Recykling papieru to proces, który rozpoczyna się od zebrania i segregacji makulatury. Papier ekologiczny najczęściej kojarzy się z brązową kartką, która nie nadaje się do zadruku. Dziś papier pozyskany w drodze recyklingu może być odbarwiony i bielony. Proces ten pomija się podczas produkcji papieru, który zostanie wykorzystany do wytworzenia kartonów czy papieru pakowego. W tym przypadku dopuszcza się brązowe zabarwienie.
Papier ekologiczny najczęściej wykorzystywany jest do druku wizytówek, kopert, broszur, ulotek czy plakatów. Papier ekologiczny można również wyprodukować w wersji kolorowej, dlatego bywa również wykorzystywany do druku zaproszeń, menu, kart okolicznościowych czy też dyplomów. Dzisiejsza technologia pozwala na wyprodukowanie papieru ekologicznego białego, którego wprost nie sposób odróżnić od zwykłego papieru. Do użytku oddaje się papier ekologiczny A4, A3, a więc o różnych rozmiarach i różnej gramaturze.
Dlaczego papier ekologiczny jest tak ważny?
W czasach, gdy coraz więcej mówi się o nadmiernym zużywaniu zasobów naturalnych Ziemi, bardzo ważne stają się wszelkie działania zmierzające do poprawy sytuacji. Bycie „eko” staje się nie tylko modne, ale przede wszystkim pożądane. Ludzie uczą się segregować odpady, stosować zamienniki najpopularniejszych produktów, które tworzone są w zgodzie z podstawowymi zasadami ekologii. Coraz bardziej popularny staje się recykling, rośnie konieczność uświadamiania społeczeństw, jak istotne dla przyszłych pokoleń są działania dzisiejszych. Przetwarzany jest plastik, szkło, a także papier (choć póki co na mniejszą skalę). Recykling makulatury dostarcza konsumentom tzw. ekologiczny papier . Czyli jaki? Produkcja papieru ekologicznego wymaga zebrania, segregowania, a następnie rozwłóknienia, oczyszczenia, odwodnienia. Tak nazywają się kolejne procesy, przez które musi przejść makulatura nim na nowo stanie się papierem przeznaczonym do użytku. Papierem ekologicznym, który jak się okazuje, przynosi mnóstwo korzyści. Przede wszystkim wyprodukowanie eko papieru pozwala zmniejszyć zużycie wody i energii (i to aż 2–3 razy). Wiąże się również z wydłużeniem czasu korzystania z takiego papieru, ponieważ można go przetwarzać nawet pięciokrotnie . Patrząc jednak z perspektywy ekologii, produkcja papieru ekologicznego umożliwia redukcję emisji gazów cieplarnianych czy ścieków przemysłowych (od 20 do 30%). Kiedy zaś zmaleje zapotrzebowanie na drewno, lasy będą lepiej chronione i nie będą wycinana w tak zastraszającym tempie, jak obecnie. Na produkcji papieru z recyklingu na pewno zyskuje środowisko naturalne; prowadzone obliczenia pokazują, że przy wyprodukowaniu 1 tony papieru ekologicznego można oszczędzić 26 tys. litrów wody, 17 drzew, 1500 litrów ropy.
Jak powstaje papier ekologiczny?
Papier ekologiczny zwany bywa również papierem z odzysku. Tak jest rzeczywiście, ponieważ produkowany jest z makulatury, zebranej i posegregowanej. To pierwsze kroki do wytworzenia eko papieru. Przygotowana makulatura zostaje wysłana do specjalnego urządzenia (dużych zbiorników z gorącą wodą), które zajmuje się jej rozwłóknianiem i wstępnym oczyszczeniem. Tu makulatura pozbawiona zostanie takich elementów jak zszywki, nici i wszelkie zanieczyszczenia. Po oczyszczeniu włókna zostają posortowane, czasem odbarwione i bielone. Wilgoć zostaje odsączona i powstaje masa papierowa, która trafia do prasy, by ostatecznie przybrać formę papieru. Papier ekologiczny do druku występuje w wielu wersjach kolorystycznych, choć jego naturalne zabarwienie często jest atutem , a wydrukowanym materiałom nadaje charakteru. Wiele osób decyduje się więc na oryginalny kolor papieru ekologicznego – szary lub brązowy. Druk na papierze ekologicznym może zostać uszlachetniony, co oznacza, że również na nim można wytłaczać czy lakierować (stąd wiele możliwości zastosowania eko papieru). Papier ekologiczny do drukarek najczęściej ma zabarwienie szare, które poprawia komfort czytania. Można go używać do drukarek atramentowych, laserowych, w faksach i kopiarkach. Papier tego rodzaju doskonale sprawdzi się w biurze, domu, idealnie nadaje się do druku dwustronnego.
Wykorzystanie i rodzaje papieru ekologicznego
Papier wytworzony z makulatury może mieć różną gramaturę, format i kolor. Na rynku dostępny jest papier ekologiczny 300 g, a także 250 g, o formatach A4, A3. W zależności od potrzeb można dobierać stosowną grubość czy rozmiar papieru. Papier ekologiczny 300 g doskonale nadaje się do druku wizytówek . Te stają się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców, biznesmenów, którzy chcą się w jakiś sposób wyróżnić na tle konkurencji. Cieńszy, papier ekologiczny 250 g , sprawdzi się jako materiał na zaproszenie. Z papieru ekologicznego powstają również opakowania, kartony, druki reklamowe, kalendarze, foldery, broszury, koperty, a także papier toaletowy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN