Skinimalism – trend, w którym mniej znaczy więcej

Twarz dziewczyny z krótkimi włosami, dookoła zieleń
Nina Sinitskaya as GRAIN PIXELS/Getty Images
Źródło: Moment RF

Nadmierne wysiłki związane z pielęgnacją skóry i makijażem twarzy mogą niestety wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nawet jeśli mamy do czynienia z kosmetykami naturalnymi. Jak dbać o skórę twarzy?

Nadmierne wysiłki związane z pielęgnacją skóry i makijażem twarzy mogą niestety wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nawet jeśli mamy do czynienia z najlepszej jakości kosmetykami naturalnymi. Jak dbać o skórę twarzy?

Co to jest skinimalism?

Skinimalism to trend, który zachęca do rezygnacji z nadmiernej i niewłaściwej pielęgnacji skóry oraz makijażu twarzy. Proponuje przyjrzenie się naszym rutynowym zabiegom przeprowadzanym na skórze twarzy i zweryfikowaniu, czy faktycznie są nam potrzebne. Jeśli chodzi o makijaż – czy rzeczywiście podkreśla urodę, czy też ją przykrywa.

Skinimalism to, jak sama nazwa wskazuje, podejście minimalistyczne. Podkreśla walory minimalizmu tak w pielęgnacji, jak i makijażu. W pierwszym przypadku oznacza zmniejszenie liczby produktów, w tym substancji aktywnych, w naszych codziennych zabiegach. Chodzi też o wykorzystanie mocy produktów wielozadaniowych i przejście na bardziej zrównoważoną, świadomą i często tańszą rutynę pielęgnacyjną.

Z kolei w przypadku makijażu promuje nakładanie mniejszej ilości, przede wszystkim, wszelkich podkładów i pudrów. Nasza prawdziwa, zdrowa, zadbana skóra ma prawo sobie błyszczeć. Coraz więcej instagramerek chwali się swoją lśniącą skórą. Trend skinimalismu podkreśla, by się tego nie wstydzić, nie "przypudrowywać nosa" co chwilę. Ponadto zwraca uwagę na zalety i estetyczny aspekt bardzo lekkiego makijażu "make up no make up"- w którym to największą zaletą jest piękna, zdrowa skóra.

Skutki złej pielęgnacji i nadmiaru makijażu

Przesyt kosmetyków na twarzy jest skutkiem ich przesytu na rynku i mylnym przekonaniem, że stosowanie wielu różnych, często mocnych preparatów, jest dla skóry dobre. Że kosmetyczny mix rozwiąże jej problemy. Okazuje się, że często jest zupełnie odwrotnie. Ten sposób pielęgnacji nie tylko nie rozwiązuje żadnych skórnych problemów, ale też często przysparza kolejnych. Częste wypróbowywanie nowych, stale gdzieś reklamowanych formuł, nieprawidłowe nakładanie warstw lub łączenie zbyt wielu składników aktywnych męczy, nadmiernie stymuluje i dezorientuje skórę. Prowadzi to do upośledzenia naturalnej bariery skórnej, jej mikrobiomu. Może też powodować zaczerwienienia, podrażnienia, wypryski i inne nieestetyczne i niezdrowe zmiany skórne. Ich zwalczenie może wiązać się z kolejnymi kosmetycznymi wydatkami, wizytami u dermatologa, itd.

Jak dbać o skórę?

Ważne jest, aby wiedzieć, że pojedynczy, dobrej jakości produkt wielozadaniowy może być znacznie korzystniejszy niż kolekcja różnych preparatów, różnych marek. Oczywiście łączenie również może być skuteczne – pod warunkiem, że będzie świadome. Zawsze istnieje ryzyko, że oddzielnie skuteczne, jakościowe produkty, w sytuacji połączenia zadziałają przeciwko sobie. Wtedy co jeden kosmetyk nawilży, to drugi wysuszy. Niepotrzebnie wydamy pieniądze, a na twarzy i tak nic dobrego się nie wydarzy.

Zanim zdecydujemy się na konkretny kosmetyk i pielęgnacyjną rutynę, trzeba dobrze poznać naszą skórę. Żeby to zrobić, trzeba jej "słuchać", czyli reagować na to, jak ona reaguje na kosmetyki, którymi ją raczymy. Skinimalism to trend inny od wszystkich. Choć sam w sobie jest trendem, zachęca, by nie podążać ślepo za innymi - nie używać kosmetyku usilnie, tylko dlatego, że poleca go nasza ulubiona influencerka albo "bo trzeba zużyć do końca". Mimo wszystko, zdrowa, szczęśliwa skóra jest ważniejsza od i tak już wydanych pieniędzy.

Zobacz też:

Pomarańcze jadamy zimą, a wiosną nosimy w kosmetyczce. Ten kolor to makijażowy hit sezonu

Wyjątkowość kobiet w każdym wieku - nowa kampania polskiej marki. "Prawdziwe piękno to nie tylko ubrania"

Moda na ubrania z drugiej ręki w dobie pandemii. "Styl vintage zyskuje na popularności"

Zobacz też: Jak oczyścić skórę po zimie?

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości