Pomysły na wyjątkowe drzewo genealogiczne

Drzewo genealogiczne
Fot. John M Lund Photography Inc / Getty Images
Co to jest i jak powinno wyglądać drzewo genealogiczne? To pytanie, z którym mierzą się osoby chcące poznać historię i postaci swojej rodziny oraz odpowiednio je uporządkować. Drzewo genealogiczne rodziny można przygotować na różne sposoby, w tym dość oryginalne.

Przeważnie drzewo genealogiczne rozumiane jest jako graficzne przedstawienie powiązań rodzinnych, pokrewieństwa w rodzinie danej osoby. Przedstawia się je najczęściej w postaci drzewa, a w zasadzie pnia i odgałęzień, które pozwalają obrazowo odwzorować pokrewieństwo i powiązania rodzinne.

Więcej:

Co to jest drzewo genealogiczne rodziny?

Drzewo genealogiczne może przedstawiać kolejnych potomków jednej osoby (tzw. protoplasty). Descendenci, inaczej zstępni (termin używany w prawie i genealogii), to właśnie kolejni potomkowie danej osoby, czyli jego dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki itd. W praktyce pojęcie drzewa genealogicznego rozumiane jest również jako tablica przodków, czyli schemat, który obrazuje wszystkich bezpośrednich przodków konkretnej osoby.

Odpowiedź na pytanie, co to jest drzewo genealogiczne rodziny, mogłaby brzmieć następująco: jest to spis imion i nazwisk potomków lub przodków przedstawiony w sposób graficzny. A jak wygląda drzewo genealogiczne? Najczęściej rysuje się je (lub drukuje) na jednej powierzchni, np. kartce papieru. Często wykorzystuje się w tym celu motyw drzewa, na którego pniu i gałęziach umiejscowione są osoby z danej rodziny. Ostateczny wygląd drzewa genealogicznego jest kwestią indywidualną, zależną od gustu i preferencji osoby pragnącej posiadać tego typu „ustrukturyzowanie” własnych więzów rodzinnych.

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Jak stworzyć drzewo genealogiczne? To pytanie, na które odpowiedź jest bardziej złożona. Tworzenie drzewa genealogicznego wymaga dwóch rzeczy: pomysłu na drzewo genealogiczne, a przede wszystkim samej treści . Tą treścią jest „wsad” merytoryczny, czyli rzetelne i faktyczne informacje o osobach, które powinny się w nim znaleźć. Prawdę powiedziawszy, samo wykonanie drzewa genealogicznego jest o wiele prostsze niż przygotowanie do niego informacji.

Najpopularniejsze jest narysowanie zależności pomiędzy danym przodkiem i jego potomkami lub ukazanie konkretnej osoby i jej przodków. Drzewo genealogiczne można narysować odręcznie. Do jego stworzenia można także wykorzystać specjalne, przeważnie płatne programy komputerowe i aplikacje, pozwalające na wydrukowanie takiego drzewa.

Zobacz także: Potomkowie Stuartów

Jak sprawdzić drzewo genealogiczne?

Niezależnie od tego, czy chcemy zrobić oryginalne drzewo genealogiczne czy po prostu „zwykłe” (bo forma jest dla nas drugorzędna), musimy zacząć od zdobycia treści, która je wypełni, czyli informacji o powiązanych rodzinnych. Podstawowym źródłem informacji o rodzinie są oczywiście bliżsi i dalsi jej członkowie. I w większości wypadków to wystarczy. A jeśli mimo to mamy luki? Jak znaleźć drzewo genealogiczne swojej rodziny? To proces tym bardziej skomplikowany, im więcej zależności rodzinnych chcemy pokazać. Można szukać rodzinnych pamiątek i starych dokumentów, odwiedzić kancelarie parafialne (księgi parafialne zawierają informacje na temat chrztów, ślubów czy zgonów) albo posiłkować się wirtualnymi wyszukiwarkami (np. szukajwarchiwach.pl).

Pomysły na ciekawe drzewo genealogiczne

Jeśli mamy już opracowaną treść (sieć rodzinnych powiązań, które chcemy zobrazować) i nie zadowala na skorzystanie z aplikacji komputerowych, jakie są dostępne w sieci, możemy pokusić się o bardziej oryginalne pomysły na drzewo genealogiczne. Poniżej kilka propozycji.

  • Narysowanie okazałego drzewa na ścianie – choć wymaga to już nie lada przygotowania i umiejętności, efekt jest powalający, a goście nie będą w stanie przejść obok takiego drzewa obojętnie.
  • Zdjęcie w zdjęciu – jednym ze sposobów na zrobienie gałęzi jest wykonanie zdjęć, na których kolejni członkowie rodziny trzymają zdjęcia innych członków rodziny. Na przykład na zdjęciu syn trzyma zdjęcie swojego ojca, natomiast ojciec trzyma fotografię swojego ojca itd.
  • Drzewo genealogiczne z podpisów – na kolorowym papierze dopisujemy różnymi kolorami nazwiska i imiona poszczególnych członków rodziny. Ważne, by charakter pisma był bardzo ozdobny, dekoracyjny.
  • Przyklejanie zdjęć na ogromnym papierze ozdobnym – jeśli mamy dużą rodzinę i dużo zdjęć, warto to wykorzystać. Zdjęcia łączymy ze sobą podpisami i strzałkami.
  • „Prawdziwe” drzewko z gałązek z przymocowanymi, zawieszonymi fotografiami – taki projekt wymaga sporych zdolności manualnych, trzeba bowiem umiejętnie i trwale połączyć gałęzie, tak by stanowiły „szkielet” naszego drzewa genealogicznego. Jednak efekt jest imponujący.

Dwie ostatnie propozycje to świetne pomysły na drzewo genealogiczne dla dzieci . W wykonanie projektu mogą zaangażować się zarówno rodzice, jak i dzieci.

Zobacz film: Z rodziną najlepiej na zdjęciach? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości