Zobacz też: Czy każdy może zostać programistą? >>>
Na najwyższe zarobki mogą liczyć ci architekci, którzy są głównymi projektantami i mają długi staż pracy. Mogą oni otrzymać od 6 do 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Zarobki architekta wnętrz są uzależnione od typu projektów oraz konkretnych klientów. Zwykle najniższe są zarobki architekta krajobrazu, ponieważ wynagrodzenie osoby na takim stanowisku nie przekracza 5 tysięcy złotych brutto. Architekci to obecnie jedni z najbardziej pożądanych specjalistów na polskim rynku pracy.
Zarobki architekta i ścieżka kariery
Osoba, która chce zostać architektem, powinna ukończyć studia wyższe na kierunku architektura i urbanistyka. Studia te wymagają dużo pracy oraz wiążą się ze sporym nakładem czasowym i finansowym. Architekturę można studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W trakcie pięciu lat nauki studenci przygotowują wiele projektów, makiet oraz prezentacji – po całym dniu pobytu na uczelni przyszli architekci muszą również w domu włożyć mnóstwo pracy w przygotowanie się do zajęć. W przypadku tego zawodu znaczenie mają nie tylko wiadomości zdobyte w trakcie studiów, ale także umiejętności praktyczne oraz cechy charakteru, takie jak cierpliwość czy dokładność. Po ukończeniu studiów wyższych architekt musi odbyć praktykę zawodową, która trwa około 3 lat. Po tym okresie może przystąpić do egzaminu państwowego, który składa się z części pisemnej i ustnej. W zawodzie architekta można wyróżnić kilka głównych specjalizacji:
- Architekt krajobrazu, który zajmuje się projektami terenów zielonych, tj. parków, ogrodów, miejsc rekreacyjnych.
- Architekt wnętrz, czyli osoba projektująca pomieszczenia funkcjonalne.
- Architekt urbanista, który zajmuje się projektowaniem przestrzeni miejskich.
Zobacz też: Ile zarabia kosmetyczka? Czy własna działalność się opłaca? >>>
Zarobki architekta zależą w dużej mierze właśnie od specjalizacji oraz doświadczenia. Początkujący architekci mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 2,5 do 5 tysięcy złotych brutto, jednak osoby z kilkuletnim stażem pracy mogą otrzymać od 6 do 10 tysięcy złotych brutto. Przeciętne wynagrodzenie architekta wynosi 7 tysięcy złotych brutto, natomiast asystenta architekta – 4 tysiące. W mniejszej firmie wynagrodzenie architekta może być niższe i wynosić od 2,5 do 4,5 tysięcy złotych brutto, jednak na początek dobrze jest zdobyć doświadczenie w firmie prywatnej, a nie w ogromnej korporacji. Po pewnym czasie architekt może pomyśleć o założeniu własnego biura projektowego. Architekci w około 60% przypadków pracują na podstawie umowy o pracę, natomiast reszta prowadzi własne firmy lub pracuje w oparciu o umowy cywilnoprawne. Niektórzy architekci otrzymują świadczenia pozapłacowe, np.: dofinansowanie do zajęć sportowych, samochód i telefon służbowy.
Ile wynoszą zarobki architekta wnętrz?
Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się aranżacją różnych pomieszczeń, tj. domów, mieszkań, restauracji, hoteli. W tym zawodzie duże znaczenie ma doświadczenie, znajomość programów komputerowych do projektowania wnętrz oraz wyobraźnia przestrzenna. Najbardziej cenione są osoby, które dodatkowo skończyły historię sztuki lub kursy z zakresu projektowania. Przeciętne zarobki architekta wnętrz wynoszą od 4 do 7 tysięcy złotych brutto. Najwięcej zarabiają osoby, które prowadzą własne biuro projektowe i mają wielu klientów. Architekci wnętrz mogą także podjąć dodatkową pracę w muzeum lub teatrze i projektować wygląd wnętrz lub scenografię.
Zobacz też: Pieniądze za służbę – ile zarabia policjant? >>>
Jak kształtują się zarobki architekta krajobrazu?
Architekci krajobrazu zajmują się tworzeniem przestrzeni zielonych, czyli parków, przydomowych ogródków, bulwarów, boisk, obiektów rekreacyjnych. Ponoszą oni sporą odpowiedzialność za projektowaną przestrzeń i praca ta może być bardzo satysfakcjonująca. Zarobki architekta krajobrazu wynoszą od 3 do 5 tysięcy złotych brutto i zależą od firmy, w której architekt pracuje. Wynagrodzenie architektów w Polsce cały czas rośnie, a branża budowlana dynamicznie się rozwija. Architekci krajobrazu coraz częściej zatrudniani są nie tylko przez duże firmy, ale także przez osoby prywatne, które chcą stworzyć piękną przestrzeń zieloną w pobliżu swojego domu. Architektura to kierunek uznawany za prestiżowy, a sami architekci to osoby cenione i podziwiane.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN