- Netbook, notebook, laptop
- Co lepiej wybrać – notebook, laptop czy może ultrabook
- Netbook, notebook, laptop – do czego będziemy ich używać
Zobacz: Jaki procesor wybrać do komputera przenośnego? Najlepszy procesor do laptopa
W gąszczu profesjonalnego nazewnictwa łatwo się pogubić i zdezorientować, a przecież dokonując wyboru sprzętu komputerowego, powinniśmy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będziemy korzystać z przenośnego komputera i do czego będziemy go używać. A więc notebook a laptop – czym się różnią ? Na początek krótkie wyjaśnienie dotyczące nazewnictwa. Według definicji laptop to po prostu przenośny komputer osobisty. Jego nazwa pochodzi z połączonych w języku angielskim słów lap – kolana i top – na wierzchu. Dawniej laptopem nazywano większe komputery, wymagające zewnętrznych źródeł zasilania. Pierwsze laptopy ważyły około dziesięciu kilogramów, więc ich mobilność była co najmniej dyskusyjna. Notebook (z ang. notatnik) to mniejszy przenośny komputer osobisty, formatem zbliżony do zeszytu A4, stąd jego nazwa. Od początku miał własne źródło zasilania, więc pod względem mobilności i jakości pracy zdecydowanie przewyższał laptopy. Tyle historii. A dziś jaka jest różnica między notebookiem a laptopem ? Obecnie oba te określenia funkcjonują jako synonimy – w codziennym języku pojęć notebook i laptop używamy zamiennie.
Netbook, notebook, laptop
Dziś zarówno użytkownicy, jak i producenci używają słów notebook i laptop zamiennie, nie utrzymując sztywnego podziału pomiędzy poszczególnymi segmentami sprzętu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że na rynku pojawiło się mnóstwo nowych nazw, które mają określać poszczególne modele komputerów. Dlatego laptopem czy notebookiem określa się zamiennie cały segment lekkiego mobilnego sprzętu komputerowego, zarówno w odniesieniu do mniejszych, jak i większych modeli. Skoro wiemy, jaka jest różnica pomiędzy notebookiem a laptopem (uporządkujmy: dziś już żadna), to czym wobec tego jest netbook? I jak porównać netbook a notebook i laptop ? Jeśli notebooka czy laptopa nazywamy powszechnie sprzętem komputerowym, to o netbooku możemy powiedzieć “sprzęcik”. To po prostu mobilny komputer o niewielkich rozmiarach, którego przekątna ekranu zawiera się pomiędzy 9 a 13 cali. Cechą, która zdecydowanie odróżnia netbook od notebooka lub laptopa , to długi czas pracy na baterii. Często wykorzystuje się go jako urządzenie uzupełniające do komputera biurowego, ponieważ użytkuje się go przede wszystkim w przypadku przemieszczania się. Jest lekki, mały, idealny do obsługi podstawowych czynności. To główna zaleta netbooka, ponieważ jego możliwości techniczne są niewystarczające, by obsługiwać wymagające programy czy gry.
Co lepiej wybrać – notebook, laptop czy może ultrabook
Skoro już wiemy, jak rozróżnić netbook, notebook i laptop , warto zapamiętać jeszcze jedną nazwę odnoszącą się do lekkich mobilnych komputerów – ultrabook. To nazwa własna komputerów wprowadzona na rynek przez producenta sprzętu – firmę Intel. Żeby komputer przenośny można było nazywać ultrabookiem, musi spełniać ściśle określone warunki techniczne. Od czasu jak na rynku w 2011 roku pojawiły się pierwsze tego typu urządzenia, ich określona waga spadła z 2,3 do 1,5 kg (bez baterii). Ultrabook musi być cienki (maksymalna grubość to 21 mm), a jego ekran – dotykowy. W przypadku ultrabooków określona została nawet liczba godzin, które sprzęt musi pracować na baterii. Wynosi ona 8-9 godzin. To warunki techniczne, które stawiają ultrabooka zdecydowanie wyżej możliwości i jakości netbooka. Możemy wykonywać na nim większą ilość zadań niż tylko przeglądanie stron internetowych czy oglądanie filmów.
Netbook, notebook, laptop – do czego będziemy ich używać
Przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją sprzętu. Dziś już z łatwością możemy wybierać spośród sprzętu wyposażonego w ekran dotykowy. Producenci wykazują się sporą kreatywnością, oferując np. sprzęt z ekranem dotykowym odchylanym o 360 stopni czy ekranem obrotowym, który najczęściej dostępny jest wśród najnowszych ultrabooków. Na rynku dostępne są również komputery z wysuwanym ekranem typu slider. Bardziej zaawansowany sprzęt ( notebook, laptop ) powinien być wyposażony w gniazdo sieciowe, porty USB, HDMI/Display Port oraz czytnik kart. W większości nowych laptopów normą jest montowanie portów USB w standardzie 3.0 oraz USB typu C, które pozwalają na szybsze przesyłanie danych. Porty USB 2.0 wykorzystywane są już tylko w budżetowych modelach notebooków. Kiedy już zadbamy o wszelkie pryncypia, możemy pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu lub gadżetach, które ułatwią nam korzystanie z komputera, na przykład podświetlaną klawiaturę. W wielu laptopach – jako alternatywę do korzystania z myszki czy touchpada – znajdziemy trackpoint, czyli przycisk/joystick umieszczony pomiędzy klawiszami klawiatury. Pozwala on na przesuwanie kursora. Jak widać, możliwości jest wiele, zaś dobór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest głównie od naszych potrzeb.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm