Lot paralotnią. Jak wygląda? Ile kosztuje? Czy nadaje się na prezent?

GettyImages-953119278.jpg
GettyImages-953119278.jpg
Latanie paralotnią jest jedną z najbardziej popularnych form rekreacji w powietrzu. Polega na szybowaniu, zazwyczaj bez silnika, pod konstrukcją przypominającą spadochron. Lot paralotnią jako prezent dobrze wpisuje się w trend dawania przeżyć zamiast przedmiotów. Co należy wiedzieć przed wykupieniem lotu? Ile to kosztuje? Czy trzeba mieć uprawnienia?

Współczesne paralotniarstwo powstało w latach 70. XX w. we Francji. Do dziś to tam jest najwięcej fanów tego sportu. Lot paralotnią zwykle rozpoczyna się na szczycie wzniesienia, ale w Polsce często wykorzystuje się także wyciągarki na płaskim terenie.

Zobacz także: Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu i sposoby na wdrożenie ich w życie

Lot paralotnią – jak to działa?

Paralotnia utrzymuje się w powietrzu dzięki swojej budowie. Jest zrobiona z miękkich materiałów i ma kształt, który pozwala na szybowanie. Nie wymaga silnika. Pod skrzydłem paralotni na specjalnej uprzęży leci pilot.

Istnieją także paralotnie z mechanicznym napędem. Pozwalają na rozwinięcie prędkości maksymalnej ok. 70 km/h oraz na lot wznoszący mimo braku kominów powietrznych.

W prezentowych lotach paralotnią , kiedy leci się z doświadczonym pilotem, wykorzystuje się oba rodzaje paralotni.

Rodzaje lotów paralotnią

Lot paralotnią może mieć różne formy, np.:

  • Zlot paralotnią – w przypadku tego rodzaju lotu startuje się ze zbocza o odpowiednim nachyleniu, a ląduje poniżej. To najprostsza forma lotu paralotnią, najczęściej wykorzystywana na początku przygody z paralotniarstwem.
  • Lot żaglowy paralotnią – to bardziej skomplikowany lot, wykorzystujący wiatr, który musi wiać z odpowiednią siłą i w odpowiednim kierunku (prostopadle w kierunku zbocza), a jego prędkość musi utrzymywać się na takim samym poziomie. Dzięki wykorzystaniu ruchu mas powietrza można wylądować w tym samym miejscu, w którym się wystartowało.
  • Lot termiczny paralotnią – ten rodzaj lotu paralotnią wykorzystuje masy powietrza poruszające się pod wpływem temperatury. Nagrzewające się skały czy asfalt sprawiają, że pojawiają się kominy termiczne z unoszącym się powietrzem. Dzięki nim można wzlecieć paralotnią bardzo wysoko, nawet do podstawy chmur. Tak wysokie loty mogą być jednak niebezpieczne.
  • Przelot paralotnią – bardziej doświadczeni piloci nie ograniczają się do wznoszenia jednym kominem podczas lotu, a wykorzystują wiatr oraz kilka kominów.

Bardziej skomplikowane loty paralotnią  wymagają od pilota doświadczenia. W czasie przelotu konieczne jest także wykorzystanie urządzeń pomiarowych, takich jak wiatrometr.

Jak wygląda lot paralotnią?

Start paralotni najczęściej odbywa się pod wiatr lub wtedy, kiedy wiatru nie ma. Biegnąc, pilot podnosi skrzydło paralotni tak, by napełniło się powietrzem i uniosło.

Przelot paralotnią  można rozpocząć także za pomocą specjalnej wyciągarki, jeśli w okolicy nie ma wzniesienia o odpowiednim nachyleniu. Paralotnia może być też holowana przez samochód lub łódź motorową.

Lot paralotnią na prezent

Coraz częściej wybiera się prezenty, które można „przeżyć”, a nie posiadać. Loty paralotnią są doskonałym przykładem prezentu, który długo się pamięta.

Przed wykupieniem lotu paralotnią na prezent należy pamiętać, aby osoba obdarowywana:

  •  miała co najmniej 10 lat;
  •  otrzymała zgodę opiekuna prawnego;
  •  ważyła między 30 a 120 kg;
  •  była na tyle sprawna fizycznie, by biec podczas startu i lądowania;
  •  ubrała się wygodnie i założyła obuwie za kostkę, zabezpieczające staw skokowy.

Przed zrobieniem takiego prezentu warto się upewnić, czy osoba obdarowywana nie cierpi na lęk wysokości. Przeciwwskazaniami do lotu paralotnią są choroby serca, epilepsja i choroby umysłowe. Podczas lotu należy ściśle wypełniać polecenia pilota.

Zobacz także: Jaki prezent dla sportowca wybrać?

Ile kosztuje lot paralotnią?

Koszt lotu paralotnią zależy od kilku czynników – od czasu lotu, lokalizacji, liczby osób i dodatkowych opcji. Orientacyjne ceny to np.:

  •  10-minutowy lot paralotnią – 100–200 zł;
  •  20-minutowy lot paralotnią – 250–300 zł;
  •  30-minutowy lot paralotnią – 300–350 zł;
  •  opcja robienia zdjęć podczas lotu – dodatkowo 80–100 zł;
  •  opcja nagrania wideo podczas lotu – dodatkowo 80–100 zł.

Latanie na paralotni bez uprawnień

Lot paralotnią z instruktorem nie wymaga żadnych uprawnień. To pilot kieruje lotem, pasażer wykonuje polecenia. Istnieją oferty na lot paralotnią dla dwojga . Paralotnia ma dwa miejsca i jeśli żaden z uczestników nie ma uprawnień do latania, to odbywają się dwa loty, zazwyczaj jeden po drugim. Niektóre firmy oferują loty równoczesne.

Osoby, które chciałyby odbyć lot paralotnią samodzielnie , muszą mieć licencję IPPI (International Pilot Proficiency Information Card) albo polskie świadectwo kwalifikacji pilota paralotni.

Czy lot paralotnią jest bezpieczny?

Loty paralotnią wymagają od pilota doświadczenia i umiejętności potwierdzonych certyfikatem. Lot może być niebezpieczny w przypadku gwałtownych zmian temperatury, silnego wiatru, a także sięgnięcia gęstych chmur, w których można stracić orientację. Ze względu na bezpieczeństwo loty paralotnią odbywają się tylko między kwietniem a październikiem.

Zagrożenie pojawia się także wtedy, kiedy w miejscu lądowania są przeszkody. Najczęściej do wypadków paralotni dochodzi w czasie startu i lądowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo lotu paralotnią , wykorzystuje się spadochron oraz kask. Przed startem pilot dokładnie sprawdza sprzęt.

Zobacz film: 92-latek najstarszym paralotniarzem na świecie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!