Prognozuje się, że w 2025 roku po polskich ulicach będzie jeździło milion elektrycznych samochodów. Czy jest to bezpieczne dla środowiska. Czy serwisowanie auta elektrycznego jest droższe od samochodu spalinowego? O tym, czy elektryczne samochody mają w Polsce sens, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adamem Grzeszakiem, dziennikarzem specjalizującym się w tematyce motoryzacyjnej.
Moda na meble z epoki PRL-u powróciła. Odrestaurowane starocie są obecnie warte krocie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Waliska i Damiana Szczęsnego, którzy sprzedają meble z minionej epoki. Jak wyszukują stare przedmioty? Czy zdarza im się "nurkować" w śmietnikach?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała Kina, który ułożył puzzle składające się z ponad 33,5 tys. elementów. Ile czasu zajęło mu ułożenie całości? Rafał pasją do puzzli zaraził swoje dzieci - syna Gabriela i córkę Wiktorię. Czy układając puzzle kierują się jakimś kluczem? Od czego trzeba zacząć? Czy Pan Rafał zraził pasją do puzzli także swoją żonę? Co w układaniu puzzli jest najtrudniejsze?
W tym roku mija 6 lat od katastrofy kolejowej Szczekocinami. W marcu 2012 r. w wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów zginęło 16 osób, a ponad 150 zostało rannych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Anetę Dziedzinę, ranną w wypadku oraz Janusza Bednarczyka, który w katastrofie stracił syna. Jak wspominają tamten feralny dzień? Jak podnieść się po tak traumatycznych przeżyciach? Czy Pani Aneta i Pan Janusz jeżdżą obecnie pociągami?
W ostatnim czasie dużo się mówi o pieniądzach rozdawanych w administracji publicznej. Z budżetu państwa na premie przeznaczono ponad 2 mln zł. Polski system przyznawania premii jest dość niezrozumiały. Kto i według jakich zasad je przyznaje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego, który wyjaśnił nam, dlaczego premie to najgorszy system motywacyjny. Dlaczego nagrody pieniężne ograniczają naszą kreatywność?
Maria Natalia Tymańska to DJ-ka i mama dwójki dzieci. Maria postanowiła opisać swoje parentingowe doświadczenia, ale w autoironiczny sposób. Jednak, jak zaznacza, nie jest to kolejny poradnik. W książce przeczytamy o lękach młodej mamy, o zabobonach, czy np o karmieniu piersią. Dla kogo Maria pisała tę książkę? I dlaczego postanowiła zostać pisarką?
Żeby morsować nie trzeba jechać nad Bałtyk. Hartować organizm w zimnej wodzie można też w Pruszkowie. Udowodnił to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Szybko wyskoczył z wody? Który fragment jego ciała był najbardziej newralgiczny? :)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje prawdziwość zwolnień lekarskich, przeglądając treści na portalach społecznościowych. Czy zaglądanie na czyjś profil i wykorzystywanie zdobytych tam wiadomości nie jest naruszaniem prywatności? Czy kontrole te dotyczą również polityków? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza.
Do Indii i Polski czuje to samo. Te dwa kraje są jego domem. W Indiach się urodził i wychował, a do Polski przyjechał na studia, tu został i założył rodzinę. Jego pasją jest gotowanie i prowadzenie restauracji. Kartikey Johri od dawna współpracuje z Ambasadą Indii, a od niedawna jest konsulem honorowym Indii we Wrocławiu. Co Kartikey'u Johri mówi jego żona i przyjaciele?
Do tej pory Głogów słynął z różowego mostu i jednego z największych rond w Europie. Teraz jednak mówi się o nim dzięki brawurowej akcji aspiranta Krystiana Biegajło - najbardziej wybieganego policjanta w Polsce. Co zrobił? Złapał złodzieja, który chwytał za klamki, sprawdzając czy mieszkania są otwarte. Jak długo trwał pościg za przestępcą? Na czym polega kradzież "na klamkę"? Pan Krystian powiedział o tym reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi. Dowiedzieliśmy się również, od ilu lat policjant biega maratony i w ilu startował.
Mieszkanie, które odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska, znajduje się w Głogowie. Nie jest duże, ale jest przytulne. Na 43 metrach mieszkają w nim trzy osoby: Kasia, Radek i ich córka Julia. Za aranżację wnętrza odpowiedzialna jego właścicielka, która w ciągu tygodnia potrafi nawet kilkakrotnie zmieniać coś w mieszkaniu. Znalazło się tu nawet miejsce na kominek. Zobaczcie, jak urządzili salon połączony z kuchnią, pokój Julki i łazienkę.
Przychodzi taki moment, kiedy dziecko rozpoczyna życie seksualne. Zanim to jednak zrobi, warto porozmawiać z nim o intymności. Jak i kiedy to zrobić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seksuolog i psycholog Patrycję Wonatowską.
Dominique Wolton to znany socjolog, intelektualista i dyrektor we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. Regularnie spotykał się z papieżem Franciszkiem, aby rozmawiać o świecie i kościele. Prasa francuska okrzyknęła go spowiednikiem papieża, bo jeszcze nikomu ojciec święty nie zdradził tyle o sobie, co właśnie jemu. Jak się czuje z takim określeniem? Jak udało mu się zdobyć zaufanie papieża? Jakie wrażenie zrobił na nim ojciec święty? Jak papież reaguje na krytykę? Z Woltonem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Małgosia chciała przygotować niespodziankę dla swojej przyjaciółki Kamili. Pomógł jej w tym nasz kulinarny ekspert i mistrz Mikołaj Rey. W tym celu umówili się na lodowisku. Jak Mikołaj poradził sobie na łyżwach? Zobaczcie, co wspólnie przygotowali, a raczej ugotowali, dla Kamili i jak zareagowała na tę kulinarną niespodziankę.
Co szósta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ekonomicznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Pomocy Kobiet i adwokat Elizę Kunę, aby zapytać, jak można zdefiniować tę formę przemocy, jaka kara za nią grozi i jak udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną.
Olesya Zhukovska to wolontariuszka, która w czasie Euromajdanu została postrzelona przez snajpera w szyję. Kula przeszła na wylot. Dziewczyna przeżyła, ale wielu jej kolegów nie miało tyle szczęścia. Podczas protestów ponad 100 osób zostało zabitych, a kilka tysięcy - rannych. Według nieoficjalnych danych ofiar było znacznie więcej. Jak zmieniło się życie wolontariuszki? Co się dzieje na Ukrainie 4 lata po zakończeniu Majdanu? Zapytaliśmy o to reporterkę Dzień Dobry TVN Biankę Zalewską.
W słoikach można nie tylko przechowywać produkty spożywcze. Szklane pojemniki po przetworach mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekspertkę od dekoracji Elżbietę Lepiankę, która pokazała, jak w kreatywny sposób można wykorzystać słoiki.
Od lat mówi się o wyjątkowych relacjach między bliźniętami. Czy porozumienie dusz dotyczy także bliźniaków Pawła i Tomasza Wojdów? Nasi goście to wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski i Europy w sumo. W 2012 roku musieli zmierzyć się w finale Mistrzostw Europy. Czy ta walka była dla nich trudna?
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim poprosił pary, które brały ślub w 2016 roku, o przedstawienie kosztów organizacji wesela. W jakim celu to zrobił? Chciał skontrolować nowożeńców? A może podmioty organizujące ich wesela? O wyjaśnienie poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Elżbietę Duszyc. Zapytaliśmy również, czy rodzice organizujący dziecku przyjęcie komunijne muszą zbierać rachunki.
W zeszłym tygodniu Rada Warszawy uchwaliła nowe zasady dotyczące wyprowadzania psów. Do tej pory było tak, że psy mogły biegać luzem w miejscach rzadko uczęszczanych przez ludzi lub na specjalnych wybiegach dla czworonogów. Teraz, jeżeli pies będzie oznaczony w sposób umożliwiający identyfikację opiekuna, będzie mógł biegać luzem. Nowelizacja regulaminu wzbudza wiele kontrowersji. Nie podoba się zwłaszcza rodzicom małych dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy behawiorystkę Anetę Awtoniuk, z którą rozmawialiśmy o tym, czy pies na spacerze bez smyczy to dobry pomysł, czy nie. Czy opiekunowie zawsze potrafią realnie ocenić umiejętności swoich zwierząt?
Zapytaliśmy przechodniów Warszawy, na co wydaliby milion złotych. Odpowiedzi było tyle, ilu respondentów. Jakie pytanie jest według ankietowanych warte miliona złotych? Z chemii, medycyny, a może z ogrodnictwa?
Okazuje się, że coraz częściej korzystamy z usług detektywistycznych. Detektywi śledzą nianie, pracowników firm lub ich pracodawców. Rodzice chętnie monitorują też poczynania swoich dzieci po godzinach szkolnych. Jednak najczęściej detektywi śledzą niewiernych partnerów swoich klientów. Jak wygląda praca detektywa? Czy kontrolowanie jest zawsze dobrym pomysłem?
Karkonosze od lat przyciągają turystów. Ich zimową stolicą jest Karpacz, na którego terenie przebiega blisko 100 kilometrów szlaków turystycznych, w tym te prowadzące na jedną z piękniejszych gór Polski - Śnieżkę. Jaki panuje tam klimat? Jakie atrakcje czekają w Karpaczu na fanów białego szaleństwa?
Po zajęciu Sindżaru w 2014 roku bojownicy z Państwa Islamskiego dokonali eksterminacji jezydów. Mężczyźni byli mordowani na różne sposoby, a kobiety oraz dzieci palone i zakopywane żywcem. Ci, którzy przeżyli byli zmuszani - pod groźbą śmierci - do przejścia na islam, a kobiety zostawały niewolnicami seksualnymi. Dlaczego ta społeczność jest zmuszana do porzucenia swojej wiary? O dramatycznym losie jezydów i mężczyźnie, który ratuje ich z niewoli mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz Witold Szabłowski.
W tym roku Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" obchodzi swoje 70-lecie. Na jego występy ciągną tłumy - zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. W czym tkwi fenomen zespołu? Ile koncertów grają w ciągu roku? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: dyrektor Mazowsza Jacek Boniecki, tancerz Maxime Luna Kirschbach i chórzystka Karolina Mitkiewicz.
Nazwisko Ireny Sendlerowej w dyskusji o relacjach polsko-żydowskich w świetle nowej ustawy o IPN odmieniane było przez wszystkie przypadki. Czy to podoba się jej córce Janinie Zgrzembskiej? Czy według Ireny Sendlerowej wszyscy Polacy zachowywali się szlachetnie w stosunku do Żydów? Czy lubiła, kiedy nazywano ją bohaterką? Czy w czasie wojny była krytykowana za pomoc, którą udzielała Żydom? Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2018 r. rokiem Ireny Sendlerowej. Czy z tej okazji są organizowane jakieś uroczystości? Janinę Zgrzembską gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Na Placu Piłsudskiego w Warszawie - tuż obok Grobu Nieznanego Żołnierza - stanął gigantyczny namiot. W jego środku trwa budowa pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Czy jego lokalizacja podoba się warszawiakom? A jaki mają stosunek do innych pomników w stolicy - tych co stoją, i tych, co już nie ma? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Konkurs scenariuszowy Script Pro jest najważniejszym konkursem dla scenarzystów na początku kariery. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby wziąć udział w konkursie, a do tego zachwycić jury? Do kiedy można się zgłaszać? Na czym polega trudność pisania scenariuszy? Zapytaliśmy o to koordynatorkę konkursu Magdalenę Koszalińską i jurora Macieja Sobieszczańskiego.
Pasją 11-letniego Kacpra Kozioła jest przeprowadzanie wywiadów. Zamieszcza je na stworzonym przez siebie kanale w jednym na Youtube. Gdy niedawno poprosił o rozmowę Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, ten zgodził się na nią. Kacpra zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby przeprowadził wywiad z Kingą Rusin i Piotrem Kraśko. O co ich zapytał? Zobaczcie, na jakim pytaniu wyłożył się Piotr ;)
Eric Maddox to emerytowany śledczy wojskowy. To dzięki niemu udało się schwytać Saddama Husajna. Jak wyglądał proces zbierania danych na temat kryjówki irackiego dyktatora? Kto i dlaczego ostatecznie doprowadził Amerykanów do miejsca, w którym przebywał Husajn? Dlaczego schwytanie Husajna zajęło 4 miesiące, a Bin Ladena aż 9 lat? Z Maddoxem spotkał się prowadzący Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko.