Archie będzie na wegańskiej diecie? Rodzice - Harry i Meghan podjęli już decyzję

djęcie z chrzciny Archiego. Fani są zgodni: "To cały książę Harry!"
Fot. Instagram / Rodzina królewska
Dieta wegańska i dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością, choć nadal budzi wiele kontrowersji. Czy weganizm i wegetarianizm to diety, które mogą być stosowane przez dzieci? Podobno Książę Harry i Meghan planują w niedalekiej przyszłości, by ich syn, podobnie jak oni, przeszedł na weganizm. Co na to Królowa?
  • Mały Archie na wegańskiej diecie?
  • Dieta wegańska i dieta wegetariańska. Co mogą jeść weganie, a co wegetarianie?
  • Dieta wegetariańska i wegańska u dzieci - szkodliwa czy nieszkodliwa?
  • Zalety i wady diety wegetariańskiej u dzieci
  • Zalety i wady diety wegańskiej u dzieci
  • Dieta wegetariańska i wegańska dla dzieci. Podsumowanie

Mały Archie na wegańskiej diecie?

Plotki wokół książęcej pary nie cichną. Prasa bulwarowa co i rusz dostarcza nam coraz bardziej ciekawych (i nie zawsze prawdziwych) informacji. Tym razem brytyjskie media rozpisują się, jakoby Harry i Meghan planowali zmianę diety u swojego dziecka.

Książęca para jeszcze przed narodzinami pierworodnego syna ograniczyła ilość mięsa w diecie, zwiększyła z kolei porcje warzyw i owoców. Podobno małżonkowie poważnie rozważają całkowite przejście na weganizm. Czy w związku z tym mały Archie, który obecnie ma zaledwie dwa miesiące temu, a więc jego dieta bazuje na mleku, również za kilka miesięcy będzie jadł tylko warzywa i owoce? Niewykluczone. Podobno Królowej Elżbiecie pomysł młodych rodziców bardzo się nie spodobał…

Zobacz też: 

Czy wegańskie mięso podbije świat?

Dieta wegańska i dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością, choć nadal budzi wiele kontrowersji. Czy weganizm i wegetarianizm to diety, które mogą być stosowane przez dzieci? Czy przynoszą więcej szkód czy pożytku? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Radowicką, dietetyk oraz Katarzynę Konopę, wegankę, mamę ośmioletniego Tymona, który również jest weganinem.

Dieta wegańska i dieta wegetariańska. Co mogą jeść weganie, a co wegetarianie?

Weganie podjęli decyzję o absolutnej rezygnacji z produktów odzwierzęcych. W odróżnieniu od tradycyjnych wegetarian, w ich garderobie próżno szukać ubrań, butów lub dodatków ze skóry, zamszu, lnu, bawełny, wełny, kaszmiru, moheru czy chociażby jedwabiu. Weganie zwracają również uwagę na skład kosmetyków, a także na to, czy aby na pewno przed wprowadzeniem do obrotu nie były one testowane na zwierzętach. Ponadto weganie stronią od wszelkich rozrywek, w których męczy się zwierzęta.

Więcej: 

"Czuję się gorsza, bo nie mogę zajść w ciążę" Jak walczyć z niepłodnością?

Najważniejsza różnica między weganizmem a wegetarianizmem jest taka, że dieta wegan kategorycznie wyklucza produkty pochodzenia odzwierzęcego. Weganie nie jedzą: jajek, nabiału (mleko, jogurty, sery, masło) czy miodu. Weganie w porównaniu z wegetarianami, większość pokarmów spożywają w surowej postaci.

Zobacz film: Zmuszanie dzieci do diety wegańskiej jest nieetyczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta wegańska i wegetariańska dla dzieci

Według stanowisk Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki, Stowarzyszenia Dietetyków Kanadyjskich i Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego, dieta wegańska jest bezpieczna dla dzieci. 

W Polsce, w 2013 roku, Instytut Żywności i Żywienia wydał oświadczenie, że dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci. Nie ma natomiast w Polsce takiego oświadczenia w przypadku diety wegańskiej.

Więcej: 

Dieta w ciąży - odżywianie kobiet w ciąży. Porady

Zalety i wady diety wegetariańskiej u dzieci

Dieta wegetariańska (odpowiednio zbilansowana) jest bardzo zdrowa. Dlaczego? Zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu drugiego, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego za równo dla dzieci jak i dorosłych. 

Jednak oczekiwania a rzeczywistość w przypadku dzieci to dwie różne sprawy. Dziecko na etapie rozszerzania diety oraz dzieci w wieku 2, 3 czy nawet 5 lat nie są w stanie zjeść od “A do Z” przygotowanej przez dietetyka, dobrze zbilansowanej diety. 

Zobacz też: 

Kangurowanie noworodków i niemowląt. Co to jest? Czy po cesarce też jest wskazane?

Nieprawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska u dziecka może doprowadzić do zbyt niskiej podaży energii, co może powodować zmęczenie, osłabienie, niedobory witamin: B12 oraz D oraz składników mineralnych: cynk, selen, żelazo, wapń. To wszystko może wpływać na gorszy rozwój dziecka: krzywica, niedożywienie białkowe, opóźniony rozwój psychomotoryczny, zaburzenia układu pokarmowego (biegunki).

Jeżeli decydujemy się na to, że nasze dziecko będzie wegetarianinem lub weganinem, trzeba pamiętać o suplementacji! Największy problem związany jest z ewentualnymi niedoborami w diecie: w tym żelaza, witaminy B12, cynku, białka, wapnia, witaminy D, kwasu foliowego i DHA.

Jeśli podajemy dziecku mleka roślinne, oprócz mleka ryżowego, muszą być wzbogacone w wapń np. migdałowe, kokosowe, sojowe. Dzieci powinny jeść warzywa sezonowe, owoce, orzechy, nasiona, orzechy powinny się znaleźć. Kasze, ziarna zbóż, suszone figi, morele, mak.

Więcej: 

Macierzyństwo bez ściemy! Poród, połóg, największe obawy

Zalety i wady diety wegańskiej u dziecka

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy panią Katarzynę Konopę, mamę Tymona (8 l.). Pani Katarzyna jest weganką i zadecydowała, że jej syn również będzie weganinem. Tymon, jak wszyscy weganie, nie jest produktów odzwierzęcych i produktów nabiałowych, np. jajek. 

Mój syn jest dzieckiem świadomym, na tle innych dzieci się wyróżnia (...) Jeśli mój syn idzie na urodziny i chce zjeść tort [który nie jest wegański - przyp. red.], to staram się przynieść mój tort (...) - powiedziała Katarzyna Konopa.

Syn Katarzyny Konopy je dużo zamienników - np. szybki sojowe, kotlety sojowe, parówki sojowe.

Sprawdź też: 

Jak schudnąć po ciąży? Dieta a karmienie piersią

Dieta wegetariańska i wegańska dla dzieci. Podsumowanie

Jeśli dieta, czy to wegańska, czy to wegetariańska jest dobrze zbilansowana, nie ma większych, mniejszych korzyści. Nie możemy mówić, że jeżeli ktoś przejdzie na dietę wegańską, wegetariańską, będzie mniej otyły czy nie będzie miał miażdżycy. Należy pamiętać, że ważna jest kwestia uwarunkowań genetycznych! Każdy z nas inaczej przykłada składniki odżywcze (...) Ktoś może świetnie czuć się po rybach, a ktoś świetnie po mięsie. Po prostu powinniśmy słuchać naszego organizmu - powiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Anna Radowicka, dietetyk.

Zobacz też: 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości