Jak się szybko uczyć? Metod jest wiele, najbardziej skuteczna z nich to...?

Zapamiętywanie polega na przysposabianiu nowej wiedzy i przeobrażenia jej w stosunku do tego, co już wiemy. Amerykanie już dawno temu udowodnili, że wielokrotne czytanie tekstu niewiele wnosi do zapamiętywania. Mózg, który już raz poznał tekst, podczas kolejnego czytania po prostu się nudzi. Mózg działa tak, że zapamiętuje informacje poprzez obraz, który nam się kojarzy.

Skojarzenia

Krzysztof Wróblewski w wieku 78 lat zaczął uczyć się języka angielskiego. W swoim życiu osiągnął wiele, poza znajomością języka angielskiego. Choć do nauki tego języka podchodził wielokrotnie, to nigdy nie wyszedł poza sferę grzecznościowych zwrotów.

Uczenie się angielskiego na tak zwanych kursach to ja znam z autopsji. Zapisuje się te słówka, fonetykę, potem zadaje się zadania. Ale umówmy się, kiedy się wraca do domu, odkłada się pracę domową na bok.

-zdradził Pan Krzysztof.

>>> Zobacz też: Jak pomagać dziecku uczyć się w domu?

Nauka przez zabawę

Metod zapamiętywania jest dużo, ale we wszystkich jest ta sama podstawowa zasada.

Trzeba się otworzyć przede wszystkim na zabawę, na innego rodzaju myślenie. Nie ma głupich skojarzeń, są tylko ciekawe skojarzenia. Osoba, która ukończy kurs potrafi chłonąć duże ilości materiału w krótkim czasie. Najważniejsze, że potrafi się przy tym bawić. A nauka przez zabawę daje największe korzyści.

-zdradziła Iwona Kacprzyk, ekspert od szybkiej nauki i ćwiczeń pamięci.

>>> Zobacz też: Zapiski na paznokciu, w słuchawkach, w smartfonie. Jak ściągają studenci?

Mapy myśli

Nie mamy jednej inteligencji. Ludzie uczą się w różny sposób. Jedni szybciej zapamiętują to, co zobaczą, inni to, co usłyszą. Jeszcze inni nauczą się przez działanie.

- dodał Colin Rose, twórca i propagator metod szybkiego uczenia się.

Bez względu na to, czego się uczmy jest kilka sposobów na to, by było to skuteczniejsze. Np. „mapy myśli”. Dziś trudno sobie wyobrazić skuteczną naukę bez tego rodzaju pomocy. By opanować sztukę mapy myśli potrzeba kilku godzin. Nie jest to trudne, trzeba znać po prostu kilka zasad. Najważniejsza z nich to:

Ludzki umysł myśli obrazami.

-podsumował Ireneusz Czyżewski, trener szybkiego uczenia się.

Już za dwa dni matury. O tym czy uczenie się na dwa dni przez egzaminami ma sens, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Maciej Frankiewicz, psychologiem.

>>> Zobacz też: Oxford i Cambridge. Jak dostać się na elitarne uczelnie?

>>>Korepetycje – konieczność czy fanaberia? Kiedy wysłanie dziecka na korepetycje to dobry pomysł?<<<

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości