Zobacz też: Pomysły na weekend we dwoje: w spa, nad morzem, w górach, za granicą >>>
Masaż czekoladą szczególnie dobrze sprawdza się jesienią i zimą, ponieważ poprawia humor dzięki zwiększeniu wydzielania endorfin. Jedną z głównych zalet zabiegu jest wspaniały aromat, który może być wzbogacony o różne dodatki, np. przyprawy. Jak się przygotować do masażu czekoladą i jak zrobić go w domu?
Na czym polega masaż czekoladą? Efekty zabiegu
Masaż czekoladą różni się w zależności od miejsca jego wykonywania. W niektórych salonach jest to po prostu samo masowanie ciała z użyciem kremu czekoladowego, czasem z dodatkiem wzbogacających aromat przypraw. W innych pod nazwą masażu czekoladowego kryje się cały rytuał SPA, łącznie z peelingiem oraz maseczką z dodatkiem kakao. Niektóre salony oferują również masaż częściowy z użyciem czekolady . Może on obejmować np. tył ciała lub obszar twarzy, szyi i dekoltu. Na koniec masowana okolica zwykle nacierana jest aromatycznym i odżywczym masłem kakaowym.
Zobacz też: Jak wygląda masaż balijski? Jakie daje korzyści? >>>
Masaż czekoladą to nie tylko niezwykle relaksujące i przyjemne doznanie, lecz także cudowny, odżywczy dla skóry rytuał. Te właściwości zawdzięcza głównie cennym składnikom zawartym w kremie czekoladowym. Jest on bowiem bogaty w witaminy i minerały , takie jak:
- witamina A – wspomaga regenerację skóry, chroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, zwalcza wolne rodniki,
- witaminy z grupy B – działają nawilżająco i odżywczo na naskórek, poprawiając elastyczność tkanki,
- witamina E – nazywana również „witaminą młodości”, doskonały antyoksydant, zmiękcza skórę i dodaje jej zdrowego blasku,
- witamina F – regeneruje i uelastycznia skórę, dodatkowo chroniąc ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,
- magnez – pozwala zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia tkanki, poprawiając przy tym jej sprężystość,
- cynk – zapobiega powstawaniu zmian skórnych, intensywnie regeneruje i łagodzi podrażnienia,
- miedź – ujędrnia skórę, poprawia jej elastyczność, a przy tym doskonale ją regeneruje i opóźnia zachodzące w tkance procesy starzenia,
- żelazo – poprawia nawilżenie skóry i nadaje jej zdrowy koloryt.
Z tych względów masaż czekoladą może być również zabiegiem odżywczym dla skóry twarzy. Z kolei zawarta w ziarnach kakaowca kofeina sprawia, że doskonale sprawdzi się także jako zabieg odchudzający oraz antycellulitowy .
Dodatkowo, dzięki wykonywanym w trakcie zabiegu ruchom, masaż poprawia ruchomość stawów, zmniejsza ból i napięcie mięśni, a przy tym usprawnia krążenie.
Zobacz też: Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki >>>
Niestety nie każdy może skorzystać z cudownych właściwości masażu czekoladą. Do przeciwwskazań należą m.in. infekcje, gorączka, choroby zakaźne, ostre stany zapalne, nowotwory, ciąża, nadciśnienie, alergia na czekoladę czy kakao oraz zaawansowane zmiany skórne, w tym nie tylko zmiany trądzikowe lub innego typu krostki, lecz także owrzodzenia czy ropnie.
Masaż czekoladą w domu – jak się do niego przygotować?
Większość osób decyduje się na masaż czekoladą w profesjonalnym salonie, gdzie zazwyczaj trwa on od 60 do 120 minut. Jednak taką przyjemność można zorganizować również we własnym domu. Jego podstawą jest przygotowywany w domu krem czekoladowy . Wykonuje się go z kilku tabliczek czekolady, ok. 200 gramów, a także dwóch łyżek oliwy z oliwek lub ulubionego, płynnego oleju, np. arganowego lub ze słodkich migdałów. Mieszankę można również wzbogacić o dowolne, płynne dodatki, w tym np. witaminę E. Czekoladę należy rozpuścić, podgrzewając ją w garnku lub topiąc w kąpieli wodnej, a następnie dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać szpatułką. Przed nałożeniem mieszanki na skórę i wykonaniem masażu warto również przeprowadzić peeling całego ciała . W tym celu wystarczy rozpuścić tabliczkę czekolady, a następnie dodać do niej ok. cztery łyżki gruboziarnistego cukru trzcinowego lub zmielonych ziaren kakaowca. Tak przygotowany peeling należy wetrzeć w skórę, dokładnie masując ją ok. 10 minut. Kosmetyk powinno się dokładnie zmyć ciepłą wodą.
Sam masaż czekoladą polega na nałożeniu masy czekoladowej na skórę i wcieraniu jej okrężnymi ruchami. Domowy masaż może być krótszy od wykonywanego w salonie i trwać ok. 20 minut, maksymalnie pół godziny , głównie ze względu na tężenie i stygnięcie masy.
Przygotowując masaż czekoladowy w domu, należy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej temperatury kremu, który powinien być przyjemnie ciepły, jednak niezbyt gorący. Ważne jest również zabezpieczenie miejsca, w którym wykonuje się rytuał, istnieje bowiem duże ryzyko zabrudzenia.
Masaż czekoladą to doskonały sposób na głęboki relaks i odżywienie skóry, a także poprawę nastroju. Warto skusić się na niego chociaż raz, aby przekonać się o jego cudownych właściwościach.