- Kiedy po rozstaniu wejść w nowy związek?
- Jak dbać o nowy związek?
- Jak pokonać kryzys w związku? Jak uczyć się na błędach?
Zobacz też:
"Nie wiem, jak rozmawiać z moim dzieckiem o seksie!" Psycholog radzi, od czego zacząć
Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością - chociaż doświadczeni, chcą zbudować nową relację, ale... boją się! Pamiętają za dobrze poprzedni związek i wszystko złe, co ich w nim spotkało. Ich poprzedni związek miał być zgodny, szczęśliwy i na zawsze. Rzeczywistość zweryfikowała ich marzenia. Związek się rozpadł, a teraz przyszedł czas na lizanie ran... Czy mimo że czują lęk przed zranieniem, powinni spróbować jeszcze raz i dać sobie szansę na stworzenie kolejnego związku? Jak powinni tym razem się zachować, jakich uniknąć błędów, które popełniali w poprzednich relacjach?
Kiedy po rozstaniu wejść w nowy związek?
Po rozstaniu, kiedy spotykamy osobę, którą się interesujemy i która interesuje się nami, zadajemy sobie często pytanie - czy to odpowiedni moment na wejście w nową relację. Czy nie jest za wcześnie? Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć na to pytanie.
Po pierwsze, nie szukaj nowego partnera na siłę. Po drugie, po rozstaniu daj sobie chwilę na odetchnięcie - skup się na sobie - zadbaj o siebie!
Jak dbać o nowy związek?
- Nie dopuście do rutyny! Pozbądźcie się schematycznego myślenia.
- Mówcie o swoich potrzebach, lękach, problemach - po prostu rozmawiajcie. Bardzo często związki rozpadają się przez brak komunikacji. Bądź szczery!
- Słuchajcie swojego partnera. Uważność i słuchanie w związku jest bardzo ważne. Postaraj się zrozumieć jego potrzeby, obawy, a nie zakładaj czegoś z góry, nie forsuj na siłę własnego wyobrażenia na jakiś temat. Jeśli masz wątpliwości, dopytuj!
- Zaufaj w pełni! Nasz lęk może zniszczyć wszystko.
- Nie dopuszczaj do cichych dni.
Jak pokonać kryzys w związku? Jak uczyć się na błędach?
Nie oszukujmy się, prędzej czy później, w każdym związku mogą wystąpić konflikty, a nawet kryzysy. Aby zażegnać nieporozumienia w związku, nie oskarżajcie się nawzajem. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przemyślenie swoich potrzeb i opowiedzenie o nich partnerowi. Nie powinno się mówić: “Znowu jest bałagan! Wszystko muszę zrobić sam!”. Lepiej ująć to językiem potrzeb: “Jestem zmęczony i muszę odpocząć. Nie mam siły posprzątać, możesz to zrobić?”. Brzmi zupełnie inaczej, prawda? Nigdy nie wolno również obrażać, poniżać czy wyzywać partnera. To najprostsza droga do zaognienia konfliktów w związku!
Pamiętaj! Konflikt w związku to nie koniec świata. Bardzo często spokojna rozmowa i przedstawienie swoich potrzeb dają doskonałe rezultaty i pozwalają szybko zakończyć problem. Jeśli jednak, mimo prób, nie udaje Wam się dojść do porozumienia, rozważcie terapię dla par. Obiektywne spojrzenie z zewnątrz doświadczonej osoby to niekiedy najlepszy sposób na to, jak zakończyć nieustające kłótnie w związku.
Więcej:
- Jak nie dopuścić do rozwodu? >>>
- Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Co trzeba ustalać z drugim rodzicem, a czego nie trzeba? >>>
- Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? >>>