Dziecko

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Co trzeba ustalać z drugim rodzicem, a czego nie trzeba?

Rozwód jest trudny nie tylko dla małżonków, ale i dla dzieci, których rodzice nagle przestają mieszkać razem. Co - w świetle prawa - po rozwodzie musimy ustalać z drugim rodzicem, na co drugi rodzic może nie wyrazić zgody i czym to skutkuje? Czy sądy zawsze kierują się dobrem dziecka? Co mówi prawo? Na te wszystkie pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała mec. Anna Lesiak-Grzywińska.

  • Dziecko po rozwodzie - co mówi prawo, kiedy władza rodzicielska przyznana jest obojgu rodzicom?
  • Co musimy ustalić - z kim dziecko będzie mieszkało po rozwodzie? Co jest lepsze dla dziecka?
  • Co rodzice muszą ze sobą konsultować po rozwodzie, a czego nie?
  • Ograniczenie praw rodzicielskich - kiedy sąd się na to decyduje?


Więcej: Raz u mamy, raz u taty. Jak w praktyce wygląda opieka naprzemienna?


Dziecko po rozwodzie - co mówi prawo, kiedy władza rodzicielska przyznana jest obojgu rodzicom?

W art. 97 § 1 k.r.o. wyrażona została zasada autonomii rodziców, zgodnie z którą w przypadku, gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich uprawnione jest do jej wykonywania. Oznacza to, że rodzice mogą samodzielnie podejmować decyzje w odniesieniu do osoby i majątku dziecka.


Zobacz też: Jak rozpoznać, że ktoś kłamie?

Z kim dziecko będzie mieszkało po rozwodzie? Co jest lepsze dla dziecka?

Pierwszą - najważniejszą kwestią jest ustalenie, z kim dziecko będzie mieszkało po rozwodzie i jakie kontakty będzie miało z drugim rodzicem.

Sytuacją idealną jest kiedy rodzice na bieżąco ustalają to między sobą bądź są w stanie ustalić to na stałe plan, porozumienie rodzicielskie, gdzie to wszystko zostanie unormowane - powiedziała mec. Anna Lesiak-Grzywińska.

Co rodzice muszą ze sobą konsultować po rozwodzie, a czego nie?

Zasada jest taka, że każde z rodziców może samodzielnie wykonywać władzę rodzicielską czyli na bieżąco decydować, co dziecko zje na obiad, z kim się spotka po południu itd.

Kiedy natomiast podejmowana decyzja jest istotna w sprawie dziecka, wtedy zgoda musi być wydana przez oboje rodziców. Jakie to sytuacje? Oto przykłady:

  • wybór szkoły,
  • wydanie paszportu,
  • wybór przyszłego zawodu,
  • określenie kierunku wychowania dziecka,
  • decyzja dotycząca leczenia dziecka może być sprawą istotną - zależy to jednak od rodzaju choroby, stanu zdrowia dziecka, rozmiaru interwencji lekarza.

Czy drugi rodzic musi się zgodzić na wizytę dziecka u psychologa? Osoby małoletnie powinny być traktowane w sposób szczególny. Podstawową zasadą psychologa w pracy z osobami małoletnimi jest ich dobro, co oznacza, że osoby te w kontaktach z psychologiem mają prawa nie mniejsze niż klienci dorośli.

Kontakty z psychologiem w żadnym razie nie mogą być realizowane pod presją ze strony instytucji i osób dorosłych decydujących w imieniu małoletniego. Psycholog ma moralny obowiązek stać w obronie praw małoletniego.

Czy drugi rodzic musi się zgodzić na odbieranie dziecka z przedszkola/szkoły przez nowego partnera matki/partnerkę ojca lub tego kategorycznie zabronić?

Tutaj praktyka jest różna i może wyglądać inaczej w zależności od placówki. W przypadku, gdy placówka wymaga zgody obojga rodziców - konieczne jest rozstrzygnięcie sądu w przypadku braku zgody jednego z nich.

Co w przypadku przeprowadzki do innego miasta?

To bardzo ciekawa kwestia, ponieważ nawet przeprowadzka z Rzeszowa do Szczecina, nie wymaga zgody drugiego z rodziców z takiego powodu, że nie ma sankcji, kary dla tego rodzica, który wyprowadzi się z dzieckiem. Później są kwestie dotyczące zapisania dziecka do szkoły. To utrudnia relacje. To utrudnia sposób kontaktów z drugim rodzicem.

A co, jeśli chcemy przeprowadzić się z dzieckiem za granicę?

Jeśli dziecko wyjedzie z rodzicem za granicę, w pewnym sensie wchodzimy tutaj w Konwencję haską i kwestię uprowadzenia dziecka. I wtedy możemy domagać się powrotu dziecka - do kraju, ale nie do konkretnego miasta - powiedziała mec. Anna Lesiak-Grzywińska.

Ograniczenie praw rodzicielskich - kiedy sąd się na to decyduje?

Sąd może zdecydować o ograniczeniu praw rodzicielskich jednemu z rodziców w przypadku nadużyć lub niemożliwości wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców. Wtedy sąd decyduje, do jakich aspektów ta władza rodzicielska zostaje ograniczona.


Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
70
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0