Diety i odchudzanie

Archie będzie na wegańskiej diecie? Rodzice - Harry i Meghan podjęli już decyzję

Diety i odchudzanie

Archie będzie na wegańskiej diecie? Rodzice - Harry i Meghan podjęli już decyzję

Dieta wegańska i dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością, choć nadal budzi wiele kontrowersji. Czy weganizm i wegetarianizm to diety, które mogą być stosowane przez dzieci? Podobno Książę Harry i Meghan planują w niedalekiej przyszłości, by ich syn, podobnie jak oni, przeszedł na weganizm. Co na to Królowa?

  • Mały Archie na wegańskiej diecie?
  • Dieta wegańska i dieta wegetariańska. Co mogą jeść weganie, a co wegetarianie?
  • Dieta wegetariańska i wegańska u dzieci - szkodliwa czy nieszkodliwa?
  • Zalety i wady diety wegetariańskiej u dzieci
  • Zalety i wady diety wegańskiej u dzieci
  • Dieta wegetariańska i wegańska dla dzieci. Podsumowanie

Mały Archie na wegańskiej diecie?

Plotki wokół książęcej pary nie cichną. Prasa bulwarowa co i rusz dostarcza nam coraz bardziej ciekawych (i nie zawsze prawdziwych) informacji. Tym razem brytyjskie media rozpisują się, jakoby Harry i Meghan planowali zmianę diety u swojego dziecka.

Książęca para jeszcze przed narodzinami pierworodnego syna ograniczyła ilość mięsa w diecie, zwiększyła z kolei porcje warzyw i owoców. Podobno małżonkowie poważnie rozważają całkowite przejście na weganizm. Czy w związku z tym mały Archie, który obecnie ma zaledwie dwa miesiące temu, a więc jego dieta bazuje na mleku, również za kilka miesięcy będzie jadł tylko warzywa i owoce? Niewykluczone. Podobno Królowej Elżbiecie pomysł młodych rodziców bardzo się nie spodobał…

Zobacz też: Czy wegańskie mięso podbije świat?

Dieta wegańska i dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością, choć nadal budzi wiele kontrowersji. Czy weganizm i wegetarianizm to diety, które mogą być stosowane przez dzieci? Czy przynoszą więcej szkód czy pożytku? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Radowicką, dietetyk oraz Katarzynę Konopę, wegankę, mamę ośmioletniego Tymona, który również jest weganinem.

Dieta wegańska i dieta wegetariańska. Co mogą jeść weganie, a co wegetarianie?

Weganie podjęli decyzję o absolutnej rezygnacji z produktów odzwierzęcych. W odróżnieniu od tradycyjnych wegetarian, w ich garderobie próżno szukać ubrań, butów lub dodatków ze skóry, zamszu, lnu, bawełny, wełny, kaszmiru, moheru czy chociażby jedwabiu. Weganie zwracają również uwagę na skład kosmetyków, a także na to, czy aby na pewno przed wprowadzeniem do obrotu nie były one testowane na zwierzętach. Ponadto weganie stronią od wszelkich rozrywek, w których męczy się zwierzęta.

Więcej: "Czuję się gorsza, bo nie mogę zajść w ciążę" Jak walczyć z niepłodnością?

Najważniejsza różnica między weganizmem a wegetarianizmem jest taka, że dieta wegan kategorycznie wyklucza produkty pochodzenia odzwierzęcego. Weganie nie jedzą: jajek, nabiału (mleko, jogurty, sery, masło) czy miodu. Weganie w porównaniu z wegetarianami, większość pokarmów spożywają w surowej postaci.

Zobacz film: Zmuszanie dzieci do diety wegańskiej jest nieetyczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta wegańska i wegetariańska dla dzieci

Według stanowisk Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki, Stowarzyszenia Dietetyków Kanadyjskich i Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego, dieta wegańska jest bezpieczna dla dzieci. 

W Polsce, w 2013 roku, Instytut Żywności i Żywienia wydał oświadczenie, że dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci. Nie ma natomiast w Polsce takiego oświadczenia w przypadku diety wegańskiej.


Więcej: Dieta w ciąży - odżywianie kobiet w ciąży. Porady


Zalety i wady diety wegetariańskiej u dzieci

Dieta wegetariańska (odpowiednio zbilansowana) jest bardzo zdrowa. Dlaczego? Zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu drugiego, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego za równo dla dzieci jak i dorosłych. 

Jednak oczekiwania a rzeczywistość w przypadku dzieci to dwie różne sprawy. Dziecko na etapie rozszerzania diety oraz dzieci w wieku 2, 3 czy nawet 5 lat nie są w stanie zjeść od “A do Z” przygotowanej przez dietetyka, dobrze zbilansowanej diety. 


Zobacz też: Kangurowanie noworodków i niemowląt. Co to jest? Czy po cesarce też jest wskazane?


Nieprawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska u dziecka może doprowadzić do zbyt niskiej podaży energii, co może powodować zmęczenie, osłabienie, niedobory witamin: B12 oraz D oraz składników mineralnych: cynk, selen, żelazo, wapń. To wszystko może wpływać na gorszy rozwój dziecka: krzywica, niedożywienie białkowe, opóźniony rozwój psychomotoryczny, zaburzenia układu pokarmowego (biegunki).

Jeżeli decydujemy się na to, że nasze dziecko będzie wegetarianinem lub weganinem, trzeba pamiętać o suplementacji! Największy problem związany jest z ewentualnymi niedoborami w diecie: w tym żelaza, witaminy B12, cynku, białka, wapnia, witaminy D, kwasu foliowego i DHA.

Jeśli podajemy dziecku mleka roślinne, oprócz mleka ryżowego, muszą być wzbogacone w wapń np. migdałowe, kokosowe, sojowe. Dzieci powinny jeść warzywa sezonowe, owoce, orzechy, nasiona, orzechy powinny się znaleźć. Kasze, ziarna zbóż, suszone figi, morele, mak.


Więcej: Macierzyństwo bez ściemy! Poród, połóg, największe obawy

Zalety i wady diety wegańskiej u dziecka

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy panią Katarzynę Konopę, mamę Tymona (8 l.). Pani Katarzyna jest weganką i zadecydowała, że jej syn również będzie weganinem. Tymon, jak wszyscy weganie, nie jest produktów odzwierzęcych i produktów nabiałowych, np. jajek. 

Mój syn jest dzieckiem świadomym, na tle innych dzieci się wyróżnia (...) Jeśli mój syn idzie na urodziny i chce zjeść tort [który nie jest wegański - przyp. red.], to staram się przynieść mój tort (...) - powiedziała Katarzyna Konopa.

Syn Katarzyny Konopy je dużo zamienników - np. szybki sojowe, kotlety sojowe, parówki sojowe.

Dieta wegańska dla dziecka to...

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Sprawdź też: Jak schudnąć po ciąży? Dieta a karmienie piersią

Dieta wegetariańska i wegańska dla dzieci. Podsumowanie

Jeśli dieta, czy to wegańska, czy to wegetariańska jest dobrze zbilansowana, nie ma większych, mniejszych korzyści. Nie możemy mówić, że jeżeli ktoś przejdzie na dietę wegańską, wegetariańską, będzie mniej otyły czy nie będzie miał miażdżycy. Należy pamiętać, że ważna jest kwestia uwarunkowań genetycznych! Każdy z nas inaczej przykłada składniki odżywcze (...) Ktoś może świetnie czuć się po rybach, a ktoś świetnie po mięsie. Po prostu powinniśmy słuchać naszego organizmu - powiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Anna Radowicka, dietetyk.

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
101
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
6
20.07.2019
Ghssh
Najlepsza decyzja. Brawo Meghan !!!
05.07.2019
Aga
Z punktu widzenia sportowca-weganki powiem jedno: nie jedząc regularnie, codziennie np. tofu (u mnie soja niestety szkodzi mocno, mam Hashimoto) bardzo trudno przy optymalnej liczbie kalorii zbilansować makroskładniki. Jest albo za dużo węglowodanów, albo za tłusto.
Dieta wegańska jest specyficzna, trzeba uważać na orzechy, oleje i stosować je z umiarem, ale muszą być w diecie. Suplementy też muszą być wegańskie, o co nie jest łatwo.
Natomiast kasze, warzywa, strączki, owoce, przyprawy to żaden problem, jedzenie robi się bardzo szybko. A wysokoprzetworzone jak dla mnie może nie istnieć.
28.05.2019
Anna
Bardzo niski poziom rozmowy. Mama weganka wyraźnie celowo zdeptana. To straszne,że ktokolwiek na świecie uważa dietę mięsną za jedyne dobro świata. Znaczy,że jedząc mięso nie umrzemy? Natomiast dzieci jedzące rośliny nie urosną? Doprawdy mięsożercy nie mają niedoborów? Serio? Pierwsze słyszę.
28.05.2019
Watch Dominion on YT
Dokładnie,
Bardzo dobrze że poruszacie ten temat, ważne jest aby uświadamiać ludzi, że nie jesteśmy drapieżnikami i nasze organizmy nie są przystosowane do jedzenia mięsa ani hormonów krowy w mleku. Szkoda trochę że powiedziano o uwadze na niedobory u wegan tak jakby u wszystkojadów niedoborów nie było.
Z tym brakiem białka to już w ogóle informacja z kosmosu chyba.
Uprzejmie bez przekąsu nakłaniam gorąco każdego do myślenia. Żaden ssak oprócz człowieka nie pije mleka żadnego innego ssaka tylko swojej matki. Dlaczego akurat mleko krowy jest dla nas zdrowe? Co to za propaganda? Dlaczego nie martwimy się o niedobór w diecie mleka hipopotama albo psa a akurat mleko krowy jest nam niezbędne do mocnych kości. Ludzie są oszukiwani i jeszcze się z tego cieszą.
Jest to smutne dlatego że ogromne cierpią na naszej niewiedzy zwierzęta ale również my sami (nasze zdrowie) oraz środowisko.
Konfrontujcie swoje przekonania z faktami i nie poprzestawajcie na wiedzy z portalu kwejk
Pozdrawiam
28.05.2019
indyk
"Tymon bardzo lubi suplementy mięsne... Kotlet sojowy, szynka, parówki sojowe..." Czy tutaj trzeba cokolwiek dodawać? Komentarz wydaje się zbędny:(
27.05.2019
Vivi
Super, ze poruszacie ten temat, wazne jest aby dzieci nie byly narazone na niedoborowe diety
Rozwiń wszystkie komentarzy