Dziś komputer to lekkie, zgrabne urządzenie, które za sprawą swoich niewielkich rozmiarów i wagi może zostać zabrane wszędzie. Pierwszy komputer na świecie był jednak nieco większy i cięższy. Zajmował powierzchnię 140 m² i ważył 27 t. Sporo, prawda? W czasach, kiedy zbudowano pierwszy komputer na świecie, nie przywiązywało się do tego takiej uwagi.
Źródła podają różne informacje na temat pojawienia się pierwszych projektów komputera. Datuje się, że było to nawet w XIX stuleciu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że mówiono wtedy bardziej o „komputerach” analogowych. O pierwszym komputerze można powiedzieć, że pojawił się w XX w. Oficjalną premierę pierwszy komputer na świecie miał w… walentynki!
Zobacz też: Big data – wielka liczba danych i ich przetwarzanie. Na czym polega big data? >>>
ENIAC – pierwszy komputer na świecie
ENIAC (ang. Electronic Numerical Integrator and Computer ) to skrót od Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer. Urządzenie to znalazło zastosowanie głównie przy obliczeniach balistycznych, wytwarzaniu broni jądrowej, projektowaniu tuneli aerodynamicznych, badaniu promieniowaniu kosmicznego i prognozowaniu pogody. Komputer ENIAC był pierwszym komputerem na świecie. Prace nad nim trwały od marca 1943 r. do 10 grudnia 1945 r. Swoimi wymiarami zajmował powierzchnię aż 140 m², a całość ważyła 27 t. Koszty stworzenia pierwszego komputera ENIAC wyniosły około 500 tys. dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejszą wartość równa się blisko 6 mln i 300 tys. dolarów. Komputer ENIAC zwykło się nazywać także „Gigantycznym Umysłem”.
Jak powstał pierwszy komputer?
W jaki sposób powstał pierwszy komputer na świecie? Prace nad nim ruszyły jeszcze w czasie trwania II wojny światowej, dokładnie 5 lipca 1943 r. Nad jego powstawaniem czuwali absolwenci Uniwersytetu Pensylwanii. Wśród twórców projektu znaleźli się: matematyk Oswald Veblen wraz z siedmioma wybitnymi umysłami matematycznymi, ośmiu fizyków, a nawet dwóch astronomów. Motywacją do wyprodukowania pierwszego komputera były problemy z prawidłowym opracowywaniem obliczeń balistycznych . Pierwszy komputer ENIAC miał je rozwiązać, tym samym sporządzając dla wojska potrzebne tablice artyleryjskie. Tym, co wyróżniało pierwszy komputer na świecie, była możliwość przetwarzania równoległego oraz dokonywania obliczeń arytmetycznych w systemie dziesiętnym. ENIAC potrafił pracować na liczbach dziesięciocyfrowych, ujemnych, dodatnich, a jego prędkość wynosiła około 5000 dodawań/odejmowań na sekundę, 400 mnożeń na sekundę i około 50 dzieleń na sekundę.
Zobacz też: Komputer w monitorze – jak wybrać odpowiedni komputer typu All-in-one i jakie są jego zalety? >>>
ENIAC składał się między innymi z wymiennych paneli wyposażonych w elektroniczne elementy. Jednym z nich był panel dekada odpowiedzialny za rejestrowanie cyfr w zakresie od 0 do 9. Do budowy komputera użyto także akumulatorów, tj. specjalnych rejestrów procesora, dzięki którym ENIAC mógł zapamiętywać i pracować na liczbach dziesiętnych.
Jak wyglądał pierwszy komputer na świecie?
Jak wyglądał pierwszy komputer? ENIAC składał się z czterdziestu dwóch szaf z blachy nierdzewnej. Każda z nich była wysoka na 3 m. Ustawiono je w kształcie litery U o wymiarach 12 m × 6 m. W szafach pomieszczono 18800 lamp elektronowych, 6000 przełączników, 1500 przekaźników oraz 50 tys. oporników. Pierwszy komputer na świecie pobierał aż 140 kW mocy, a za chłodzenie odpowiadał system wentylacyjny złożony z dwóch silników o mocy 24 KM. Komputer ENIAC nie miał zainstalowanej pamięci operacyjnej. Operatorzy programowali maszynę za pomocą tablic funkcyjnych poprzez przełączanie kabli. Każda szafa mogła zarejestrować 104 informacje na 14 pozycjach. Dopiero w 1948 r. podjęto się implementacji specjalnego konwertera, który pozwalał na programowanie za pomocą samych przełączników, bez konieczności przepinania wtyków. Konwerter wspierał także odczytywanie instrukcji z kart dziurkowanych.
Zobacz też: Jak podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera, by uzyskać najlepsze efekty >>>
Premiera pierwszego komputera ENIAC
Pierwszy komputer na świecie do prób laboratoryjnych trafił jesienią 1945 r., a pierwszych testowych obliczeń dokonano w listopadzie tego samego roku. ENIAC został publicznie zaprezentowany 14 lutego 1946 r. Tę datę uznaje się za oficjalną premierę debiutanckiego komputera . Kilka miesięcy później, 30 czerwca 1946 r., ENIAC został przekazany armii. Tworzony w latach prowadzenia działań wojennych, komputer nie wziął w nich udziału. Armia wstrzymywała się z uruchomieniem pierwszego komputera ENIAC przez ponad rok, do 29 lipca 1947 r. Wojsko wykorzystywało maszynę do wielu zadań – obliczania tablic balistycznych, analizowania wariantów budowy bomby wodorowej, projektowania bomby atomowej, badania promieni kosmicznych czy obliczania liczby π. 2 października 1955 r. był ostatnim dniem służby dla komputera. Przed północą ENIAC został wyłączony i rozpoczęto jego demontaż.
Uniwersytet w Pensylwanii w 1996 r. wykonał projekt „ENIAC w czipie” . Ku czci pierwszego komputera na świecie, z okazji jego 50. rocznicy stworzono układ scalony o identycznej funkcjonalności.
Zobacz też: Notebook a laptop – sprawdzamy, czy są między nimi różnice. A może to ten sam rodzaj sprzętu? >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN