Idea Oxford MasterClass zrodziła się w odpowiedzi na duże zainteresowanie młodzieży studiami na najlepszych uniwersytetach świata. Okazuje się, że takie uczelnie jak Oxford czy Cambridge są tylko z pozoru nieosiągalne. O tym, jak dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Grzegorzem Nawrockim, dziennikarzem, prezesem British Alumni Society, Mają Meissner, doradcą personalnym i organizatorem wyjazdu Oxford MasterClass, a także z uczestnikami projektu: Szymonem Podporą i Ewą Siemiątkowską.
Wyjazd edukacyjny na Oxford University
Już na początku kwietnia odbędzie się III edycja Oxford MasterClass. Warsztaty potrwają od rana w czwartek do niedzieli wieczorem 4-7 kwietnia. Organizatorzy projektu zapraszają nastolatków na czterodniowy pobyt na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie – Oxford University. Uczestnicy w czasie warsztatów będą mieszkać w jednym z tamtejszych akademików.
Organizatorzy przedsięwzięcia mają na celu przybliżenie polskim licealistom jak wygląda ścieżka przygotowania na najlepsze uniwersytety świata. Uczniowie spotkają się z profesorami z Oxfordu oraz z Cambridge, którzy przeprowadzają rozmowy wstępne.
Oprócz tego, uczestnicy Oxford MasterClass będą uczestniczyć w Formal Dinner, czyli kolacji zarezerwowanej wyłącznie dla studentów i wykładowców Oxfordu. Będą również celebrować tradycję Afternoon Tea oraz zobaczą Oxford od środka – nie zapominając o Christ Church, gdzie kręcony był Harry Potter.
Jeśli Oxford lub Cambridge to jak?
Maja Meissner wytłumaczyła nam, że dostanie się na Oxford lub Cambridge jest prostsze niż nam się wydaje.
Jesteśmy w takim momencie, że to uniwersytetowi zależy, bo studiowali u nich europejscy studenci. Polska jest tam bardzo dobrze przyjmowana.
Koncepcja projektu Oxford MasterClass powstała jako odpowiedź na pytania rodziców młodych ludzi, którzy zwracali się z prośbą do Pani Mai, by doradziła im, jak pokierować ścieżką kariery, by dostali się na te najlepsze, światowe uniwersytety.
Ewa i Szymon to uczestnicy II edycji Oxford MasterClass. 16-latkowie przyznają, że wyjazd dał im bardzo wiele, przede wszystkim otworzył im oczy na to, jak wygląda ścieżka przygotowania na najlepsze uniwersytety świata, że każdy uczeń z Polski ma szansę studiować na prestiżowym, zagranicznym uniwersytecie. Osoby, które chcą zdawać na Oxford muszą na pewno mówić po angielsku.
Studia w Anglii od zawsze były moim marzeniem, po warsztatach Oxford MasterClass tylko upewniłam się w tym przekonaniu. Proces rekrutacyjny jest bardzo wymagający i to mi daje motywację do nauki.
-dodała Ewa.
Cambridge
Jest stosunkowo niedużym miastem brytyjskim (ponad 124 tys. mieszkańców), które stanowi prężny ośrodek naukowo-biznesowy. Cambridge znajduje się we wschodniej Anglii, czyli południowo-zachodnim obszarze Wielkiej Brytanii. Sprawdzamy, jaka jest historia tego magicznego miejsca.
Uniwersytet Cambridge jest obecnie, zgodnie z rankingiem szanghajskim, trzecim najlepszym uniwersytetem na świecie. Z pewnością coraz trudniej znaleźć osobę, która nie wiedziałaby, co to jest Cambridge. Atrakcje i zabytki miasta związane są głównie z uniwersytetem, ale nie tylko – warto zobaczyć m.in. King’s Parade, Corpus Christi i pozachwycać się typowo brytyjską przyrodą.
Historia miasta Cambridge
Cambridge (Anglia Wschodnia) to zarówno ośrodek akademicki, jak i nowoczesne miasto, chociaż powstało prawdopodobnie w X wieku . Pierwsza wzmianka w źródłach historycznych zawiera informację o miejscowości Grantebrycge. Spis ludności sporządzony w 1086 roku na życzenie króla Wilhelma Zdobywcy ( Domesday Book ) zawiera również wzmiankę o Cambridge, lecz miejscowość określana jest tam mianem GrantelGrentelbridge. Z czasem upowszechniła się krótsza nazwa – pozostał ostatni jej człon, oznaczający „brzeg” (ang. bridge ), natomiast cam , pochodzi od nazwy rzeki hrabstwa a obecnie dystryktu. Cambridge to zatem dosłownie „ most na rzece Cam ”.
Pod względem administracyjnym Cambridge jest zarówno miastem, jak i dystryktem, który w 2011 roku liczył niespełna 124 tysiące mieszkańców . To stosunkowo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Cambridge dla wielu ludzi stało się ośrodkiem pracy, do którego dojeżdżają ludzie z niedaleko położonego Londynu. Od stolicy Wielkiej Brytanii dzieli Cambridge niespełna 80 kilometrów, a więc bardzo niewiele.
Cambridge, miasto , stolica i centrum administracyjne dystryktu Cambridgeshire , ma ponad 115 km² powierzchni. Leży we wschodniej Anglii. Cambridge jest miastem znanym na całym świecie za sprawą słynnego Uniwersytetu Cambridge . Ciekawostką jest fakt, że na obszarze Parker’s Piece w Cambridge rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej w historii . Zapoczątkował on i rozpowszechnił ten sport na całym świecie. Obecne zasady piłki nożnej znacznie odbiegają od początkowych, jednakże wciąż bazują na tych samych, elementarnych założeniach, które pod nazwą Cambridge Rules zostały zapisane w 1848 roku.
Współcześnie miasto sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości i biznesu. Obecnie wśród Brytyjczyków kojarzone jest nie tylko z uniwersytetem, lecz właśnie z nowoczesnym biznesem do tego stopnia, że Cambridge bywa nawet nazywane brytyjską Doliną Krzemową , a konkretnie – Silicon Fen (co stanowi nawiązanie do amerykańskiego regionu Silicon Valley i terenów bagnistych otaczających Cambridge, w przeciwieństwie do wzgórz amerykańskich). W miejscowości prężnie rozwijają się technologie finansowe, komputerowe i biotechnologiczno-medyczne. W Cambridge mieści się wiele nowoczesnych parków technologicznych. Znajdziemy tu również jednostkę badawczą Microsoftu.
Cambridge to rozpoznawalny na całym świecie znak towarowy. Miasto ma ogromny potencjał turystyczny, który stara się sprawnie wykorzystywać. Na wysokość potencjału turystycznego wpływa również estetyka Cambridge , zabytki , atrakcje i rozwój urbanistyczny. Prestiżowy magazyn „Forbes” w 2010 roku umieścił Cambridge w gronie 100 najpiękniejszych miast na świecie .
Historia jednego z pierwszych uniwersytetów – Cambridge
Uniwersytet Cambridge (albo Uniwersytet w Cambridge) powstał w 1209 roku. Założycielami uniwersytetu byli m.in. badacze z Uniwersytetu Oxfordzkiego (z tego powodu na te dwa najstarsze uniwersytety angielskie mówi się czasami „Oxbridge”). Cambridge, tuż przed Uniwersytetem Bolońskim, Paryskim i Oxfordzkim, jest czwartym najstarszym uniwersytetem na świecie .
Uniwersytet w Cambridge nieodzownie znajduje się w czołówce najlepszych uniwersytetów według rankingu szanghajskiego (trzecie miejsce obok Harvardu i Stanfordu). Długa historia uniwersytetu obfituje w liczne ciekawostki. Jedną z nich jest fakt, że od początku zimnej wojny na uniwersytecie w Cambridge działała niezwykle dobrze zorganizowana komunistyczna siatka szpiegowska (tzw. „piątka z Cambridge” , choć faktycznie w siatce działało więcej osób). Niektórzy ze szpiegów pozostawali niewykryci przez dekady.
Cambridge – zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?
Trudno ukrywać, że największą w Cambridge atrakcją jest uniwersytet. Posiada on aż siedem muzeów i liczne budynki, które można zwiedzić samemu. Oprócz tego perspektywę wycieczki turystycznej do Cambridge uatrakcyjnia przyroda znajdująca się wokół. To dobrze zachowane, stare lasy i tereny bagienne z mnóstwem polan. Jeżeli preferujemy charakterystyczny dla Anglii, melancholijny i wietrzny klimat, to z pewnością nie będziemy żałować podróży. Co więcej, w Cambridge powinniśmy również zobaczyć Corpus Christi , kolegium miejskie, przejść się King’s Parade, czyli głównym traktem miasta. To historyczna ulica, przy której znajduje się m.in. senat uniwersytetu ( Senate House ), w których odbywają się ceremonie związane z wręczaniem tytułów naukowych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF