Smartfon stał się naszą trzecią dłonią. Wykorzystujemy go do dzwonienia, wysyłania wiadomości, jako nawigację w samochodzie, odtwarzacz muzyki na siłowni czy krokomierz podczas uprawiania sportu. To wszystko sprawia, że bateria szybko się wyczerpuje i telefon trzeba doładowywać. Jak zatem oszczędzać baterię w Androidzie?
Producenci smartfonów ścigają się ze sobą na wielu płaszczyznach. Cel jest jeden: kto da więcej. Efektem tego są smartfony wyposażone w coraz większą liczbę pikseli w aparacie, liczbę obiektów, wielkość przekątnej ekranu czy pamięci wewnętrznej. Baterie są niestety wciąż takie same. Dlatego warto zastanowić się nad oszczędzaniem baterii w smartfonach z Androidem, by nie stracić nic z ich funkcjonalności. Optymalizacja baterii w przypadku Androida również jest ważna. W tym celu warto przyjrzeć się kilku aplikacjom, które dodatkowo pomogą zmniejszyć zużycie akumulatora.
Więcej:
- Facebook płaci ludziom za słuchanie i spisywanie rozmów z Messengera
- Samsung pracuje nad smartfonem z grafenową baterią
- Harmony OS - Huawei zaprezentował swój system operacyjny
Oszczędzanie baterii w Androidzie
Jednym ze sposobów oszczędzanie baterii w Androidzie jest włączenie trybu oszczędzania baterii. Aby go włączyć, należy:
Sposób a):
1. Przejść na smartfonie do aplikacji „Ustawienia”.
2. Wybrać zakładkę „Bateria”.
3. Wybrać „Oszczędzanie baterii” i ustawić parametry funkcji zgodnie z potrzebami, np. uruchamianiem się przy 15% naładowania baterii.
Sposób b):
1. Zsunąć belkę powiadomień w dół.
2. Kliknąć ikonę „Oszczędzanie baterii”.
Tryb oszczędzania baterii w Androidzie polega na wyłączeniu automatycznego odświeżania aplikacji w tle i wysyłania powiadomień. Oznacza to, że poczta e-mail bądź komunikator Facebook Messenger odświeżą się i pokażą nowe wiadomości dopiero po ich uruchomieniu, lokalizacja nie będzie działać na wyłączonym ekranie, żadna aplikacja nie będzie działać w tle (np. krokomierz, stoper, Snapchat, WhatsApp, Facebook).
Funkcja oszczędzania baterii w Androidzie potrafi wydłużyć czas pracy smartfona na tyle, by dotrzeć z nim do domu bądź najbliższego źródła prądu i zapewnić ładowanie. W niektórych modelach urządzeń tryb oszczędzania baterii wyłączy także łączność LTE oraz Bluetooth.
Jak zmniejszyć zużycie baterii w Androidzie?
Najprostszymi sposobami na zmniejszenie zużycia baterii w Androidzie są:
- Kontrola nad zainstalowanymi aplikacjami i tymi, które działają w tle. Jeśli nie potrzebujemy non stop działającej nawigacji, aktualizacji pogody czy newsów z regionu, warto wyłączyć opcję lokalizacji w ustawieniach telefonu.
- Należy także pamiętać o wyłączaniu aplikacji i niepozostawianiu ich w tle. Dotyczy to zwłaszcza programów, które łączą się z internetem w celu pobierania aktualności – na przykład Facebook, Snapchat. Pozwoli to oszczędzić baterię i zapewnić dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.
- Czas automatycznego wygaszania ekranu – w opcjach smartfonu warto sprawdzić, po jakim czasie nieużywania ekran sam się wygasza. W przypadku Androida można wybrać czas od 15 sekund do 30 minut. Wartość optymalna, którą warto ustawić, to 1–2 minuty.
- Jasność wyświetlacza – również wpływa na czas pracy baterii. Warto skorzystać z opcji „automatyczna jasność ekranu”, która samoczynnie dostosowuje natężenie światła do panujących warunków. Im ciemniejszy ekran, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię.
- Nieużywane metody łączności i internet – jeśli nie korzystamy z Bluetooth, Wi-Fi bądź danych mobilnych przez cały dzień, można wyłączyć te funkcje. Najbardziej pochłania baterię ciągłe pobieranie danych w tle, więc jeśli chcemy wydłużyć czas pracy baterii, warto wyłączyć użycie danych komórkowych.
- Wyłączenie automatycznej aktualizacji aplikacji – jest to funkcja bardzo przydatna i użyteczna. Obciąża jednak telefon z Androidem za sprawą ciągłego skanowania aplikacji zainstalowanych w systemie, wyszukiwania aktualizacji w sklepie Play, a następnie pobierania danych.
Aplikacje do oszczędzania baterii w Androidzie
Zamiast korzystać z pełnych aplikacji, które wyposażone zostały w wiele, często nieużywanych przez nas funkcji dodatkowych, można sprawdzić działanie odchudzonych wersji programów, tzw. Lite. Najpopularniejszymi z nich są Facebook Lite oraz Messenger Lite, które nic nie tracą na swojej użyteczności, a potrafią w znacznym stopniu oszczędzić baterię w smartfonie. Aplikacje w wydaniach Lite bądź Go są mniejsze i oferują mniej dodatków niż ich pełne wersje. Dzięki temu jednak w mniejszym stopniu zużywają baterię, co w sytuacjach kryzysowych, kiedy nie mamy możliwości podłączenia smartfona do prądu bądź jego bateria jest już zużyta wieloletnim użytkowaniem, może okazać się wybawieniem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN