Druhna pomaga pannie młodej podczas przygotowań do ślubu i w organizacji wesela. Co dokładnie należy do jej zadań? Czym druhna różni się od świadkowej? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z organizatorką ślubów i wesel Pauliną Kabałą oraz Miss Polonia 2014 Ewą Mielnicką.
Czym różni się druhna od świadkowej?
Świadkową określamy osobę, która w sposób formalny poświadczy, że doszło do zawarcia związku małżeńskiego, czyli potwierdzi swoim podpisem akt zawarcia małżeństwa. Druhna natomiast jest to osoba, która towarzyszy i wspiera pannę młodą w tym najważniejszym dla niej dniu.
Ile druhen może być obecnych na weselu?
O tym, kto konkretnie utworzy orszak i ile to będzie osób, zależy od decyzji panny młodej. Najczęściej jest to od 3 do 5 pań, ale nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Nie ma także ograniczeń wiekowych dla druhny, ani też ograniczeń dotyczących stanu cywilnego (mogą to być zarówno panny, jak i mężatki).
Czy są jakieś zasady co do kroju i koloru sukni druhny?
Kolor sukni druhny nie może być zbyt ciemny. Elegancka wieczorowa kreacja w kolorze głębokiej czerni nie będzie więc odpowiednia na tę okazję. Zwykle unika się też koloru szarego, gdyż kojarzy się on z pospolitością i smutkiem. Ciemna zieleń i nasycony brąz, mimo że są kolorami eleganckimi kojarzą się z przemijaniem. Natomiast biel i odcienie ecru są zarezerwowane dla panny młodej.
Kolor powinien być dobrany przede wszystkim do pory roku, panujących trendów oraz stylu przyjęcia. Idealnie, kiedy wszystkie druhny mają identyczne sukienki - w tym samym kolorze i fasonie. Jednak w praktyce nie zawsze jest tak idealnie, ponieważ druhny miewają inne figury i to co pasuje drobnej kobiecie niekoniecznie musi się podobać nieco większej pani. W takim przypadku najlepiej albo dobrać jeden, odpowiedni fason do każdej z druhen albo zdecydować się na różne kroje w takim samym odcieniu, co równie wygląda ładnie i ciekawie.
Co należy do obowiązków druhny w czasie przygotowań do ślubu i wesela?
Na etapie organizacji uroczystości druhna pomaga przy wyborze sukni ślubnej i dodatków, wspiera w chwilach zwątpienia, asystuje w trakcie konsultacji z fryzjerem i makijażystką. Organizuje wieczór panieński, towarzyszy w trakcie zabiegów upiększających przed ślubem. Pomaga w przygotowaniu podziękowań i upominków dla gości oraz rodziców.
Co należy do zadań druhny w trakcie uroczystości i przyjęcia?
Druhna pomaga ubrać się pannie młodej do ślubu (wpięcie welonu, zawiązanie gorsetu, itp.) Zajmuje się przyjmowaniem prezentów, pomaga gościom znaleźć miejsce przy stole. Dba o gości podczas przyjęcia, aby dobrze się bawili. Zajmuje się mniej lub bardziej błahymi sprawami, choć oficjalnej listy obowiązków nie ma.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN