Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że rośliny akwariowe służą jedynie estetyce i mają sprawiać przyjemność patrzącemu. Odkryto jednak ich znaczenie dla żyjących w akwarium ryb. Przede wszystkim produkują tlen, niezbędny rybom do przeżycia. Neutralizują związki azotowe i fosfor oraz stanowią doskonałe schronienie dla mniejszych lub przestraszonych rybek. W wielu przypadkach są również przydatne do odbycia tarła. Warto zatem wiedzieć, jak o nie dbać.
Pielęgnacja roślin akwariowych
Przed wyborem roślin akwariowych warto zapoznać się z ich właściwościami i zdecydować, które będą najbardziej korzystne dla naszych rybek oraz jakie konkretne wymagania muszą być spełnione do ich dobrego rozwoju.
Prawidłowa uprawa roślin akwariowych zaczyna się już w momencie przywiezienia ich do domu (mówi się, że nawet transport jest ważny). Przed posadzeniem rośliny należy dokładnie ją obejrzeć i usunąć zgniłe liście oraz korzenie, usunąć wszelkie dodane przez sklep zoologiczny folie oraz gazy, a także dokładnie rośliny opłukać. Następnie ważne jest posadzenie ich w wystarczającej odległości od siebie, aby mogły swobodnie rosnąć a także umożliwiały pływanie rybom pomiędzy liśćmi. Dopiero dwa tygodnie po posadzeniu roślin możemy do akwarium wpuścić ryby. Wymienione zabiegi są podstawowymi środkami zapobiegającymi chorobom roślin lub w najgorszym przypadku ich nieprzyjęciu się.
Aby zachować rośliny akwariowe w zdrowiu, należy zadbać o warunki zbliżone do naturalnych . Powinniśmy dowiedzieć się, jakie rośliny występują w jednej strefie klimatycznej lub w zbliżonych warunkach, sadzić je razem i zapewnić im optymalne środowisko. Należy zatem zadbać o naświetlenie, temperaturę, skład chemiczny wody oraz odpowiednie nawożenie roślin, a także o regularne czyszczenie akwarium.
Choroby roślin akwariowych – objawy, przyczyny i leczenie
Wśród roślin akwariowych występuje bardzo dużo rodzajów chorób. Większość z nich spowodowana jest złymi warunkami, w których hodujemy nasze rośliny. Pierwszym krokiem jest zadbanie o warunki zbliżone do naturalnych, w jakich nasze rośliny występują, a kolejnym bieżąca kontrola i pielęgnacja. W przypadku wystąpienia choroby, należy podjąć odpowiednie kroki. Warto zapoznać się z listą najczęściej występujących chorób roślin akwariowych i wskazówkami, jak sobie z nimi radzić.
· Bladozielone liście - utrata intensywności koloru liści zwykle spowodowana jest utratą dostępu do odpowiednich stężeń składników mineralnych w wodzie lub w glebie, należy je zatem jak najszybciej uzupełnić, ze szczególnym uwzględnieniem żelaza.
· Zielone lub żółte znamiona bądź przezroczyste plamki na liściach – takie zmiany mogą świadczyć o inwazji ślimaków, kóz lub nitkowąsów, należy bezwzględnie pozbyć się pasożytów przy pomocy odpowiednich środków.
· Pogorszenie kondycji roślin wyrastających z bulw mniej więcej pół roku od zasadzenia – w takim przypadku nasze rośliny akwariowe wymagają okresu spoczynku przez kilka miesięcy zasypane w torfie albo w piasku przy utrzymywaniu temperatury około 21 stopni.
· Zamieranie niektórych gatunków przy jednoczesnym rozkwicie innych – może być to spowodowane odwapnieniem biogenicznym wody, w takim wypadku należy szybko zadbać o zwiększenie poziomu CO2 oraz obniżenie pH poprzez dodanie do wody zakwaszacza.
· Blaknięcie roślin – taki objaw wymaga niestety obniżenia poziomu wody i pozwolenia roślinom na kilka miesięcy wzrostu ponad jej poziomem.
· Nadmiar glonów – świadczy zwykle o nadmiarze mikroelementów w wodzie, zwłaszcza fosforu. Należy bezwzględnie zadbać o równowagę biochemiczną wody oraz do usunięcia powstałych glonów wprowadzić np. rybki glonożerne.
· Zamieranie roślin o czerwonych lub brązowych liściach – należy wzmocnić intensywność światła w akwarium.
· Gwałtowne zamieranie wszystkich roślin – najczęściej może być spowodowane awarią grzałki z termostatem, co łatwo sprawdzić zwykłym termometrem. Awarię należy jak najszybciej usunąć.
· Zwolniony wzrost roślin – należy sprawdzić zawartość mineralną wody. Tutaj przyczyną może być zbyt mała ilość CO2. W celu dostarczenia tego związku wystarczy zainstalować odpowiedni system doprowadzający.
· Dziury koloru brązowego na zewnętrznych liściach roślin – niestety jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest bieżąca eliminacja chorych liści.
· „Kładzenie” się roślin i opadanie liści – przyczyną może być zanieczyszczenie wierzchniej warstwy żwirowej lub zbyt niska temperatura warstwy podżwirowej. Aby zapobiec postępowi choroby, należy oczyścić żwir lub zastosować ogrzewanie denne.
· Ciemnozielone wiązki przewodzące oraz żółte lub bladozielone liście – W tym przypadku problemem jest zwykle zbyt niska ilość manganu, którą należy bezwzględnie uzupełnić.
Powyższe choroby to tylko niektóre z możliwości, a większość z nich wynika z nieprawidłowo prowadzonego akwarium, źle dopasowanego do potrzeb roślin i ryb. Należy każdorazowo rozważnie dobrać rośliny pod względem zgodności występowania w naturze.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN