300 złotych na wyprawkę dla ucznia - to propozycja zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Czy trzeba będzie spełnić jakieś warunki, aby otrzymać te pieniądze? Od kiedy będzie można składać wnioski? Tylko w wersji papierowej? Kiedy będą wypłacane pieniądze na wyprawkę? Ile tak naprawdę kosztuje wysłanie dziecka do szkoły? O pomyśle rządu rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem i dyrektorką SP Nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz.
Na każdy syreni pokaz przychodzi bardzo dużo ludzi. Niektóre dzieci myślą, że jest prawdziwą syreną. Poznajcie Agnieszkę Dankowską, pływaczkę synchroniczną, która została syreną! Kiedy zaczęła trenować pływanie synchroniczne? Dlaczego zrezygnowała z kariery zawodniczej i zdecydowała się na udział w pokazach pływania synchronicznego? Na czym polega praca syreny?
Patrycja Ducinowska jest kierowcą ciężarówki. Jak inni kierowcy reagują na kobietę za kierownicą TIR-a? Jak radzi sobie z awariami samochodu? Czy boi się o własne bezpieczeństwo? A co z higieną? Z kolei Małgorzata Stolarczyk pracuje w kopalni. Co prawda nie schodzi pod ziemię, ale nie zdecydowała się również na pracę w biurze. Zawiaduje mężczyznami. Czy łatwo jej ulegają? Traktują ją inaczej niż kolegów? W Dzień Dobry TVN kobiety, którymi żaden męski zawód nie jest straszny!
W 2016 r. w Polsce orzeczono prawie 65 tys. rozwodów. Jakie są najczęstsze ich przyczyny? Jak długo czeka się na pierwszy termin rozprawy rozwodowej? Kto częściej składa pozwy o rozwód - kobiety czy mężczyźni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Saula Dreiera, który przeżył Holocaust. Był więźniem trzech obozów koncentracyjnych. W obozie w Płaszowie pomogła mu przetrwać muzyka. W jakich okolicznościach Pan Saul stał się członkiem chóru? Kto pomógł mu uciec z obozu? Później przez kilkadziesiąt lat Pan Saul nie miał styczności z żadnym instrumentem. Co się stało, że postanowił założyć zespół Holocaust Survivors Band?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jerzego Bralczyka i Lucynę Kirwil. Małżeństwo napisało książkę o miłości, która wbrew pozorom nie jest zapisem ich wspólnej miłosnej historii, a o miłości w języku polskim. Jak rozmawiać o miłości? Dlaczego w języku miłości jest tyle odniesień do ptactwa?
Zbigniew Czendlik jest polskim księdzem, który mieszka i pracuje w Czechach już od 25 lat. Jest proboszczem parafii w miasteczku Lanškroun. Oprócz posługi kapłańskiej prowadzi program telewizyjny i radiowy. Ma swój własny stand up show. Słuchają go nie tylko wierzący, ale także ateiści. Jeden z magazynów zaliczył księdza do jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych osób w Czechach. Dlaczego Zbigniew Czendlik zdecydował się wyjechać do Czech? W naszym studiu ksiądz Czendlik gościł razem z Mariuszem Szczygłem. Skąd się znają i jak długo trwa ich przyjaźń?
Grzegorz Filipowski to polski łyżwiarz figurowy, medalista mistrzostw świata. W latach 80. XX wieku to dzięki niemu polscy kibice zakochali się w łyżwiarstwie figurowym. Co robi dziś Grzegorz Filipowski? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy hokeistę Mariusza Czerkawskiego, prywatnie przyjaciela Grzegorza. Gdzie panowie się poznali? I czy trzeba wyjechać z Polski, by zrobić karierę?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Lidię Niedźwiedzką-Owsiak. Pani Lidia od 25 lat wraz z mężem Jurkiem Owsiakiem prowadzi fundację WOŚP. Jak wygląda podział zawodowych obowiązków? Czy na samym początku WOŚP-u Pani Lidia spodziewała się, że akcja osiągnie takie rozmiary? Jak obecnie wygląda ich codzienność? Czy przy takiej pracy mają czas na życie prywatne?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Lejb Fogelmana, prawnika o niezwykłym życiorysie. Lejb Fogelman pochodzi z Legnicy, jest synem krawców. Dzięki szczęśliwym splotom wydarzeń skończył dwie najlepsze uczelnie świata - Columbia i Harvard. Jest wspólnikiem jednej z najlepszych kancelarii w Polsce. Dziś swój czas dzieli między Polską a Nowym Jorkiem. Jak potoczyły jego losy po 1968 roku? Czy czuje się Polakiem?
Jakub i Katarzyna zgłosili się do naszego programu, bo chcieliby zrobić niespodziankę swoim dziadkom. Skąd taki pomysł? Pokój gościnny pomogła urządzić Małgorzata Socha, której pasją jest aranżacja wnętrz. Jak poradziła sobie z tym zadaniem? Jak na metamorfozę zareagowała babcia Ewa i dziadek Stanisław?
Orhan Pamuk jest gwiazdą tureckiej literatury oraz laureatem Nagrody Nobla z 2006 roku. Na całym świecie sprzedał kilkanaście milionów książek. Wszystkie pieniądza, które dostał za Nagrodę Nobla autor przeznaczył na stworzenie Muzeum niewinności, będące zbiorem eksponatów głównego bohatera książki o tym samym tytule. Każda gablota odpowiada innemu rozdziałowi. Bilet do muzeum znajduje się w każdej książce "Muzeum niewinności". Ile prawdy jest w jego książkach? I czy pisarz wybiera się do Polski? Z Orhanem Pamukiem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Michał Waszyński, właściwie Mosze Waks był polskim reżyserem filmowym, który wypromował Sophię Loren i Claudię Cardinale. Był znany z tego, że kreował własną tożsamość, podając informacje, które były często sprzeczne ze sobą. Jakiś czas temu powstał o nim film, którego reżyserami są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby przybliżyli nam postać Waszyńskiego.
Na poligonie w Wędrzynie odbyła się 11. edycja strzelania długodystansowego. W zawodach udział wzięli zarówno zawodowcy, jak i weterani wojenni. Zawody to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również wymiana doświadczeń i integracja strzelców. Co jest największym spoiwem doświadczonych weteranów?
Jerzy Krzciuk ma 79 lat i jest najsilniejszy na świecie w swojej kategorii wiekowej. Od ilu lat trenuje? Gdzie lubi ćwiczyć? Jaki jest jego przepis na tak fantastyczną formę? Z Panem Jerzym rozmawiał Robert Stockinger. Czy reporter Dzień Dobry TVN dał radę zrobić kilka przysiadów ze 100-kilogramową sztangą?
Dziś w "Odpicowanym mieszkaniu" duże, nowoczesne wnętrze, w którym najwięcej uwagi i miłości włożono w pokoje dziecięce. Podoba się Wam taki styl?
Andrzej Sołtysik o propozycji skrócenia czasu pracy mówi tak: "To jest taki pomysł, on jest populistyczny, on jest bardzo lewicowy (...), ale czy on ma uzasadnienie ekonomiczne"? Na to pytanie odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN blogerka ekonomiczna Katarzyna Iwanoska. Jak to zrobić, żeby pracować mniej, ale wydajniej?
Basia Lalik na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest koordynatorką postprodukcji telewizyjnej i filmowej. Pracowała przy takich serialach, jak "Gra o tron" i "The Crown". Na czym polega jej praca? Czy ma jakieś szczególne wspomnienia związane z znanymi osobami, z którymi współpracowała? Z Basią spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Jakub Szymczuk spędza każdy dzień w otoczeniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i można śmiało powiedzieć, że nie spuszcza go z oka. Jest osobistym fotografem Andrzeja Dudy, w przeszłości był znanym fotografem prasowym. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Jak wygląda jego dzień pracy i co w pracy osobistego fotografa prezydenta jest największym wyzwaniem? Z którego zdjęcia jest najbardziej dumny?
Magda Urbaniak na co dzień pracuje we Wrocławiu, jako specjalista do spraw PR. Jest pasjonatką maszyn rolniczych, dlatego każdą wolną chwilę spędza z dala od zgiełku miasta. O swoich doświadczeniach zebranych na wsi pisze na swoim blogu. Do kogo adresuje swoje posty? Co uważa o pracy na roli? Marzy o zamieszkaniu na wsi na stałe? Czy rodzice Magdy byli na początku zaskoczeni jej pasją?
Monika Mulawka zwróciła się do Mikołaja Reya, by pomógł jej i jej koleżankom przygotować niespodziankę dla Anny Przygody-Majewskiej, dyrektorki szkoły, w której uczy. Postanowili przygotować dla niej ucztę z owoców morza, które Pani Anna bardzo lubi. Zobaczcie, jak zareagowała na tę kulinarną niespodziankę.
Wielu duchownych uważa, że zasady odpowiedniego zachowania i ubioru obowiązują również w kościele. A jakiego zdania jest pallotyn ks. Przemysław Krawiec, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN?
Niektórzy do egzaminu na prawo jazdy podchodzą po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Dlaczego mają problem ze zdaniem go? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Markiem Konkolewskim z Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym i Krystyna Niewińską - bohaterką programu TTV "Nauka Jazdy".
Okazuje się, że kobiety, które świadomie rezygnują z życia zawodowego na rzecz prowadzenia domu i wychowywania dzieci są często za to potępiane. Zarzuca im się, że siedzą w domu i nic nie robią. Krytykują zwłaszcza inne kobiety. Z czego to wynika? Jak radzić sobie z niszczącą krytyką? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekspert ds. zachowań społecznych kobiet Katarzynę Pawlikowską i Edytę Poncyliusz, mamę 4 dzieci.
W 2017 roku odnotowano w Polsce prawie 33 tys. wypadków drogowych. Jak zmniejszyć tę liczbę? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN specjalistą ds. bezpieczeństwa Mariuszem Sokołowskim.
Alternatywą dla tradycyjnych siłowni, zwłaszcza dla mam na urlopie macierzyńskim, są siłownie w plenerze. Mamy mogą się tam wybrać razem z wózkiem :) Zobaczcie, jaki trening przygotował dziś Qczaj!
Wiosną i latem pary najchętniej stają na ślubnym kobiercu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy projektanta Sebastiana Plewińskiego, by pokazał najmodniejsze w tym sezonie suknie ślubne.
Ludwika Ludew, Jakub Borkowski, Franciszek Piotrowski, Wiktor Sygnowski i Krzysztof Chorzempa to gimnazjaliści, którzy - w ramach szkolnego projektu - odwiedzali seniorów w domach opieki, by grać dla nich koncerty. Finałowy występ charytatywnej trasy młodych muzyków odbył się 21 kwietnia. Dlaczego uczniowie zdecydowali się na tę akcję? Jak seniorzy reagowali na nich? Z gimnazjalistami spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Jadąc na wakacje myślimy też o ubezpieczeniu. By mieć prawo do ewentualnych roszczeń, pamiętajmy, by dokładnie wczytać się w umowę z ubezpieczycielem. Jak firmy ubezpieczeniowe próbują się zabezpieczyć? Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie? I w jakich sytuacjach możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Eryka Bogdasa.
Senator PiS Jan Maria Jackowski został przyłapany przez jedną z gazet, kiedy zupełnie nagi kąpał się w Bałtyku. Czy wypada, aby roznegliżowany polityk przechadzał się po plaży? A może to gazeta naruszyła prywatność senatora? Czy dzięki tej historii Jackowski może zdobyć więcej zwolenników, czy raczej straci tych dotychczasowych? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dziennikarkę Justynę Dżbik-Kluge, muzyka i satyryka Krzysztofa Skibę oraz politologa Marka Migalskiego.