Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała

kobieta drapie swędzącą skórę
nedza/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Swędzenie skóry to uporczywe uczucie, które może pojawić się w przypadku ciąży czy zapalenia wątroby, ale nie tylko. Bez względu na to, czy towarzyszą mu zmiany skórne, czy występuje bez wysypki, wymaga zastosowania odpowiednich metod leczniczych, które skutecznie pomogą złagodzić świąd.

C: Swędzenie skóry występuje zarówno u zdrowych, jak i chorych osób. Jest ono dolegliwością stwierdzoną u dorosłych i u dzieci. Szczególnie duży problem stanowi swędząca skóra głowy, na którą stosuje się domowe sposoby lub preparaty zalecone przez dermatologa.

Swędzenie skóry – co to jest?

Swędzenie skóry jest efektem drażnienia przez bodźce chemiczne i mechaniczne zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze właściwej. W zależności od przyczyny swędząca skóra może być zaczerwieniona, szorstka, z krostkami i pęcherzami lub może występować bez wysypki. Negatywny wpływ na jej stan ma drapanie, które może doprowadzić do zakażenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia skóry?

Swędzenie skóry występuje z powodu jej nadmiernego wysuszenia, będącego efektem przyjmowania niedostatecznej ilości płynów. Sucha swędząca skóra to również symptom zbyt rzadkiego stosowania preparatów natłuszczających i nawilżających, a także używania nieodpowiednich kosmetyków czy środków do prania. Może też być efektem ugryzienia owada lub bezpośredniej ekspozycji na czynniki uczulające, np. lateks.

Odpowiedź na pytanie, co na swędzącą skórę stosować, nie jest łatwa. Zależy ona przede wszystkim od przyczyny. W przypadku wielu osób swędzenie skóry można zminimalizować poprzez nawodnienie organizmu, zastosowanie balsamu intensywnie nawilżającego lub wyeliminowanie czynnika wywołującego reakcję uczuleniową.

Skóra głowy – dlaczego swędzi?

Często swędzenie skóra głowy jest efektem użycia nieodpowiedniego szamponu. Dzieje się tak, ponieważ kosmetyki do mycia włosów i skóry głowy nierzadko są źródłem składników wywołujących alergię. Swędząca skóra głowy kojarzona jest też z łupieżem, zapaleniem mieszków włosowych bądź łuszczycą.

Leczenie świądu warto zacząć od zmiany kosmetyków do pielęgnacji włosów. Domowym sposobem na swędzącą skórę głowy jest ocet jabłkowy. Nieco więcej zachodu potrzeba, aby wyleczyć łuszczycę skóry głowy. Wymaga ona stosowania preparatów usuwających złuszczające się elementy naskórka, preparatów o działaniu przeciwzapalnym oraz hamujących nadmierne tempo podziałów komórkowych w naskórku.

Swędzenie skóry w ciąży – przyczyny i leczenie

Świąd w ciąży to dolegliwość będąca objawem np. cholestazy ciążowej, która zaczyna się od uporczywego swędzenia skóry stóp i rąk. Wywołują ją hormony ciążowe, mające wpływ na wątrobę. Choroba ta pojawia się z reguły w trzecim trymestrze ciąży i nasila się w nocy. W przypadku cholestazy ciążowej leczenie nie jest proste, użycie maści na swędzenie skóry nie będzie wystarczające. Należy przyjmować leki sterydowe oraz kroplówki z glukozą i witaminą C. Swędzenie skóry w ciąży to jednak nie tylko symptom cholestazy, odczuwane jest także przy okazji świerzbiączki i opryszczki ciężarnych.

Świąd skóry

Występujące wieczorem, po kąpieli, swędzenie skóry na całym ciele nierzadko jest efektem świerzbu, któremu towarzyszy chropowata wysypka. Chorobą tą zarazić się można przez spanie w jednym łóżku, kontakt skórny lub używanie wspólnych ręczników albo ubrań z chorą osobą. Świerzb leczy się za pomocą środków z lindanem, preparatów z permetryną, maścią siarkową na swędzenie oraz poprzez stosowanie leków przeciwhistaminowych.

Wątroba a swędzenie skóry

Swędzenie skóry nóg i przedramion, któremu towarzyszy brak apetytu, osłabienie czy ból w stawach może świadczyć o przewlekłym zapaleniu wątroby. Swędzenie skóry wiązane jest też często z zakażeniem wirusem Hepatitis typu C.

W przypadku chorych, u których swędzenie skóry jest efektem chorób wątroby, stosuje się farmakoterapię. Eliminacja HCV z krwi eliminuje świąd skóry.

Swędzenie skóry na tle emocjonalnym

Świąd może mieć również podłoże emocjonalne. Długotrwały stres może wywoływać zmiany na skórze. W efekcie pojawia się swędzenie skóry na tle nerwowym, które jest problemem ok. 30% pacjentów dermatologicznych. W tym przypadku najważniejszym elementem terapii jest zminimalizowanie wpływu czynników decydujących o złym stanie emocjonalnym człowieka. W tym celu specjaliści polecają m.in. ćwiczenia oddechowe.

Swędzenie skóry u dzieci

U dzieci swędzenie skóry może być objawem zakażenia enterowirusem, alergii na pokarmy, leki, kosmetyki, atopowego zapalenia skóry, zapalenia mieszków włosowych czy infekcji wywołanych przez grzyby.

Metoda leczenia świądu skóry u dzieci wynika z diagnozy postawionej przez lekarza. Istnieją jednak domowe sposoby na swędzenie skóry, które mogą przynieść ulgę dziecku. Jednym z nich jest kąpiel w wodzie z dodatkiem naturalnego krochmalu. Uporczywy świąd łagodzi również olejek z wiesiołka oraz żel aloesowy.

Rak skóry jako przyczyna świądu

Przewlekłe swędzenie skóry może być objawem raka skóry. Stwierdzono, że aż 36,9% zmian nowotworowych przejawia się właśnie poprzez swędzenie.

Istnieje wiele metod leczenia raka skóry. Zalicza się do nich m.in. leczenie chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię. W przypadku gdy świąd skóry nie mija, lekarz dopasowuje metodę leczenia do stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz też:

Sucha skóra głowy – jak poradzić sobie z problemem?

Skinimalism – trend, w którym mniej znaczy więcej

Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog

Zobacz video: Produkty, które mają negatywny wpływ na wygląd skóry

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości