Plecionki wędkarskie produkowane są przez renomowane firmy, zajmujące się sprzętem wędkarskim. To wykonane przede wszystkim z polietylenu sploty włókien - kupując plecionkę, zwracajmy uwagę na ilość i gęstość splecionych mikrowłókien. Producenci prześcigają się w kreowaniu coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, które mają zadowolić nawet najbardziej wymagających, doświadczonych wędkarzy. Dlaczego to takie ważne? Jeden nieudany połów, jedna zerwana w trakcie brania plecionka i może to oznaczać utratę zaufania do producenta, które trudno później odbudować. Czym wobec tego powinna charakteryzować się dobra plecionka wędkarska ? Przede wszystkim musi być odporna na ścieranie oraz innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, posiadać zwarty splot, nie pochłaniać wody, a do tego powinna być odpowiednio miękka. Dobrej jakości plecionki wędkarskie powinny dobrze układać się na puli kołowrotka, cechować się sporą wytrzymałością i - co równie istotne - nie tracić oryginalnej barwy w trakcie używania.
Żyłki i plecionki wędkarskie - co wybrać?
Wędkarstwo spinningowe, połów gruntowy, wyprawa na karpia? Żyłki i plecionki wędkarskie zalegające półki branżowych sklepów kuszą różnorodnością. Wybrać żyłkę czy plecionkę? A jeśli tak, to jaki rodzaj, skoro wybór jest naprawdę ogromny? Pewnie pierwsze kryterium dla początkującego wędkarza będzie stanowiła cena żyłki lub plecionki wędkarskiej . Jeśli jesteśmy na początku swojej przygody z wędką, możemy zainwestować o wiele niższą kwotę w żyłki niż w plecionki - dzięki temu, że producenci stosują w plecionkach nowoczesne rozwiązania technologiczne, potrafią być one dość drogie. Dobrej jakości plecionka, wyposażona w dodatkowe rdzenie, może kosztować nawet kilkaset złotych za 300 metrów bieżących, ale jeśli chcemy zająć się wędkarstwem "na poważnie", to warto zainwestować w sprzęt wysokiej jakości. Na pewno efekty na łowisku mogą być zdecydowanie lepsze. Jeśli jednak łowisz tylko okazjonalnie, żyłka okaże się tym właściwszym wyborem.
Żyłki, plecionki wędkarskie - różnice
Wytrawni wędkarze doskonale wiedzą, jak może prezentować się żyłka po bogatym w połowy sezonie - skręca się, rozciąga, przeciera, nie układa - krótko mówiąc, zużywa się dość szybko, a na pewno dużo szybciej niż plecionka wędkarska . Linki potrafią dawać sobie radę z dużo większym ciężarem, niż żyłki o tej samej średnicy. Choć również i plecionki wędkarskie nie są pozbawione wad. Na co każą zwracać uwagę doświadczeni wędkarze? Przede wszystkim na utratę właściwości plecionki wędkarskiej , szczególnie podczas ujemnych temperatur panujących podczas wyprawy na wędkę. Mimo że producenci dbają o to, by plecionka w jak najmniejszym stopniu chłonęła wodę, taka ewentualność jest niestety bardzo prawdopodobna. Wówczas - podczas przymrozków - kiedy linka będzie zamarzać, połów będzie bardzo utrudniony, a nawet niemożliwy. Wówczas lepszym wyborem okaże się korzystanie z żyłki. Kiedy jeszcze różnice między żyłką a plecionką wędkarską mogą mieć wpływ na powodzenie naszego połowu? Wiele zależy od tego, czy chcemy zapolować na "grubego zwierza" i jaką przynętę zastosujemy. Z racji wytrzymałości, plecionka przyda się nam na większą rybę. Niestety, jest też w wodzie bardziej widoczna, co może utrudnić branie “bardziej wymagających” ryb. Bardziej doświadczeni wędkarze mają świadomość, że żyłka jest rozciągliwa, a plecionka nie . Amatorzy mogą wzruszyć ramionami, ale ta różnica ma spore znaczenie w praktyce. Wyciągając rybę, wytrawni wędkarze są w stanie umiejętnie wykorzystać rozciągliwość żyłki. W przypadku plecionki to już nie jest możliwe - linka po prostu się zrywa. Jeszcze wyższe wymagania muszą spełniać plecionki wędkarskie morskie . To oddzielna kategoria plecionek. Ich wytrzymałość, odporność na przeciążenia oraz trwałość powinny być zdecydowanie wyższe niż w przypadku “zwykłej” żyłki, plecionki wędkarskiej .
Plecionka wędkarska na metry
W ofertach sklepów wędkarskich znajdziemy plecionki spinningowe, karpiowe oraz gruntowe, dzięki czemu możemy korzystać z dobrodziejstw każdego rodzaju łowiska.
Najlepsze, cenione przez wędkarzy firmy wciąż ulepszają jakość linek, by sprostać wymaganiom rynku. Możemy wybierać pośród produktów firm Shimano, Mikado, Berkley, Fox, Power Pro, czy Pro Line - od cienkich linek o średnicy 0,06 mm aż po półmilimetrowe, przeznaczone do większych połowów. Ceny plecionek wędkarskich zaczynają się od 40 złotych i mogą sięgać nawet 1000 zł. Zależy od jakości, ale także długości plecionki nawiniętej na szpule. Nieco taniej można dostać plecionkę wędkarską na metry . Warto do tego zaopatrzyć się w ultra ostre nożyczki do plecionki (koszt kilkudziesięciu złotych).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN