pisania aplikacji często pojawiają się błędy, które trzeba naprawić. Jedynie osoby, które są w stanie dostrzec zarówno konkretne elementy, zależności pomiędzy nimi, jak i całość danego problemu poradzą sobie w wymyślaniu skutecznych rozwiązań, których szukanie może czasami zająć naprawdę dużo czas, jednak potem odczuwa się prawdziwą satysfakcję z pracy.
Zobacz też: Kiedy i w jakim celu zbudowano pierwszy komputer na świecie? >>>
Każdy, kto zajmuje się kodowaniem, powinien mieć też otwartą głowę i myśleć niekonwencjonalnie. Wielu osobom praca programisty kojarzy się z dosyć nudnym, powtarzalnym pisaniem kodu. Mija się to jednak z prawdą. Najlepsi programiści to bardzo kreatywne osoby, które potrafią myśleć poza schematami i wpadać na zaskakujące rozwiązania.
Kolejną cechą, która predysponuje do bycia programistą, jest dokładność i dbałość o szczegóły . Podczas pisania kodu nawet jedna kropka czy średnik mogą spowodować błąd lub sprawić, że aplikacja będzie działać w zupełnie inny sposób, niż miała. Dlatego też wielu pracodawców podczas procesu rekrutacyjnego prosi o próbkę kodu – jeśli jest czysty i zadbany, zwiększa szansę na zdobycie wymarzonej pracy.
Zawód programista – zarobki
Dla wielu osób największą motywacją do przebranżowienia się na programistę są wysokie zarobki . Czy tak jest naprawdę? Faktycznie, osoby, które mają już kilka lat doświadczenia, mogą liczyć na wysokie pensje. Pracodawcy zabiegają o doświadczonych pracowników, oferując im też szereg benefitów i inne udogodnienia, takie jak możliwość pracy zdalnej czy elastyczny czas pracy. Jednak zaczynając dopiero swoją pierwszą pracę w tej branży, nie należy nastawiać się na wysoką pensję. Osoby na stanowiskach juniorskich w większych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław, mogą na początku liczyć na wynagrodzenie rzędu 2500–3500 zł netto. Najczęściej po około dwóch, trzech latach pracy juniorzy stają się medium deweloperami, a następnie senior deweloperami.
Zobacz też: Big data – wielka liczba danych i ich przetwarzanie. Na czym polega big data? >>>
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się przebranżowić, dlatego też konkurencja na rynku pracy, zwłaszcza dla juniorów, jest bardzo duża. Niektóre osoby godzą się na pracę za mniejsze pieniądze, żeby tylko nabrać doświadczenia. Z tego powodu pojawia się coraz więcej ofert pracy dla początkujących programistów z niższymi zarobkami niż jeszcze kilka lat temu. Częściej też można trafić na oferty umowy o dzieło, które są niekorzystne dla pracowników. Coraz częściej pracodawcy preferują też prowadzenie przez programistę własnej działalności gospodarczej. Ogólnie lepiej zarabiają osoby, które zajmują się tzw. back-endem lub full stackiem. Junior front-end deweloperzy muszą liczyć się z niższymi pensjami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN