Do czego służy klucz dynamometryczny? Klucz dynamometryczny ma wbudowany siłomierz, dzięki czemu regulowanie mechanizmów silnika, śrub lub kół jest bezpieczne. Sprawdzamy, jak ustawić klucz dynamometryczny i jaki klucz dynamometryczny kupić!
Jaki klucz dynamometryczny kupić? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – istnieje wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych. Wyróżniamy klucze dynamometryczne rowerowe, klucze dynamometryczne do kół samochodowych, klucze nastawne i wychylne oraz wiele innych. Możemy zdecydować się na zakup bardziej precyzyjnego klucza dynamometrycznego elektronicznego lub pozostać przy sprawdzonym analogowym.
Do czego służy klucz dynamometryczny?
Klucz dynamometryczny to specyficzny klucz do dokręcania śrub . Najczęściej stosuje się go w mechanice samochodowej , choć równie często stosuje się klucze dynamometryczne do roweru . Aby pokazać, co to jest klucz dynamometryczny, najłatwiej posłużyć się przykładem. Zwykle dokręcając coś, staramy się uzyskać jak największy moment oporu . Inaczej mówiąc, dokręcamy maksymalnie , jak tylko starcza nam sił. Przy niektórych śrubach i połączeniach może to być jednak doskonała metoda nie na sprawne funkcjonowanie, ale trwałe uszkodzenie . Dotyczy to np. głowicy silnika. Jeśli nie mamy klucza dynamometrycznego, z łatwością możemy uszkodzić głowicę, nawet o tym nie wiedząc.
W takiej sytuacji rozwiązaniem staje się klucz dynamometryczny . Zasada działania jest bardzo prosta. Klucz dynamometryczny ma wbudowany siłomierz ( dynamometr ), dzięki czemu jest w stanie mierzyć, z jaką siłą dokręcamy dany element, np. silnika samochodowego. Gdy opór dokręcenia jest już właściwy, zarówno elektroniczny klucz dynamometryczny, jak i mechaniczny wydaje odgłos „kliknięcia”. To znak, że śruba nie potrzebuje już większego nacisku.
Jaki klucz dynamometryczny wybrać? Przegląd różnych rodzajów kluczy dynamometrycznych
Klucze dynamometryczne są powszechnie wykorzystywane w pracach mechanicznych i hydraulicznych, dlatego też wyróżniamy wiele ich rodzajów.
Klucz dynamometryczny elektroniczny – popularny rodzaj kluczy dynamometrycznych, wypierających powoli modele analogowe (np. klucze dynamometryczne zegarowe ). Klucze elektryczne są droższe, ale dokładniejsze . Jedne i drugie modele, analogowe i elektryczne, dzielą się na pozostałe rodzaje, dostosowane do konkretnych zastosowań.
Klucz dynamometryczny rowerowy – to klucz dostosowany do dokręcania poszczególnych części konstrukcji rowerów. Sprawdza się zarówno jako klucz dynamometryczny do kół rowerowych , jak i do montażu lub regulacji mostka i kierownicy . Często zresztą producenci przy śrubach w tych elementach umieszczają wskazanie, jaką mocą powinny być ze sobą połączone. Rowerowy klucz dynamometryczny zapewnia precyzję montażu części roweru, dzięki czemu w czasie jazdy mamy pewność, że nic złego się nie stanie.
Klucz dynamometryczny do kół samochodowych – ważne narzędzie, bez którego ryzykujemy niewłaściwe zamontowanie nowego koła w samochodzie. Zastanawiając się, jaki klucz dynamometryczny do samochodu osobowego najlepiej wybrać, zwróćmy uwagę na zakres jego regulacji. Szukając uniwersalnego klucza do samochodu, wybierzmy klucz dynamometryczny od 5 nm (nanometrów) do minimum 20 nm . Istnieją także klucze dynamometryczne 100 nm (zwykle są droższe). Klucz powinien mierzyć regulację w obydwie strony , lewą i prawą, abyśmy mogli w bezpieczny sposób także poluzowywać śruby i mechanizmy.
Płaski klucz dynamometryczny (inaczej: klucz dynamometryczny z końcówkami płaskimi ) – to klucz płaski wyposażony w siłomierz, który świetnie sprawdzi się przy dokręcaniu mechanizmów wymagających większej siły. Często używany nie tylko jako klucz dynamometryczny do roweru lub samochodu , lecz także jako podstawowe narzędzie do prac hydraulicznych .
Klucz dynamometryczny nastawny – charakteryzuje się obrotową rękojeścią z podziałką (skalą). Klucze obrotowe zwykle wyposażone są w mechanizmy blokujące – po dokonaniu właściwej regulacji blokują się, zabezpieczając przed nadmiernym dokręceniem. W podobny sposób działa klucz dynamometryczny wychylny – swą nazwę zawdzięcza wskazówce analogowej odchylającej się w momencie użycia zbyt dużej siły.
Oprócz powyższych rodzajów możemy spotkać także klucz dynamometryczny izolowany , który służy do operacji na urządzeniach pod napięciem elektrycznym , albo pododmiany małych kluczy dynamometrycznych do regulacji najmniejszych części.
Klucz dynamometryczny – jak ustawić i przygotować urządzenie?
Jeśli już wiemy, jaki kupić klucz dynamometryczny , jakiego rodzaju i jakiej firmy będzie najlepszy, powinniśmy jeszcze odpowiednio skalibrować urządzenie . Nie musimy tego robić od razu po zakupie, ale po kilku lub kilkunastu miesiącach użytkowania (w zależności od częstotliwości używania). Jak ustawić klucz dynamometryczny? Dodawane do dobrych kluczy dynamometrycznych instrukcje powinny wyjaśniać ten proces krok po kroku. Jeśli jednak prowadzimy działalność gospodarczą (np. warsztat samochodowy), dobrym rozwiązaniem będzie uzyskanie certyfikatu potwierdzającego kalibrację. Możliwe jest to tylko w specjalistycznym serwisie. Klucze dynamometryczne kalibruje się za pomocą specjalnych maszyn i zgodne z zaleceniami dla konkretnego modelu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN