Co to jest multiplikator i w jakich sytuacjach się przydaje?

Statek z wędkami na morzu
Fot. Steve Mason / Getty Images

Multiplikatory są rodzajem kołowrotka o zaawansowanej budowie. Jak działa multiplikator i jak z niego korzystać, by był on pomocny przy wędkowaniu?

Multiplikator to sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych lub średniozaawansowani wędkarzy. Po opanowaniu obsługi tego rodzaju kołowrotka wędkarze z pewnością docenią niezawodność i precyzję urządzenia. Solidny trening techniki rzutu z multiplikatorem na pewno zaowocuje w przyszłości.

Multiplikator - budowa

Multiplikator to rodzaj kołowrotka, którego wyróżnia ruchoma szpula. Szpula jest połączona sprzęgłem z przekładnią. Przekładnia w multiplikatorze to jeden z najważniejszych elementów urządzenia. Jej główne zadanie to przełożenie obrotów korby na obroty szpuli.

Hamulec szpuli łączy koło napędowe z korbą. Hamulec można kontrolować dzięki dokręcaniu albo odkręcaniu gwiazdy umieszczonej przy korbce. Szpula w multiplikatorach jest wyposażona w specjalny system pozwalający na hamowanie obrotów, dzięki czemu unika się plątania linki. Multiplikator jest wyposażony w przycisk, dzięki któremu w czasie wyrzutu szpula może się obracać. Kołowrotki te mogą być też wyposażone w licznik wysnutej żyłki. Jak widać, budowa multiplikatora jest bardziej zaawansowana i skomplikowana niż budowa kołowrotka ze stałą szpulą.

Rodzaje multiplikatorów

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje multiplikatorów: zwykły i niskoprofilowy. Multiplikatory zwykłe świetnie sprawdzają się m.in. w wędkarstwie morskim i w spinningu, gdy używa się cięższych przynęt. Jeśli więc chcemy kupić multiplikator do spinningu z większymi przynętami, powinniśmy zdecydować się na ten rodzaj sprzętu.

Multiplikator niskoprofilowy może być z powodzeniem używany z małymi przynętami. Ten rodzaj multiplikatora jest też łatwiejszy w obsłudze. Multiplikator spinningowy można wykorzystywać również w ultra lekkim spinningu.

Z kolei multiplikator morski wyróżnia się trwałością, komfortem użytkowania i precyzją, jest też bardzo odporny na przeciążenia. Jeśli wybieramy się na połowy morskie, dobrym rozwiązaniem będzie multiplikator elektryczny. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w multiplikator na suma , ten rodzaj multiplikatora będzie odpowiednim sprzętem. Multiplikatory sumowe poradzą sobie z dużymi rybami. Na suma sprawdzi się również multiplikator podwieszany.

Jak nawinąć plecionkę na multiplikator?

Nawijanie plecionki na multiplikator wymaga nieco wprawy . Plecionka jest wybierana przez wielu wędkarzy przede wszystkim dlatego, że nie plącze się tak jak żyłka, co zwiększa komfort łowienia. Najważniejsze, by plecionka została nawinięta na szpulę w odpowiedni sposób, nie powinna być ani za ciasna, ani za luźna. To pierwszy krok do tego, by wykonywać dobre rzuty. Jeśli dopiero uczymy się rzutów, najlepiej do ćwiczeń wykorzystywać sztywną i grubą plecionkę.

Obsługa multiplikatora

Multiplikator montuje się na wędce jak każdy kołowrotek. Przy montażu powinniśmy jedynie zwrócić uwagę, po której stronie zamontować urządzenie.

Przed wykonaniem zamachu powinniśmy zadbać o prawidłową postawę. Sylwetka powinna być skierowana w kierunku wyrzutu. Lewa noga powinna być lekko wysunięta. Należy pamiętać o tym, by kolana i biodra były rozluźnione. Ciężar ciała powinien spoczywać na prawej nodze. Żeby wykonać zamach, należy nacisnąć blokadę biegu wstecznego. Następnie należy wysunąć kilkanaście centymetrów linki i nacisnąć kciukiem na szpulę. Kolejny krok to płynny zamach, pod wpływem którego szczytówka powinna się ugiąć. Następnie, wciąż przetrzymując szpulę kciukiem, przechodzimy do wymachu. Zwolnienie szpuli powinno nastąpić wtedy, gdy szczytówka pokona już większość drogi. Moment zwolnienia szpuli należy wielokrotnie przećwiczyć - jest to głównie kwestia wyczucia. Gdy przynęta znajdzie się mniej więcej metr nad powierzchnią wody, powinniśmy zatrzymać szpulę.

Prawidłowa obsługa multiplikatora wymaga przede wszystkim praktyki. Im więcej ćwiczeń wykonamy, tym lepiej będziemy sobie radzić i dostrzeżemy zalety korzystania z tego rodzaju kołowrotka.

Wędka pod multiplikator

Nie każda wędka do multiplikatora będzie odpowiednia. Jeśli zdecydowaliśmy się na korzystanie z multiplikatora, musimy mieć na uwadze, że możemy go używać z wędkami castingowymi. Bardziej zaawansowani i doświadczeni wędkarze będą w stanie korzystać również z klasycznej wędki, jednak dostosowanie jej do multiplikatora wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy.

Multiplikator czy kołowrotek?

Co wybrać, kołowrotek czy multiplikator ? Przy korzystaniu z kołowrotka klasycznego należy otworzyć kabłąk, nabrać linkę na palec, a następnie uwolnić ją w celu wyrzucenia przynęty. Po wyrzucie nie da się już zmienić lotu. Może być to problematyczne przy niesprzyjającej pogodzie, zwłaszcza przy dużym wietrze. Innym problemem jest to, że podczas wielokrotnego uwalniania linki możemy doznać otarcia skóry na palcu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku korzystania z ciężkich wabików.

Otarć skóry unikniemy, korzystając z multiplikatora. Gdy korzystamy z multiplikatora, możemy również kontrolować i modyfikować lot przynęty po jej wyrzucie. Szpula jest uwalniania poprzez podniesienie kciuka, który wcześniej ją blokował poprzez nacisk. Korzystając z multiplikatora, nie będziemy też mieć problemów ze skręcaniem się linki. Multiplikatory, ze względu na swoją budowę, są też bardziej odporne na uszkodzenia.

Zobacz film: Wędkarstwo podlodowe w Kanadzie, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości