Tasznik pospolity – niezwykłe właściwości popularnego chwastu. Kiedy warto go stosować?

Zioła lecznicze przygotowane do ususzenia oraz butelka lekartswa
Seksak Kerdkanno / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Tasznik pospolity to popularna roślina, którą można spotkać w wielu miejscach, m.in. przy drogach, na polach, a także w przydomowych ogródkach. Bylina uważana jest przez rolników za chwast. Przed rozpoczęciem zwalczania tasznika pospolitego, warto jednak przyjrzeć się jego właściwościom leczniczym. Ziele może pomóc w pokonaniu wielu uciążliwych dolegliwości, w związku z czym jest chętnie wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Tasznik pospolity pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, jednak bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Przed wiekami stanowił cenny surowiec zielarski, m.in. w medycynie chińskiej. Choć dziś bylina występuje powszechnie, mało osób zdaje sobie sprawę z jej wyjątkowych właściwości leczniczych. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się tej roślinie i odkryć wszystkie jej sekrety.

Tasznik pospolity – chwast wykorzystywany w medycynie naturalnej

Tasznik pospolity pochodzi z rodziny kapustowatych. Dorasta do 20-40 cm wysokości i ma owłosioną łodygę, na której znajdują się charakterystyczne liście, swoim kształtem przypominające serca. Kwiaty byliny są małe, w kolorze białym lub lekko różowym. W owocach o brunatnej barwie znajdują się nasiona, które podatne są na roznoszenie przez wiatr. Jako że każdy okaz tasznika wytwarza od 2 do 4 tysięcy nasion, ziele zaliczane jest do grupy roślin ekspansywnych, których rozprzestrzenianie się trudno jest powstrzymać. Nic więc dziwnego, że bylina uważana jest za uciążliwy chwast. Zwalczanie tasznika pospolitego z pól uprawnych czy ogrodów może być naprawdę trudne.

Mimo swojej ekspansywnej natury, roślina nie zawsze była stanowczo tępiona. Już wieki temu odkryto bowiem jej lecznicze właściwości. Opis tasznika pospolitego można znaleźć w zielniku pochodzącym z Chin, którego publikacja datowana jest na 2700 r. p.n.e . Cesarz Shen Nung opisał w nim bylinę i zaliczył ją do grona „książęcych ziół” .

Właściwości lecznicze tasznika zostały też docenione w medycynie tybetańskiej. Przed wiekami ziele było wykorzystywane w leczeniu układu nerwowego i oddechowego, a także jako środek przeciwwymiotny.

Tasznik pospolity stosowany był również w starożytnej Europie. Wzmianki na jego temat można znaleźć już w dziełach Hipokratesa. Roślina była wykorzystywana głównie jako środek przeciwkrwotoczny.

Zastosowanie lecznicze tasznika pospolitego znane jest więc od wieków. Również dziś warto sięgnąć po preparaty na bazie rośliny, ponieważ mogą one wspomóc leczenie wielu chorób.

Właściwości lecznicze tasznika pospolitego

Za właściwości lecznicze tasznika odpowiada skład rośliny. Zawiera ona wiele korzystnych dla zdrowia substancji, takich jak: cholina i acetylocholina, tyramina, histamina, witaminy K, B i C, karoten, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne czy saponiny.

Dzięki bogatemu składowi, ziele tasznika pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim jednak wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a także wzmacnia naczynia krwionośne i normuje pracę serca.

Działanie tasznika pospolitego

Preparaty z rośliny mogą być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jako środek do picia, tasznik pospolity wykazuje działanie:

· przeciwkrwotoczne – wzmacnia, uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne, przez co stosuje się go do hamowania krwotoków,

· przeciwzapalne i moczopędne, w związku z czym wykorzystywany jest w przypadku infekcji układu moczowego i gruczołu krokowego,

· rozkurczające, usprawnia pracę jelit i żołądka,

· przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwwirusowe,

· regulujące perystaltykę jelit i zapobiegające biegunkom,

· wykrztuśne,

· wspierające pracę serca i regulujące ciśnienie krwi.

Ziele tasznika pospolitego używane zewnętrznie działa natomiast przeciwbólowo i odkażająco. Pomaga w leczeniu podrażnień i niektórych chorób skóry.

Zastosowanie tasznika pospolitego

Tasznik pospolity znajduje zastosowanie w przypadku wielu przykrych schorzeń. Skutecznie łagodzi ich objawy i pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Środki na bazie tasznika stosowane doustnie zaleca się przy takich dolegliwościach, jak:

· krwotoki z przewodu pokarmowego i macicy,

· bardzo obfite miesiączki,

· wylewy w oku,

· krwawienie z nosa,

· krwawienie w obrębie jamy ustnej (głównie z dziąseł),

· krwiomocz,

· hemoroidy,

· biegunki (zwłaszcza krwawe),

· czerwonka,

· niskie ciśnienie krwi,

· infekcje pęcherza i nerek,

· wrzody żołądka,

· nerwica żołądka,

· choroby reumatyczne,

· gruźlica.

Właściwości lecznicze tasznika pospolitego stosowanego zewnętrznie pomagają w leczeniu niektórych chorób skóry, jak np. egzema czy trądzik różowaty. Oprócz tego ziele polecane jest w przypadku pokrzywki, skaleczeń, oparzeń, odleżyn oraz żylaków.

Dawkowanie tasznika pospolitego

Popularnym preparatem na bazie rośliny jest napar z tasznika . Aby go przygotować, należy 1-2 łyżki suszonego ziela zalać szklanką wrzącej wody, a następnie przykryć i odstawić na ok. 20 minut. Tak przyrządzony wywar można pić 2-4 razy dziennie lub stosować zewnętrznie.

Ze względu na brak danych dotyczących stosowania preparatu u najmłodszych, nie zaleca się podawania go dzieciom poniżej 12 roku życiu. Tasznika powinny unikać także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby z chorobami tarczycy.

Zobacz film: Jak wykorzystać zioła doniczkowe w kuchni?

Zobacz film: Jak wykorzystać zioła doniczkowe w kuchni? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości