Sucha skóra głowy natychmiast przekłada się na kondycję samych włosów, które coraz częściej wypadają, stają się słabsze, łamliwe, a na głowie z czasem pojawia się łupież. Skóra sucha wymaga szczególnej pielęgnacji. Liczy się nie tylko odpowiednie jej nawilżenie i dobór właściwych kosmetyków, lecz także zdrowa dieta. Trzeba zwrócić również uwagę na odpowiednią ochronę suchej skóry głowy podczas upałów i w zimie. Skórze na głowie nie służy ani intensywne promieniowanie słoneczne, ani temperatura poniżej 0℃.
Jaki szampon do suchej skóry głowy wybrać?
Szampon na suchą skórę głowy to podstawowy produkt do pielęgnacji, który należy wybierać bardzo świadomie. Przede wszystkim trzeba precyzyjnie określić, czy na głowie pojawił się łupież, czy też na tym etapie mowa jest jedynie o bardzo suchej skórze głowy. Łupież pojawia się często w efekcie przesuszenia skóry głowy, jednak nie jest z nim równoznaczny. Te dwa problemy wymagają nieco innych produktów do mycia i pielęgnacji włosów.
Wybierając szampon do suchej skóry głowy, warto postawić na produkty dedykowane takim właśnie problemom. Przyglądając się składowi szamponu, należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie znajdują się w nim substancje silnie myjące, chemiczne. Produkty do podrażnionej, swędzącej skóry głowy powinny być ich pozbawione.
Zamiast tego w skład szamponu do suchej skóry głowy powinny wchodzić delikatne środki myjące. Najczęściej są one także bezzapachowe, nie powodują dodatkowych podrażnień skóry głowy i zostawiają na skórze specjalną warstwę lipidową, która zatrzymuje wodę. Dodatkowo szampon powinien zawierać substancje aktywne, które osłabiają lub całkowicie eliminują uczucie swędzenia. Bardzo sucha skóra głowy wymaga natomiast szamponów z apteki dedykowanych dla skóry o specjalnych potrzebach.
Jak nawilżyć suchą skórę głowy?
Na suchą skórę głowy najlepsza jest woda i to nie w przenośni. Podstawowym warunkiem odpowiedniego nawilżenia skóry jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, czyli minimum 1,5–2 litrów wody. Skóra na głowie nie jest wyjątkiem od reguły, bez odpowiedniego wewnętrznego nawilżenia ciała, nie ma mowy o rzeczywistej walce z problemem. Oprócz nawodnienia warto przyjmować odpowiednie suplementy stymulujące wzrost włosów, wzmacniające ich cebulki, a co za tym idzie, także skórę głowy. Warto przyjmować przede wszystkim preparaty ze skrzypem polnym, a także te zawierające witaminy A i E.
Domowe sposoby na suchą skórę głowy
Sucha skóra na głowie wymaga przede wszystkim odpowiednich zabiegów oczyszczających i pielęgnujących skórę. Do takich domowych rytuałów należy m.in. maseczka z soku cytrynowego (2 łyżki) zmieszanego z jogurtem naturalnym (3 łyżki). Taką maseczkę nakłada się na skórę głowy na 15 minut a następnie spłukuje dokładnie letnią wodą.
Dobrym sposobem na suchą skórę głowy jest także żel aloesowy. Wsmarowuje się go w skórę głowy i pozostawia na 15 minut. Po tym czasie należy dokładnie umyć włosy.
Olej kokosowy na suchą skórę głowy działa przede wszystkim nawilżająco i pielęgnująco. Łagodzi także objawy swędzenia. Należy go co kilka dni dokładnie wcierać w skórę głowy, a po 30 minutach dokładnie ją umyć.
Sucha skóra głowy u niemowlaka
Sucha skóra na głowie niemowlaka to często występujący problem, którego niełatwo się pozbyć. Nie jest to jednak groźne zjawisko. Sucha skóra głowy u dziecka może wynikać z wielu przyczyn. Do najczęstszych należą alergie, nieodpowiednie kosmetyki, ciemieniucha oraz infekcje grzybicze.
Sucha skóra głowy niemowlaka wymaga bardzo regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zachować wysoki poziom higieny. Główkę dziecka na godzinę lub dwie przed kąpielą należy regularnie natłuszczać oliwką, a po niej, za pomocą specjalnej szczotki, „wyczesywać” pojawiające się strupki. Dobrym rozwiązaniem są także domowe sposoby na suchą skórę głowy u dziecka. Chodzi przede wszystkim o kąpiele w:
- krochmalu
- naparze z liści jabłoni
- wywarze z płatków owsianych
Jeśli jednak sucha skóra na głowie dziecka jest wynikiem infekcji grzybiczej, niezbędna okaże się konsultacja lekarska. Często jednak za suchą i swędzącą skórę na głowie odpowiadają źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji, dlatego w pierwszej kolejności to właśnie im należy się dokładnie przyjrzeć.
Zobacz też:
15 przyczyn przetłuszczania się włosów. Jak im zaradzić?
Twarda woda - wróg skóry i włosów
Łupież pstry - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zobacz video: skóra sucha świeże kosmetyki
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto