- Zanieczyszczone lasy odwiedzane przez dzieci
- Kary za zaśmiecanie. Co mówi prawo?
- Akcja: "Zabierz 5 z lasu" - na czym polega?
- Niebezpieczeństwo dla zwierząt
- Być jak Czesi...
Zobacz także: Las zamyka w butelkach
Zanieczyszczone lasy odwiedzane przez dzieci
Śmieci w lesie nie tylko zaburzają estetykę tego miejsca, ale również nie ulegają naturalnemu rozkładowi. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bardzo długo zalegają w środowisku, czego przykładem mogą być:
- karton po napoju 10–30 lat
- puszka po konserwie 40–80 lat
- puszka aluminiowa po napoju 50–100 lat
- jednorazowa torba foliowa 100–120 lat
- butelka plastikowa 500–1000 lat
W wyniku ich długiego rozkładu, następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące choroby: szczury, komary i muchy. To niebezpieczne, ponieważ po lasach spacerują rodziny z dziećmi.
Dla wielu dzieci las to pierwszy kontakt z prawdziwą przyrodą poza domem - mówi Marek Cholewa z Nadleśnictwa Prudnik.
Zobacz także: Białowieża. "Tak źle w puszczy jeszcze nie było"
Kary za zaśmiecanie. Co mówi prawo? Co grozi za zaśmiecanie?
Wywóz śmieci z lasu jest drogi i znacznie narusza budżet Nadleśnictwa. W zeszłym roku na sprzątanie lasów wydano 19 mln zł. W związku z tym, strażnicy leśni zapowiadają, że będą surowo karać za wszelkie wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem zasad czystości. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości grzywien, kara za zaśmiecanie miejsca publicznego wynosi maksymalnie 500 złotych. Leśnicy apelują, aby nie być obojętnym świadkiem tego typu wykroczeń.
Reagujmy gdy widzimy, że ktoś wyrzuca śmieci do lasu. Chcemy czerpać radość z chodzenia po lesie - dodaje funkcjonariusz służby leśnej.
Akcja: "Zabierz 5 z lasu" - na czym polega?
"Zabierz 5 z lasu" to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Nadleśnictwo. Polega na zebraniu podczas spaceru, randki czy pikniku 5 szt. śmieci i wyrzucenia ich do leśnego, lub swojego śmietnika. Ma ona na celu zachęcenie osób do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach.
Jeżeli każdy z nas zbierze 5 śmieci, to będzie o 5, 10, 15 tych rzeczy mniej w lesie - mówi uczestnik akcji.
Niebezpieczeństwo dla zwierząt
Odpady takie jak: torebki foliowe, opakowania po posiłkach lub puste butelki, które trafiają do lasu mogą być zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt. Mniejsze, foliowe śmieci są połykane przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia , a linki oraz sznurki plątanie nóg.
Brakuje często wyobraźni i tego, jakie mogą być konsekwencje pozostawiania śmieci - komentuje spacerowicz.
Być jak Czesi...
Na czeskich szlakach turystycznych celowo zmniejszono ilość koszy na śmieci. Takie działanie ma również ograniczyć powstawanie śmieci w tych obszarach. Turyści i spacerowicze są zobowiązani do zabierania swoich odpadów do domu.
Zrobiliśmy próbę polegającą na tym, że usunęliśmy w kilku miejscach istniejące kosze. Efekt był zadowalający. Nie dość, że nie musieliśmy wywozić tych śmieci to też poziom zanieczyszczenia tego obszaru, gdzie kosz stał - zmalał - mówi Marcin Cichy z Leśnictwa Pokrzywna.
Więcej:
- Operacja Czysta Rzeka. Wolontariusze ratują polskie rzeki
- Torba foliowa rozkłada się nawet 500 lat. Czym ją zastąpić?
- Ciechanów. Inteligentne kosze ważą śmieci i sprawdzają ich segregację