Kłótnie w związku - jak rozwiązywać problemy. Czy ciągłe kłótnie w związku to znak, że lepiej się rozstać?

GettyImages-944258940.jpg
GettyImages-944258940.jpg
Kłótnie w związku przytrafiają się niemal każdej parze. Zwykle jednak nie zwiastują one jego końca, a jedynie przejściowe kłopoty. Wiele zależy od tego, jak rozwiążemy daną sytuację i jak omówimy problemy w związku z partnerem.

Mimo wszystko ciągłe kłótnie w związku powinny dać do myślenia. Co jest przyczyną ciągłych sprzeczek z partnerem i czy ciche dni w związku są tego warte? Dowiedz się, jak przetrwać kryzys w związku i jak rozmawiać z drugą połówką!

Kłótnie w związku - czy to już koniec?

Martwią Cię częste kłótnie w związku i zastanawiasz się, czy kontynuowanie tej relacji ma sens? Wiele zależy od tego, o co i jak się sprzeczacie. Kłótnie o to, że partner nie wyniósł śmieci czy zostawił skarpetki na podłodze to jeszcze nie tragedia. Gorzej, jeśli macie zupełnie odmienne zdanie na poważne tematy, a żadne nie chce ustąpić czy pójść na kompromis. Jeżeli jesteście razem już długo i zupełnie inaczej podchodzicie do kwestii posiadania dzieci, może już pora na podjęcie decyzji, co dalej. Tak samo w przypadku ciągłych pretensji w związku o to, że jedna osoba zaniedbuje drugą albo zupełnie nie liczy się z jej zdaniem w najważniejszych kwestiach. Szczególnie gdy działa to tylko w jedną stronę, np. jedna ze stron wspiera partnera w trudnych momentach, jednak nie może liczyć na rewanż.

Znaczenie ma także to, jak zachowujecie się w sytuacji konfliktowej. Nieodpowiednie słowa użyte podczas kłótni są równie szkodliwe dla relacji, jak brak rozmowy w związku . W pierwszym przypadku ranimy partnera, nie panując w złości nad językiem. W drugim trzymamy emocje w sobie, co wywołuje narastającą frustrację. W konsekwencji brak komunikacji w związku może prowadzić do niekontrolowanego wybuchu emocji i powiedzenia w złości kilku słów za dużo.

Komunikacja w związku - jak dogadać się w związku

Co oznaczają częste kłótnie w związku? Zazwyczaj problem tkwi w braku odpowiedniego przekazywania partnerowi swoich potrzeb i niepotrzebnego unoszenia się gniewem, co tylko zaostrza konflikt. Przed konfrontacją obie strony powinny uspokoić emocje, ponieważ jedynie wtedy mogą przeprowadzić ze sobą konstruktywną rozmowę. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy rzeczywiście mamy powód do kłótni. Czasem irytują nas drobiazgi, jednak nie ma osoby bez wad. Nie ma sensu przejmować się drobnostkami, np. zostawieniem po sobie nieporządku w kuchni, a potem gorączkowe zastanawianie się, jak naprawić związek po kłótni , która tak naprawdę nie była potrzebna.

Jeśli już stwierdzisz, że konfrontacja jest konieczna, w żadnym wypadku nie używaj “toksycznych słów” takich jak: “Nigdy mi nie pomagasz!”, “Nic nie rozumiesz!”, “Zawsze myślisz tylko o sobie!” - brzmi znajomo? To nie jest dobry sposób na to, jak rozmawiać w związku. Po usłyszeniu takich słów w ich adresacie budzi się sprzeciw i od razu zaczyna myśleć o sytuacjach, które temu przeczą. Lepiej skup się na konkretach.

Jak pokonać kryzys w związku - język potrzeb

Aby zażegnać nieporozumienia w związku , nie oskarżajcie się nawzajem. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przemyślenie swoich potrzeb i opowiedzenie o nich partnerowi. Nie powinno się mówić: “Znowu jest bałagan! Wszystko muszę robić sama!”. Lepiej ująć to językiem potrzeb: “Jestem zmęczona i muszę odpocząć. Nie mam siły posprzątać, możesz to zrobić?”. Brzmi zupełnie inaczej, prawda? Nigdy nie wolno również obrażać, poniżać czy wyzywać partnera. To najprostsza droga do zaognienia konfliktów w związku.

Jak rozwiązywać konflikty w związku - zrozumcie siebie nawzajem

Każdy człowiek jest inny, a jednak na świecie jest wiele szczęśliwych par, które potrafią pogodzić różnice charakterów. Dlatego postarajcie się zrozumieć siebie nawzajem. Poświęcanie czasu na hobby nie jest oznaką, że mu na Tobie nie zależy. Po prostu potrzebuje chwili na zebranie myśli i oddanie się zajęciu, które sprawia mu przyjemność. Nawet jeśli Ty nie masz takiej potrzeby, może to po prostu wynikać z różnic charakterów. Nie są one jednak na tyle poważne, by przewidywać rozpad związku. Jeśli potrzebujesz spędzania czasu z inną osobą bardziej niż on, może spotkaj się w tym czasie z przyjaciółką lub koleżankami? Spokojna rozmowa oraz bardziej logiczne i obiektywne spojrzenie na partnera są niezwykle ważne w kwestii tego, jak rozwiązywać problemy w związku .

Również kłótnie o pieniądze w związku mogą brać się z różnic między Wami. Może po prostu jedno z Was woli małe przyjemności, a drugie chciałoby odłożyć na większy cel, np. zagraniczną wycieczkę. Postarajcie się o tym porozmawiać i dojść do kompromisu.

Konflikt w związku to nie koniec świata. Bardzo często spokojna rozmowa i przedstawienie swoich potrzeb dają doskonałe rezultaty i pozwalają szybko zakończyć problem. Jeśli jednak, mimo prób, nie udaje Wam się dojść do porozumienia, rozważcie terapię dla par. Obiektywne spojrzenie z zewnątrz doświadczonej osoby to niekiedy najlepszy sposób na to, jak zakończyć nieustające kłótnie w związku.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości